Targi Finansowe „Moje Pieniądze” w odcieniu kryzysu

Kryzys na rynkach finansowych a Polska – panel dyskusyjny odbywający się w ramach 14. Targów Finansowych Twoje Pieniądze zgromadził niezliczone rzesze gości: zarówno bardzo młodych ludzi jak i już obytych w sprawach gospodarczych. Z jednej strony trudno się dziwić, wszak media piszą o „kryzysie” non stop. Z drugiej jednak strony po gościach – ekspertach zaproszonych na dyskusję można się było spodziewać dużo więcej.

Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers dostrzegł różnicę pomiędzy obecnym kryzysem, a tym z lat 30-tych XX wieku. Wówczas – jak mówił – rynek międzybankowy przestał funkcjonować, dziś FED do tego nie dopuści. Orłowki ostrzega jednak, że recesja będąca wynikiem obecnego kryzysu będzie bardzo bolesna. Z czym – kierowana być może urzędowym optymizmem – nie była się w stanie zgodzić Katarzyna Zajdel-Kurowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, która twardo obstawiała przy tezie, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 4,8% PKB. Pani Minister przekonywała, że mamy inną strukturę gospodarki niż państwa Zachodu, zarówno pod względem udziału kredytów do PKB, jak i struktury samego PKB. Jako przykład podawała udział eksportu, który w PKB wynosi zaledwie 30%.

Dominującym czynnikiem napędzającym gospodarkę jest u nas popyt wewnętrzny. Argumentem przeciwko problemom a`la Americana jest finansowanie kredytów w 100% depozytami, w czym utwierdzał słuchaczy Krzysztof Rybiński, do niedawna członek RPP, dziś główny ekspert Ernst & Young. Jego zdaniem polskie banki nie inwestowały w toksyczne aktywa i nie grozi im bankructwo. Dorzucił też trzy grosze do przyszłorocznego wzrostu gospodarczego, sytuując go na poziomie „istotnie mniejszym niż 4,8%”.

W najlepszym nastroju zdawał się być prezes GPW, Ludwik Sobolewski, który spośród dyskutantów wydawał się być największym optymistą, bo „czynniki fundamentalne nie uzasadniają takich zachowań” jakie mamy okazję ostatnio obserwować na parkiecie. „My nie zamykamy giełdy, nie zawieszamy notowań” – dodał, ironicznie komentując wydarzenia na innych parkietach.

- Liczę na to, że to co miało upaść, już upadło. Gdy rynki przekonają się, że najgorsze już za nami, kryzys zaufania się skończy. Polska giełda stoi obecnie na mocnych fundamentach - mówi Ludwik Sobolewski.


______________________________


Zobacz relację Bankier.TV
Targi Finansowe Twoje Pieniądze odbywają się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz niezliczonych paneli dyskusyjnych towarzyszą im spotkania Coin Expo i Salon Franchisingu, które gromadzą przeszło 115 firm.

Forum składa się z trzech elementów: części edukacyjnej, targów numizmatycznych i salony franczyzy - Beata Jeż z Biura organizatora Targów Twoje Pieniądze opowiada o niektórych wydarzeniach w ramach Targów Twoje Pieniądze.


______________________________


Zobacz relację Bankier.TV


Targi to okazja do podziwiania wystawców z całego świata: innych mennic i dystrybutorów, ale także numizmatycznych firm polskich i ich ofert. Targi Coin Expo, których współtwórcą jest Mennica Polska S.A. zgromadzą 36 wystawców, w tym 12 mennic narodowych z całego świata, przedstawiających monety obiegowe i kolekcjonerskie.

Złoto zawsze było nazywane bezpieczną inwestycją, ponieważ gwarantuje stałą, wysoką wartość przez pokolenia. O złocie, monetach kolekcjonerskich i inwestycjach opowiada Agnieszka Dziedzic z Mennicy Polskiej S.A.


______________________________


Zobacz relację Bankier.TV


Z kolei Salon Franchisingu jest miejscem spotkań osób zainteresowanych założeniem własnego biznesu z przedstawicielami kilkudziesięciu firm, które w szybkim tempie rozwijają w Polsce sieci franczyzowe. Franczyza i systemy agencyjne są biznesem na każdą kieszeń. Na przełomie 2007 i 2008 roku w Polsce 19 tys. franczyzobiorców prowadziło 22.7 tys. sklepów i punktów usługowych w ramach 440 sieci franczyzowych.

Kryzys nie powinien przekreślać planów inwestycyjnych. Zwłaszcza w Polsce, która nie została tak mocno dotknięta skutkami załamania w światowej gospodarce - Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców przedstawia ideę franczyzy, a także mówi o jej perspektywach w Polsce.


______________________________


Zobacz relację Bankier.TV


Po raz drugi na targach Twoje Pieniądze przygotowany został dwudniowy program edukacyjny, przeznaczony dla pracowników obsługujących klientów zakładów ubezpieczeniowych i banków. Program obejmuje cały obszar zarządzania finansami od wiedzy o gospodarce kraju po finanse domowe klienta.

Gościem specjalnym jest w tym roku Giełda Papierów Wartościowych S.A. ze specjalnym programem „Cała Ta Giełda” - to cykl spotkań zarówno dla tych, którzy z giełdą nie mieli dotąd do czynienia, jak i dla tych, którzy już wiedzą, czym jest kontrakt terminowy i produkt strukturyzowany, ale chcieliby się dowiedzieć jeszcze więcej.

Po raz pierwszy w tak dużej skali występuje na targach Narodowy Bank Polski, który przedstawi jak jego działalność wpływa na sfery finansowe zarówno całego państwa, jak i zwykłych obywateli.

Targi i towarzyszące im imprezy potrwają do soboty 11 października do godziny 15-tej.

Radosław Miętus / Bankier.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl