REKLAMA

Tauron nie spodziewa się istotnie wysokiej wyceny Tauronu Wydobycie

2021-09-16 12:14, akt.2021-09-16 12:35
publikacja
2021-09-16 12:14
aktualizacja
2021-09-16 12:35
Tauron nie spodziewa się istotnie wysokiej wyceny Tauronu Wydobycie
Tauron nie spodziewa się istotnie wysokiej wyceny Tauronu Wydobycie
fot. Postmodern Studio / / Shutterstock

Tauron nie spodziewa się istotnie wysokiej wyceny Tauronu Wydobycie. Nie zakłada też istotnej zmiany poziomu długu netto grupy po transakcji sprzedaży tych aktywów na rzecz Skarbu Państwa - poinformował Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów.

Tauron podpisał w środę ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. akcji Tauron Wydobycie.

"Biorąc pod uwagę, jak wygląda ujęcie w sprawozdaniu finansowym pożyczek dla tego obszaru i jak wyglądają testy na utratę wartości tego segmentu, to nie należy się spodziewać istotnie wysokiej wyceny. Należałoby założyć, biorąc pod uwagę poziom odpisu pożyczek w bilansie, że spółka pójdzie oddłużona w formule sprzedażowej, a tym samym (...) nie zakładałbym istotnej zmiany poziomu długu netto w grupie na poziomie skonsolidowanym po tej transakcji" - powiedział wiceprezes Surma.

Jak zauważył, zanim transakcja dojdzie do skutku, kluczowy jest proces prenotyfikacji i zatwierdzenia przez Komisję Europejską programu dla górnictwa w Polsce.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń informował niedawno PAP, że sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa - na zasadach rynkowych - udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj jest możliwe do końca tego roku.

Wiceprezes Tauronu wskazał w czwartek, że w przypadku procesu wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych do NABE trwa wybór doradcy, który będzie wspierał stronę rządową i spółki energetyczne w przygotowaniu do wydzielenia aktywów i finalnie wypracowaniu koncepcji.

"Należałoby założyć, że podobnie jak w przypadku spółki węglowej, zostanie dokonana wycena tych aktywów. Patrząc na poziom odpisów w sprawozdaniu finansowym, wycena tego segmentu jest diametralnie inna niż wycena segmentu wydobycia. Tym samym ewentualne zbycie tych bloków węglowych może istotnie wpływać na poziom długu netto na poziomie skonsolidowanym grupy" - powiedział Krzysztof Surma.

Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec I półrocza 2021 r. wyniósł 2,06x i był niższy od raportowanego rok wcześniej (2,66x) oraz na koniec grudnia 2020 r. (2,5x).(PAP Biznes)

pel/ asa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki