Tarcza 4.0. Kradzież szczególnie zuchwała w projekcie

2020-06-02 07:15
publikacja
2020-06-02 07:15

PiS chce wprowadzić do kodeksu karnego nowy typ czynu zabronionego – kradzież szczególnie zuchwałą, za która by groziło do 8 lat więzienia. Zmiana znajduje się w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Thomas Andre Fure / Shutterstock

Jak czytamy w gazecie, o kwalifikacji karnej będzie decydować „lekceważąca lub wyzywająca postawa wobec posiadacza rzeczy”. Za kradzież szczególnie zuchwałą groziło nawet osiem lat więzienia, i to niezależnie od tego, jaką wartość miały skradzione rzeczy - informuje "DGP".

"Zdaniem prawników nowe przepisy są nieprecyzyjne i rodzą ryzyko nadużyć. W praktyce każdą kradzież będzie można podciągnąć pod ten paragraf. Osiem lat za kratkami spędzić może choćby drobny kieszonkowiec albo ktoś, kto wyniósł ze sklepu batonika. Kontrowersje budzi też to, że przepis, choć wprowadzany w tarczy 4.0, ma zostać z nami dłużej niż koronawirus" - zauważa dziennik.

Sejm zdecydował w zeszłą środę, że komisja finansów będzie dalej pracować nad projektem tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dziki_losos
A czy istnieje w ogóle coś takiego, jak niezuchwała kradzież? Przecież w samej definicji tego czynu zawarty jest brak poszanowania - czyli lekceważenie - własności prywatnej. Skoro tą własnością włada posiadacz, to zatem także dla jego praw, a więc i dla niego samego, złodziej musi mieć lekceważącą postawę.A czy istnieje w ogóle coś takiego, jak niezuchwała kradzież? Przecież w samej definicji tego czynu zawarty jest brak poszanowania - czyli lekceważenie - własności prywatnej. Skoro tą własnością włada posiadacz, to zatem także dla jego praw, a więc i dla niego samego, złodziej musi mieć lekceważącą postawę.
Nie wyobrażam sobie chyba, by ktoś kradł skromnie lub z poważaniem - chyba, że byłby to polski odpowiednik Zorro z płaszczem i szpadą, zostawiający tajemnicze liściki wyrażające skruchę, a jednocześnie wyjaśniające konieczność przedłożenia dobra społecznego nad wartości, które posiadacz przypisywał swej skradzionej rzeczy.
zenonn
Czy pociotek też żyda, nieinternowany deweloper się załapie?
Budynki miały być piękne, "wyglądać jak bliźnięta".
ojkonomist
dalej sypać biznesmenom (mikro, średnim) kasę, przecież mają ciągle wyciągnięte ręce po społeczne pieniądze. Proponuję przy wyborach zrobić analizy jak oni będą głosować. PIS się zdziwi ...
marxs
te przepisy o kradzież szczególnie zuchwała to pewnie są robione pod szumowskiego i jego braciszka
smallsaver
Cała dojna zmiana powinna siedzieć z tego paragrafu.
chipek
Chyba 80 lat bo za każde przestępstwo po 8 a co najmniej 10 ich ma na koncie!
waran666
Czy Glapę i panienki da się pod to podciągnąć? Wkońcu zuchwale okradają Polaków z oszczędności.
trooper
Wsadzić na 8 lat i skonfiskować majątek bez wyroku sądowego. Taką to świetlaną przyszłość szykuje Polakom resort Pana Ziobro.
borat123
Szumowski by się załapał na 8 lat odsiadki :)
mkx
A zakup przyłbic w Zakopanem to by się nadał pod paragraf?

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki