Tauron będzie potrzebował blisko 4,5 tys. specjalistów

Do 2027 r. grupa Tauron będzie potrzebować blisko 4,5 tys. nowych wyspecjalizowanych pracowników - elektromonterów, inżynierów elektryków, ślusarzy, maszynistów, dyspozytorów, monterów, laborantów, elektroenergetyków, dyżurnych ruchu. By ich pozyskać, grupa realizuje projekty edukacyjne.

(Tauron)

W środę w Katowicach zaprezentowano realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt "Power", w którym uczestniczy zatrudniająca obecnie ok. 25 tys. pracowników grupa energetyczna Tauron. By wypełnić lukę pokoleniową i kompetencyjną po odchodzących na emerytury pracownikach, firma wspiera i rozwija szkolnictwo zawodowe. Przedsięwzięcie współfinansują unijne środki z programu operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój".

Przedstawiciele grupy Tauron podkreślają, iż zaangażowanie w program "Power" daje energetykom realny wpływ na proces kształcenia praktycznego w określonych zawodach. Chodzi o to, aby już na poziomie szkoły średniej uczniowie nabywali kompetencje niezbędne do pracy w sektorze elektroenergetycznym.

"Współpracujemy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i bezpośrednio ze szkołami, żeby uczniowie kończący edukację byli gotowi do sprostania wymogom, jakie stawia Tauron" - wyjaśnił w środę wiceprezes grupy ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński.

W ramach zawartych ze szkołami umów Tauron patronuje klasom w wielu szkołach - ich uczniowie otrzymują stypendia oraz uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach i ćwiczeniach w rzeczywistych warunkach pracy. Energetycy prowadzą też zajęcia praktyczne, przyjmują uczniów na staże oraz kupują szkołom sprzęt do prowadzenia doświadczeń.

W przeprowadzonym pilotażu uczestniczyło ponad 100 uczniów, którzy uczyli się zawodu pod okiem 40 opiekunów i 17 specjalistów z Tauronu. Na potrzeby projektu przygotowano też osiem w pełni wyposażonych pracowni. Pedagogiczną podstawą programu był tzw. model dualny (łączący kształcenie teoretyczne z praktycznym - PAP), oparty na jednoczesnej opiece nad uczniem nauczyciela i pracownika Tauronu.

Taki pilotażowy program dla zawodu technik elektryk przeprowadzono w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie, Zespole Szkół nr 2 w Katowicach im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu.

Ponadto Tauron współpracuje ze środowiskiem naukowym i akademickim - projekty edukacyjno-badawcze są prowadzone z 12 uczelniami, m.in. z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechniką Opolską oraz Politechniką Warszawską.

Uczestniczący w środowej prezentacji projektu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że edukacja i energetyka to obszary o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości woj. śląskiego. "Te dwa obszary blisko współpracują. Działanie Tauronu to rozsądne inwestowanie w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i zapewnienie stabilnego zatrudnienia tysiącom mieszkańców naszego województwa" - ocenił wojewoda.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 29 wektorwg

Kolega pracuje w Tauronie. Podwyżek brak , pieniądze poszły na kopalnie......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.