REKLAMA

Tańsza ropa po porozumieniu z Iranem

2015-04-03 01:45
publikacja
2015-04-03 01:45
fot. annavaczi / Thinkstock

Ceny ropy spadły po tym, jak światowe mocarstwa zawarły ramowe porozumienie z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. Iran jest ważnym producentem ropy.

(fot. annavaczi / Thinkstock)

Ropa potaniała o 3,5 procent. Za baryłkę płacono niewiele ponad 55 dolarów. Zdaniem analityków, rynek zareagował tak, bo porozumienie atomowe oznacza, że wobec Iranu zostaną zniesione sankcje.

Po wprowadzeniu sankcji eksport tego surowca z Iranu spadł do miliona baryłek dziennie. Teraz - według niektórych szacunków - kraj ten będzie zwiększyć eksport ropy nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Zgodnie z umową zawartą w Lozannie, Iran zmniejszy o 70 procent liczbę wirówek i nie będzie wzbogacał uranu powyżej 3,67 procent przez co najmniej 15 lat. Nie będzie też budował nowych ośrodków nuklearnych. Teheran nie będzie też przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować bombę oraz zezwoli na międzynarodowe kontrole.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Rafał Motriuk/wcześn./dabr


Źródło:IAR
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~lolo
My górniki dołowe i związkowce górne solidarnościowe , jesteśmy za wyższą akcyzą na paliwa bo stanowiska naszej pracy trza ratować ,
~ala
Biorę wykres ropy z ostatnich 80dni i co widzę? Ano kolosalna niczym nieuzasadniona podwyżkę. Skoro jest porozumienie nie ma żadnego logicznego argumentu dla utrzymywania cen powyżej 30USD baryłka
~Darek
dziwnym trafem na orlenie tego nie widać z przeliczników wynika że benzyna powinna być poniżej 4zł , ale Kopacz musi z szczurkiem kasę z polaków wydoić
~jasnowidz
Ludzie nie dajcie się oszukiwać, żadnego porozumienia nie osiągnięto, tylko nam mydlą oczy, kupili sobie czas bo już więcej zachód z barakiem nie mogli przedłużać negocjacji.
~andrea
Mam wątpliwości czy Iran będzie dotrzymywał swoich deklaracji ? Czy niewierni będą wierni ?
~Ferrycy
Też mam wątpliwości, ale niezależnie od tego uważam, że porozumienie z Iranem to dobra wiadomość. Niepotrzebnie przez ostatnie 20 lat Iran był z definicji wrogiem Zachodu.

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki