REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Trudne warunki w górach. Tatry zamknięte dla turystów

2023-02-04 10:53, akt.2023-02-04 18:16
publikacja
2023-02-04 10:53
aktualizacja
2023-02-04 18:16

Trudne warunki w górach i zagrożenie lawinowe - z tego powodu władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały w sobotę o zamknięciu do odwołania całego obszaru Tatr dla ruchu turystycznego.

Trudne warunki w górach. Tatry zamknięte dla turystów
Trudne warunki w górach. Tatry zamknięte dla turystów
fot. Omar Marques / /  Abaca Press

Z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego o zamknięcie tatrzańskich szlaków zawnioskowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Jest duże niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin. Jak informują ratownicy TOPR, kolejne opady śniegu połączone z silnym wiatrem dodatkowo pogorszyły sytuację lawinową.

W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało już 155 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niemal półtora metra. W górach wieje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 100 km/h. Panuje zamieć.

Prezydent otworzył "12H Slalom Maraton Zakopane 2023”

Mimo trudnych warunków dla turystów, prezydent Andrzej Duda uczestniczy w IX edycji charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2023".

Ewakuacja pasażerów z pociągu jadącego z Zakopanego

Trudne warunki pogodowe uniemożliwiły także podróż koleją. Z powodu uszkodzenia trakcji elektrycznej na wysokości Białego Dunajca zatrzymał się pociąg jadący z Zakopanego; około dziesięciu pasażerów zostało ewakuowanych – powiedziała Dorota Szalacha z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ewakuacji pomogli pasażerom strażacy, którzy musieli usunąć śnieg z nasypu kolejowego, a następnie przy pomocy liny pomogli pasażerom opuścić pociąg.

Trakcję uszkodziło drzewo złamane pod naporem śniegu. Na odcinku Zakopane – Nowy Targ na czas usunięcia awarii wprowadzono komunikację zastępczą. Ruch został przywrócony po 12:00.

Zakopianka była zablokowana, ciężarówki utknęły na śliskiej drodze

W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły się wielokilometrowe zatory – poinformowała GDDKiA. Drogi udrożniono późnym popołudniem.

Problemy występowały na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie także Sądecczyźnie. Najgorsza sytuacja była na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką. Tam tiry nie radziły sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Tiry blokowały także przejazd drogą wojewódzką nr 969 w okolicy Przełęczy Snozka.

Niektóre lokalne drogi były nieprzejezdne. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stał także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych – poinformowała PAP rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły.

Trudne warunki także w Beskidach

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

„Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st.” – podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

Beskidzcy goprowcy podali, że w górach pada obficie śnieg i wieje silny wiatr, który w porywach osiąga 100 km na godz. Widoczność jest poważnie ograniczona, nawet do 30-50. W sobotę rano temperatury wynosiły od -2 w Szczyrku do -9 na Markowych Szczawinach i -11 na Hali Miziowej.

„Apelujemy o zaniechanie wędrówek górskich z powodu ekstremalne trudnych warunków atmosferycznych. Pokrywa śniegu wynosi ponad 100 cm i ciągle wzrasta, a lokalnie zaspy sięgają 2 m. Szlaki są całkowicie zasypane, a dotarcie do osób potrzebujących pomocy - bardzo trudne” – zakomunikowali w sobotę.

Jak podali, w piątek przeprowadzili cztery wielogodzinne wyprawy ratunkowe: w rejonie Pilska, Wielkiej Raczy, Magurki Radziechowskiej oraz Stożka. „Akcje trwały do godzin porannych, ale na szczęście wszyscy są już bezpieczni” – podali ratownicy przestrzegając przed wyjściem w góry.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono znaczne. Występuje w miejscach, gdzie wiatr, głównie z kierunku zachodniego, odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. Dotyczy to żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Ze względu na zmienne kierunki wiatru zagrożenia należy się spodziewać też w rejonie ruin starego schroniska po południowej stronie masywu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny, nawet bardzo duże, mogą też zejść samoistnie.

Zamknięty do odwołania jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Niebezpiecznie jest także w rejonie Pilska. Tam możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin w stromych, wklęsłych formacjach terenowych w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Wybierając się w góry zawsze należy do tego dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie i przynajmniej raczki lub raki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

W Beskidach funkcjonują ośrodki narciarskie. Warunki na trasach są dobre.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
siema123
Szykuje się powódź, ciekawe jak tam zaniedbane wały.
vacarius
Teraz jest dopiero po co tam jechać. Patrzeć na to jak się męczą turyści jeżdżąc swoimi autami bez łańcuchów i bez napędu na 4 koła. Ten widok bezcenny.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki