KO ma swoją propozycję tarczy

Odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na skutek epidemii koronawirusa, wsparcie finansowe dla pracowników szpitali, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19 oraz obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 m.in. dla personelu medycznego - to główne założenia projektu KO.

(Platforma Obywatelska)

Projekt Koalicji Obywatelskiej trafił do Sejmu w piątek. Według posła KO Roberta Kropiwnickiego, jego głównym celem jest wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek wprowadzonych przez rząd obostrzeń. "Uważam, że jeżeli państwo zamyka ludziom biznesy, to powinno godzić się z tym, że wypłaca ludziom odszkodowania. Państwo powinno brać odpowiedzialność za swoje działania" - podkreślił Kropiwnicki w rozmowie z PAP.

Jak dodał, możliwość odszkodowań przewidziano w ustawie o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Przepisy ustawy nie mają jednak zastosowania do trwającego obecnie w Polsce stanu epidemii.

Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada więc rozszerzenie zakresu działania tej ustawy. Przyznaje - podobnie, jak w czasie trwania stanu nadzwyczajnego (stanu klęski żywiołowej, wyjątkowego lub wojennego) - prawo roszczenia o odszkodowanie każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii. Przewiduje ponadto, że osoba, która wystąpi o takie odszkodowanie, będzie zwolniona z opłat od pozwu.

Projekt KO zakłada również podniesienie maksymalnych wysokości udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego poręczeń lub gwarancji. Obecnie mogą one wynosić do 60 proc. pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją oraz do 60 proc. należnych z tego tytułu odsetek i innych kosztów związanych bezpośrednio ze zobowiązaniem. Koalicja Obywatelska postuluje podniesienie obu pułapów do 100 proc. Proponuje także zniesienie, w sytuacjach stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, opłat za udzielenie poręczenia lub gwarancji.

Zgodnie z kolejną z proponowanych zmian, przedsiębiorcy objęci całkowitym zakazem prowadzenia działalności, mieliby w okresie obowiązywania tego zakazu otrzymywać co miesiąc środki finansowe na pokrycie opłat za gaz, energię elektryczną, wodę, ścieki, najm, dzierżawę lub czynsz, a także na pokrycie wynagrodzeń dla pracowników (zarówno tych etatowych jak i zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej). Procedura uzyskania takiego wsparcia miałaby być prosta (podstawą byłoby oświadczenie przedsiębiorcy).

Projekt daje też możliwość zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego, jeśli epidemia koronawirusa ma wpływ na jej należyte wykonanie. Wykonawca mógłby, w drodze porozumienia z podmiotem zamawiającym, zmienić np. termin wykonania umowy lub jej części, sposób wykonywania dostaw, usług lub robót budowlanych lub zakres świadczenia wykonawcy i odpowiadająca jej zmian wynagrodzenia wykonawcy (o ile wzrost wynagrodzenia, spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50 proc. wartości pierwotnej umowy).

Propozycja Koalicji Obywatelskiej zakłada również ułatwienia w zakresie dostępu przedsiębiorców do środków na koncie VAT, co - w zamyśle autorów projektu - miałoby wesprzeć płynność finansową firm. W uzasadnieniu projektu przypomniano, że obecnie jest tak, że środki zgromadzone na kontach VAT przedsiębiorca może wykorzystać wyłącznie do zapłaty zobowiązań publicznoprawnych, czyli z tytułu PIT, CIT, VAT, cła i akcyzy, ZUS oraz opłat za fakturę w mechanizmie podzielonej płatności (tzw. split payment). Przedsiębiorca może jednocześnie wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie środków z konta VAT. Na wydanie takiego postanowienia naczelnik ma 60 dni. KO proponuje skrócenie tego terminu do trzech dni.

Oprócz tego Koalicja postuluje czasowe ograniczenie stosowania przesłanek uprawniających naczelnika urzędu skarbowego do odmowy wydania zgody na zwolnienie środków z konta VAT (chodzi o podejrzenie, że nie zostanie uregulowane zobowiązanie podatkowe lub wystąpi zaległość podatkowa, także jeżeli powstanie w okresie wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii oraz w okresie 6 miesięcy po ich zakończeniu).

Projektowane zmiany zakładają ponadto, że w czasie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, spowodowanego rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, banki nie będą mogły żądać od przedsiębiorcy dodatkowych zabezpieczeń udzielonych przez ten bank kredytów lub pożyczek.

Koalicja Obywatelska postuluje także rekompensatę dla samorządów za dochody utracone na skutek epidemii COVID-19.

Projekt przyznaje też pracownikom podmiotów leczniczych, w których leczeni są pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Nakłada ponadto na państwo obowiązek poddawania badaniu na obecność koronawirusa personelu podmiotów leczniczych, stacji sanitarno–epidemiologicznych, aptek ogólnodostępnych lub punktów aptecznych, ratowników medycznych, a także pracowników placówek handlowych.

autor: Marta Rawicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 fx69

ale bzdury te komentarze pod artykułem

! Odpowiedz
5 13 janek43

napisz coś o sobie marxs bo bo nijak nie można się połapać czy jesteś komunistą czy tylko nienawidzisz rządu bo coś ci zrobił?

! Odpowiedz
3 8 distefano

Już po samym nicku można się domyślić, że to komuch (Karl Marx dla tych co nie jarzą).

! Odpowiedz
21 35 ojkonomist

A komu te pomysły KO są potrzebne do szczęścia? Przecież już 3 letnie dzieci w przedszkolu wiedzą że KO nie ma żadnego pomysłu na rządzenie. I zamiast wspomagać PIS w walce z epidemią, to sobie dla zabicia czasu produkują takie układanki i bałamucą szczególnie młodych oraz wiernych kibiców z TVN. Młodzi nie pamiętają w jakim stanie PO-PSL zostawiło kraj po 8 latach rządów. Że za ich rządów bez epidemii, bezrobocie sięgało 12%.i nikim się nie przejmowali. Zasiłek 900 zł przez 3 mieś., a potem 700 zł przez kolejne 3 mieś i koniec!!!
Zachęcam KO żeby się przebrać w kombinezony i włączyć w wolontariat w walce z koronawirusem. Może wtedy ludzie uwierzą chociaż trochę w ich dobre intencje?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 11 janek43

w końcu jakiś po studiach....

! Odpowiedz
26 10 marxs

żadnej współpracy ze złodziejami i oszustami przez ostatnie lata nie liczyli się z nikim i niczym niech zostaną sam na sam ze swoim zbankrutowanym i upadłym PISim bantustanie niech pokażą teraz w kryzysie co potrafią bo inaczej lada moment ten wasz elektorat spod znaku 500+ i wina malinowego weźmie się za was jak nie dostanie kolejnej raty haraczu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 3 marxs odpowiada marxs

i jeszcze dzięki za zaproszenie do "współpracy"ale z chlewem nigdy nie miałem nic wspólnego i nie chcę mieć

! Odpowiedz
4 11 janek43 odpowiada marxs

sam sobie odpowiadasz, masz jakieś problemy ze sobą?

! Odpowiedz
8 30 distefano

"Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać" - dewiza życiowa polityków PO.

! Odpowiedz
7 16 michal741

Ona myśli że obowiązkowe testy teraz by nie robili jakby mieli takie możliwości? Trzeba zacząć od podejrzanych, przeziebionych póki są takie możliwości, była ministrem zdrowia a taka tepa pala

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne