REKLAMA

Tarcza 5.0. Wsparcie dla branży turystycznej ruszy od 15 października

2020-09-28 14:11
publikacja
2020-09-28 14:11
fot. Grabowski Foto / Shutterstock

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które wprowadzają tzw. Tarczę 5.0.

"Ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej" – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w komunikacie przesłanym PAP.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Jak wskazuje ZUS, warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

Prowadzący firmy będą mogli wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

"Tarcza 5.0" wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nostsherlock
Tarcze, miecze, ŚREDNIOWIECZE!
meryt
"Weg gebracht. Mit dem Corona-Schutzschild stabilisiert die Bundesregierung"
Schutzschild - Tarcza ochronna

Przywędrowała z DE.
"Corona: gigantyczna tarcza ochronna dla gospodarki"
13 marca 2020
ubraliprezesa
A tu dalej napędzany program reset systemu+, trzeba dokupić złoto bo za 2 lata się okaże że te syfiaste zeszmacone papiery z drukarek się zdewaluowały o 90%
itso_alternator
niekupój złota bo bedziesz musiał brać kredyty a jak masz kredyty bedziesz musiał kupić złoto :D
meryt
ubraliprezesa "trzeba dokupić złoto bo za 2 lata"

Można kupić od firm wydobywających np.: Goldcorp, Barrick Gold, Newmont Mining.
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt
meryt odpowiada bt5 2020-09-28 08:06
bt5 " Nie ma deflacji"

Inflacja

-0,2 VII
-0,1 VIII
https://pl.tradingeconomics.com/poland/inflation-rate-mom

Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać i liczyć, jakie jest twoje formalne wykształcenie (to nie piwo, nie musi być pełne), oraz ile nas
meryt odpowiada bt5 2020-09-28 08:06
bt5 " Nie ma deflacji"

Inflacja

-0,2 VII
-0,1 VIII
https://pl.tradingeconomics.com/poland/inflation-rate-mom

Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać i liczyć, jakie jest twoje formalne wykształcenie (to nie piwo, nie musi być pełne), oraz ile nas podatników
bool
zostali pominięci 'tylko' organizatorzy turystyki, czyli najbardziej dotknięta grupa z całego sektora, grupa która daje pracę pozostałym, którzy się załapali... wniosek z tego taki, że organizatorzy turystyki stanowią większą część i dlatego zostali pominięci, ta cała tarcza to wielka ściema...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki