REKLAMA

Tatuaż z niższą stawką VAT

2020-01-17 06:36
publikacja
2020-01-17 06:36

Przedsiębiorca wykonujący indywidualne i niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji – poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita". Dodała, że jeśli tatuaż jest utworem w świetle przepisów prawa autorskiego, jego wykonawca naliczy klientowi tylko 8 proc. VAT.

/ fot. Brett Sayles / Pexels

Jak napisała gazeta, inaczej będzie, jeśli to jedynie powielenie już istniejącego i ogólnodostępnego wzoru. Wtedy podatek wynosi 23 proc. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodano, że podstawą do przyjęcia obniżonej stawki podatku w tej sytuacji jest załącznik nr 3 do ustawy o VAT. "Są tam wymienione usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, bez względu na symbol PKWiU" - informuje dziennik.

"Rz" podkreśla, że skarbówka zastrzegła jednak, że nie każdy tatuaż spełnia przesłanki utworu. "Może to być przecież zwykła kopia istniejącego już, ogólnodostępnego wzoru, np. obrazu czy zdjęcia. Jego wykonanie sprowadza się wtedy zwykle do mechanicznego odwzorowania szablonu na ciele klienta, czyli pozbawione jest twórczego i indywidualnego charakteru. W takiej sytuacji niższa stawka VAT nie przysługuje" - napisano. (PAP)

wnk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Napisała to gazeta... to raz.... a dwa wcale się nie zdziwię, że Pis dzisiaj wprowadzi w błąd tatuażystów i za 4 lata przyjdzie po zaległy VAT do bandyty...
szynkfejk
Ciekawe kto z pisowskie rodziny ma siec salonow tatuazy?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki