REKLAMA

Taniej nie będzie, ale drogie noclegi nie odstraszają Polaków. To najpopularniejsze miejscowości tegorocznych wakacji

2023-05-21 06:00
publikacja
2023-05-21 06:00

Kołobrzeg, Gdańsk, Mielno, Jastrzębia Góra, Ostróda, Iława, Zakopane - to najpopularniejsze miejscowości tegorocznych wakacji - wynika z danych portalu rezerwacyjnego Travelist.pl.

Taniej nie będzie, ale drogie noclegi nie odstraszają Polaków. To najpopularniejsze miejscowości tegorocznych wakacji
Taniej nie będzie, ale drogie noclegi nie odstraszają Polaków. To najpopularniejsze miejscowości tegorocznych wakacji
fot. Denis Belitsky / / Shutterstock

"Podczas gdy w sezonie 2022 za noc w pokoju hotelowym rezerwujący musieli zapłacić średnio 531 zł, tak aktualnie kwota ta sięga 677 zł. W odniesieniu do 2019 roku różnica jest jeszcze bardziej drastyczna i wynosi aż 266 zł, co oznacza wzrost o 65 proc. I nic nie wskazuje na to, by tuż przed rozpoczęciem sezonu było taniej. Wręcz przeciwnie - średnie ceny na wakacje z miesiąca na miesiąc wciąż rosną" - wynika z danych portalu rezerwacyjnego Travelist.pl.

Jak zauważono, mimo to zainteresowanie wakacyjnymi pobytami jest aktualnie wyższe niż w ubiegłym roku - od stycznia do początku maja rezerwacji na lipiec i sierpień było o blisko 50 proc. więcej. Podkreślono, że wówczas wciąż jeszcze odczuwalne były skutki wybuchu wojny w Ukrainie. Ponadto część osób nadal czekała z planowaniem wakacji na ostatnią chwilę, licząc na obniżenie cen.

Reklama

"Rosnące koszty mają również swoje odzwierciedlenie w długości pobytów – te są krótsze niż w minionych sezonach. W 2023 roku kupujący dokonują rezerwacji średnio na 5,44 dnia, natomiast w 2022 roku było to 5,61 dnia, a w 2019 roku – 6,17 dnia" - podano.

Według Travelist.pl rosnące koszty w kraju coraz częściej skłaniają użytkowników do "ucieczki" za granicę. "Rezerwacji u naszych południowych sąsiadów oraz przede wszystkim na Bałkanach z roku na rok mamy coraz więcej. W 2019 roku zaledwie 3 proc. klientów Travelist.pl za cel swoich wakacyjnych wyjazdów obierało międzynarodowe kierunki. W 2022 roku ich odsetek wzrósł do 7 proc., natomiast aktualnie kształtuje się na poziomie 10 proc. Trudno się temu dziwić, ponieważ za bardzo podobne pieniądze można zarezerwować pobyt w krajach, które kuszą nie tylko zbliżonymi cenami, ale też – co równie ważne – gwarancją pięknej pogody" – mówi Eliza Maćkiewicz z Travelist.pl.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ci, którzy decydują się pozostać w kraju, najczęściej wybierają wybrzeże. Według danych Travelist.pl, wakacje nad Bałtykiem planuje spędzić aktualnie ponad 50 proc. klientów portalu pomimo najwyższych cen w tym regionie – w szczycie sezonu średnio 710 zł kosztuje noc w pokoju hotelowym dla dwóch osób. Na zainteresowaniu tracą z kolei polskie góry - rezerwacji jest tam mniej niż w poprzednich latach.

"Choć ceny są nieco niższe niż nad Bałtykiem i średnio za pokój trzeba zapłacić 686 zł, na ten moment zaledwie 15 proc. naszych klientów planuje podróż na południe kraju. To spory spadek w porównaniu do wyników z 2019 i 2022 roku. Wówczas w analogicznym okresie rezerwacji tych było kolejno ok. 32 i 20 proc. – dodaje Maćkiewicz.

W ogólnym rozrachunku w pierwszej 10 miejscowości na wakacje znajdują się obecnie:

  1. Kołobrzeg,
  2. Gdańsk,
  3. Mielno,
  4. Jastrzębia Góra,
  5. Ostróda,
  6. Iława,
  7. Zakopane,
  8. Mrzeżyno,
  9. Szklarska Poręba,
  10. Ustka.

Nadal popularne są również terminy okołowakacyjne; rezerwując noclegi poza najgorętszym urlopowym okresem roku, można zaoszczędzić 20 proc.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Ciekawa sprawa : 7 dni w małym pokoju z mikro łazienką, pół godziny od zimnego i deszczowego moża , bez dojazdu kosztuje tyle co 7 dni all w Grecji z przelotem. Taniej się nie da powaidacie?
daniel_1
Podobne przesłanie do tekstu o nieruchomościach, zamieszczonego dziś na tym samym portalu, bankier.pl

Cyt: "Popyt wzrósł, wzrosła także liczba transakcji, natomiast powoli kurczy się dostępna oferta, co jest związane z niską aktywnością po stronie deweloperów"
daniel_1
PS
Rezerwujcie wakacje na portalu wskazanym w tekście, bo taniej już nie będzie!!!
jenak
Drożej na wakacjach a chętnych na pobyt w coraz piękniejszych kwaterkach polskiej Riwiery coraz więcej.

Wywracają się zasada ekonomii.

Glapcio, tyś to uczynił.


Już im nie chodzi o mirabele i szczawik, a hotele po 600-700 zł za noc. A ich, chętnych, jest coraz więcej.Toś ci Plankton się rozszalał.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki