REKLAMA

Tatrzańska Izba Gospodarcza: Decyzja ws. ferii skandaliczna, będą bankructwa

2020-11-21 12:57, akt.2020-11-21 15:25
publikacja
2020-11-21 12:57
aktualizacja
2020-11-21 15:25
Tatrzańska Izba Gospodarcza: Decyzja ws. ferii skandaliczna, będą bankructwa
Tatrzańska Izba Gospodarcza: Decyzja ws. ferii skandaliczna, będą bankructwa
fot. Solarisys / / Shutterstock

Ogłoszona w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych w terminie od 4 do 17 stycznia jest skandaliczna i nielogiczna. Oznacza bankructwa w branży hotelarskiej – mówi PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że została podjęta decyzja o tym, że ferie będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia.

„Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego” – powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zwróciła ona uwagę, że pochodzący z Zakopanego wiceminister rozwoju, pracy i technologii oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy jeszcze dwa dni temu deklarował, że będzie rekomendował, aby ferie były rozłożone na dłuższy czas. Zaznaczyła, że było by to korzystne zarówno dla branży turystycznej, turystów i dało szanse na przestrzeganie reżimu sanitarnego. Branża hotelarska miała nadzieję, że terminy ferii będą rozłożone na poszczególne województwa.

„Polacy są już bardzo zmęczeni tą sytuacją i chcą wypoczywać, planują urlopy na ferie i tu nagle taki cios. To jest jakaś paranoja, wszystkie rezerwacje na ferie dotyczyły terminu od 17 stycznia do końca lutego. Ludzie już wzięli urlopy, wykupują kursy w szkółkach narciarskich. Wydaje się, że ktoś zgubił się w tym wszystkim" - podkreśliła prezes TIG.

Dodała, że "trudno mówić już o chaosie, to są bardzo nieprzemyślane decyzje".

Jak twierdzi Wojtowicz, kumulacja ferii będzie oznaczała szereg bankructw w branży turystycznej - nie tylko hotelarskiej, ale i narciarskiej czy gastronomicznej.

„To jest dążenie nie tylko do kryzysu gospodarczego, ale i ogromnego kryzysu społecznego. Ja zawsze broniłam decyzji dotyczących reżimu sanitarnego. Tłumaczyłam, że musimy zacisnąć zęby, żeby potem przyjechali turyści, ale z tą decyzją trudno się zgodzić i znaleźć tu jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie" – zakończyła prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Branża narciarska: decyzja ws. ferii to potężny cios

Dla branży narciarskiej ogłoszona w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych to potężny cios. W trudnej sytuacji znalazły się stacje i szkółki narciarskie, instruktorzy i wszystkie biznesy okołonarciarskie – mówią jednogłośnie gestorzy stacji narciarskich.

„Teraz najważniejsza informacja dla nas to, czy ośrodki narciarskie na zimę będą zamknięte czy dopuszczone do działalności. Taka informacja zapobiegnie dalszym kosztem związanym z przygotowaniem stoków do zimy. Trzeba mieć na uwadze, że ruszyło już naśnieżanie stoków, a każdy dzień naśnieżania to dziesiątki tysięcy złotych. W przybliżeniu jeden dzień naśnieżania stoku o długości około 700 m to koszt blisko 20 tys. zł” – powiedział PAP właściciel szkoły narciarskiej HSki Andrzej Hyc z Zakopiańskiej Harendy.

Naśnieżanie stoków, które ruszyło w sobotę pod Tatrami, oznacza dla gestorów wyciągów kolosalne koszty.

„Jeżeli padnie informacja od strony rządowej, że nie możemy ruszyć z wyciągami, to pogrążymy się w kolejnych kosztach. To dla nas totalny cios. Ośrodki narciarskie będą potrzebowały potężnego wsparcia finansowego, żeby nie zbankrutować” – dodał Hyc.

Turystyka zimowa opiera się w głównej mierze na ośrodkach narciarskich, dlatego przedstawiciele ośrodków narciarskich jak i hotelarze domagają się od premiera jasnej deklaracji, czy wyciągi będą mogły funkcjonować podczas zbliżającej się zimy.

„Jesteśmy w trakcie przygotowań i teraz jest właśnie moment ponoszenia największych kosztów. Taka informacja może zapobiec dalszemu pogrążanie się branży narciarskiej” – ocenił Hyc.

W trudnej sytuacji są także szkółki narciarskie, które zatrudniają tysiące instruktorów dla których jest to źródło utrzymania. Grafiki szkółek wypełniają się zapisami na poszczególne turnusy feryjne, jednak nie wiadomo, czy będą mogły one rozpocząć normalną działalność.

autor: Szymon Bafia

szb/ pad/ drag

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jacekdr64
Głosujcie dalej na PiS jak ksiądz kazał..
aleusz
Ahol Górole!
Cos Wam powiem, nikt was nie żałuje, nikt was nie lubi. Jak myśle "Tatry" kojarzy mi sie tylko "Parking płatny niestrzezony!". Jestescie tak pazerni za dutki ze nawet kasprowy byscie sprzedali i wlasną matkę. Nawet faszystów przyjeliscie jak rodzine królewską. Pamietamy góralenvolki.
Ahol Górole!
Cos Wam powiem, nikt was nie żałuje, nikt was nie lubi. Jak myśle "Tatry" kojarzy mi sie tylko "Parking płatny niestrzezony!". Jestescie tak pazerni za dutki ze nawet kasprowy byscie sprzedali i wlasną matkę. Nawet faszystów przyjeliscie jak rodzine królewską. Pamietamy góralenvolki. kozy ganiać a nie sepic kase za zrobie zdjecia czy zostawienie auta w byle błocie.
shadow_xx
Pinokio przynajmniej nie ogłosił tego dzień przed, jak było w przypadku Wszystkich Świętych. Widać postęp.

Jednak sama decyzja i tak jest absurdalna, Tyle trąbią, żeby unikać bliskich kontaktów, zachować dystans, a teraz chcą wszystkich wysłać w jednym terminie? Mam wrażenie, że im nie zależy na tym, żeby
Pinokio przynajmniej nie ogłosił tego dzień przed, jak było w przypadku Wszystkich Świętych. Widać postęp.

Jednak sama decyzja i tak jest absurdalna, Tyle trąbią, żeby unikać bliskich kontaktów, zachować dystans, a teraz chcą wszystkich wysłać w jednym terminie? Mam wrażenie, że im nie zależy na tym, żeby powstrzymać wirusa tylko wręcz przeciwnie - mieć jak najwięcej zakażonych, żeby móc dalej zamykać i niszczyć gospodarkę.
xiven
sekta kowidian nie spocznie dopóki nie zrujnują wszystkiego
and-owc
Nie zbankrutujecie-odpoczniecie (i Wasze koniki). Śniegu i tak nie ma (na kulig). LIczyć "dutki" do wiosny. "Góralu czy ci nie żal... z Pienin" - piosenka (nawet "Papież Jan Paweł II śpiewa Góralu czy ci nie żal z Japończykami!" (podali mu do ręki mikrofon). Ceny sobie odbijecie póżniej Nie zbankrutujecie-odpoczniecie (i Wasze koniki). Śniegu i tak nie ma (na kulig). LIczyć "dutki" do wiosny. "Góralu czy ci nie żal... z Pienin" - piosenka (nawet "Papież Jan Paweł II śpiewa Góralu czy ci nie żal z Japończykami!" (podali mu do ręki mikrofon). Ceny sobie odbijecie póżniej na ceprach.
konjoo
Jakie ferie? Nikt nigdzie nie wyjedzie na ferie. Wszyscy będziemy siedzieć co najmniej te dwa tygodnie w domach. Właśnie wtedy będzie tzw. kwarantanna narodowa. Nie chce mi się wierzyć, że górale są tak naiwni i sądzą, że rząd pozwoli komukolwiek wyjechać na ferie. Przecież Morawiecki sam powiedział, żeby nie rezerwować Jakie ferie? Nikt nigdzie nie wyjedzie na ferie. Wszyscy będziemy siedzieć co najmniej te dwa tygodnie w domach. Właśnie wtedy będzie tzw. kwarantanna narodowa. Nie chce mi się wierzyć, że górale są tak naiwni i sądzą, że rząd pozwoli komukolwiek wyjechać na ferie. Przecież Morawiecki sam powiedział, żeby nie rezerwować żadnych kwater i wyjazdów. Niby potem dodał, że za granicą, ale każdy człowiek, który potrafi połączyć kropki wie, że nie ma szans na ferie poza domem.
and00
Po co naśnieżają, zatrudniają instruktorów, ogólnie generują koszta?
Chyba nie liczyli na normalne ferie zimowe w górach przy 150k zachorowań dziennie?
Albo nienormalni, albo tak jęczą żeby więcej dostać
trollmaster
odstaw kowida, bo przedawkowałeś.
lenon
Po pierwsze, jakie rezerwacje? Tylko naiwniacy nierozumiejący bieżącej sytuacji mogli coś rezerwować. Po drugie, decyzja o skumulowaniu ferii jest i tak po to, aby nikt nigdzie nie wyjechał. Rozumiem, że będą straty, ale niech mi górale nie wciskają, że się nie spodziewali.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki