REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać do końca roku. Rząd przyjął projekt ustawy

2022-08-23 19:12
publikacja
2022-08-23 19:12

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. – podała kancelaria premiera we wtorkowym komunikacie.

Tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać do końca roku. Rząd przyjął projekt ustawy
Tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać do końca roku. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie, rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.

„Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność” – podano w komunikacie KPRM.

Jak wskazano, wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Oznacza to, że podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.), stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Utrzymana zostanie 8-proc. stawka VAT na paliwa silnikowe (obniżka z 23 proc.), poza tym sprzedaż niektórych paliw zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym. Utrzymana zostanie stawka 0 proc. podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.). Akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.

Poza wydłużeniem działania tarczy antyinflacyjnej projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zawiera również zmiany, mające na celu „udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych. Z komunikatu KPRM wynika, że nowelizacja służy np. wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów.

„Nowe rozwiązania uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych. Dotyczą one w szczególności potrzeby zmniejszenia obowiązków administracyjnych po stronie podatników, uczynienia regulacji podatkowych bardziej proporcjonalnymi i adekwatnymi do realiów prowadzenia działalności gospodarczej, czy też doprecyzowania obowiązujących przepisów” – wskazano w komunikacie.

Dodano, że w projekcie proponuje się nowe zapisy, mające na celu uproszczenie np. realizacji obowiązków podatkowych w zakresie PIT (m.in. ułatwienie w systemie e-PIT dotyczące korzystania z ulgi dla rodzin 4+). (PAP)

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Tak samo walczą z inflacją jak walczyli z covidem: te same metody , ta sama skuteczność i ten sam cel - inflacja która sprawi że nie będą zwykli ludzie mieli nic.
moshe_klotz
A po polsku
dla ratowania koryta polskojezycznych PIS,
nowe podatki, dlugi, drozyzna-inflacja,
i zeby mld $ dla Ukrainy starczylo i dla 5,6 mln turystów z Ukrainy
daniel_1
Jakim trzeba być niegodziwcem, aby dodruk i rozdawanie pieniędzy nazywać "tarcza antyinflacyjna"?
pikawka
To jest oczywiste ze zloty kranik bedzie dojony az do wyborow albo do eskalacji kofliktu zarowno pomiedzy Polakami jak i tego na Ukrainie. jedno i drugie gwarantuje kontynuacji wladzy przed wybory albo ich calkowity brak. wyjdzie na to samo.
warmiak007
O co zakład, że tarcza antyinflacyjna utrzymana będzie do wyborów? ***** budżet!
endes
„Titanic” tonie ale myzyka gra w najlepsze…
jaszczura
Taśmociąg proinflacyjny będzie przedłużony.
wibor3m
Następny przystanek, przedłużenie do czasu po wyborach....
keaman
Miażdży mnie mówienie o nieściąganiu od ludzi pieniędzy czy to w formie podatku, czy innych składek jako o kosztach. Szczególnie że polski system obciąża najbardziej tych najbiedniejszych i najsłabszych, nie dając im jednocześnie w zamian nic. Obniżenie tych podatków jest jedyną rzeczą, którą PiS zrobił dla tych ludzi, choć jedynie Miażdży mnie mówienie o nieściąganiu od ludzi pieniędzy czy to w formie podatku, czy innych składek jako o kosztach. Szczególnie że polski system obciąża najbardziej tych najbiedniejszych i najsłabszych, nie dając im jednocześnie w zamian nic. Obniżenie tych podatków jest jedyną rzeczą, którą PiS zrobił dla tych ludzi, choć jedynie w formie tymczasowej. Dodatkowo przez większość czasu zajmuje się pogłębianiem patologi systemu, więc pocieszenie to żadne, ponieważ finalnie jest jeszcze gorzej.
bgiem
Nieprawdopodobne, jaka antypolska politykę prowadzi gang Matiego.
Gdzie jest kres ich bezkarnosci?

https://www.francebleu.fr/infos/economie-social/guerre-en-ukraine-comment-l-europe-peut-reduire-sa-dependance-aux-hydrocarbures-russes-1646820543

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki