REKLAMA

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

2019-12-09 15:50
publikacja
2019-12-09 15:50

Wybór konta osobistego to często sztuka kompromisu. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jeśli do ROR-u planujemy dobrać konto oszczędnościowe na korzystnych i prostych warunkach. Tym razem redakcja Bankier.pl proponuje ranking 2 w 1, w którym badamy m.in. wysokość oprocentowania obejmującą wpłacone oszczędności i podstawowe opłaty w koncie osobistym.

Znalezienie banku z korzystną ofertą kont osobistych oraz oszczędnościowych to nie lada wyzwanie. Każdego, kto chce skorzystać z obu rachunków w jednej instytucji, czeka zapoznanie się z niezliczoną liczbą taryf opłat i prowizji, a także tabel oprocentowania, nie mówiąc o rankingach wyłaniających najlepsze oferty na rynku. A co jeśli to klient stawia dodatkowe wymagania wobec banku? Sprawdziliśmy, co banki przygotowały dla osób, które poszukują taniego konta osobistego oraz konta oszczędnościowego z atrakcyjną ofertą na start bez konieczności spełnienia wymyślnych warunków dodatkowych.

Konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najtaniej? / Pexels

Jak wybraliśmy konta osobiste i oszczędnościowe do zestawienia?

Wynikiem przeprowadzonej analizy jest dziesięć niedrogich kont osobistych z dobrą ofertą na koncie oszczędnościowym na początek. Do badanych przez redakcję parametrów należą:

1. Konto oszczędnościowe

 • oprocentowanie dla 10 000 zł,
 • długość okresu, w którym obowiązuje podane oprocentowanie,
 • możliwość dokonywania darmowych przelewów wewnętrznych (własnych) z konta oszczędnościowego bez ograniczeń co do ich liczby w miesiącu.

Do analizy włączyliśmy wyłącznie rachunki, w przypadku których nie trzeba już wykonywać żadnych dodatkowych czynności w celu otrzymania wyższej stawki. Bank premiuje samo dołączenie do grona klientów. Oznacza to, że do zestawienia mogą trafić oferty wymagające posiadania statusu nowego klienta lub wpłaty nowych środków (warunki automatycznie spełnione przez osobę, która dopiero zacznie korzystać z oferty danej instytucji). W związku z tym w tabeli mogą nie pojawić się oferty plasujące się na najwyższych pozycjach w cyklicznych rankingach kont oszczędnościowych. Jeśli bank posiada w ofercie kilka kont lokacyjnych spełniających założenia rankingu, to do tabeli trafiła propozycja z najwyższą stawką. Im lepsza stawka na koncie oszczędnościowym, tym wyższa pozycja w rankingu.

2. Konto osobiste

 • opłata za prowadzenie i obsługę karty debetowej (przyjmujemy, że pod szyldem tanie konto mogą się znaleźć wyłącznie rachunki, w których suma wspomnianych opłat nie może wynieść więcej niż 10 zł miesięcznie, jednak które jednocześnie pozwolą na ich uniknięcie po spełnieniu warunków zwalniających).

Tabela zawiera standardowe rachunki oferowane klientom indywidualnym. Nie analizowaliśmy ofert typu VIP lub kierowanych do określonej grupy klientów jak np. beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” czy osób w określonym przedziale wiekowym.

Gdzie po tanie konto i wysoką stawkę na start?

Tanie konta osobiste z kontem oszczędnościowym – grudzień 2019 r.

Założenia

Konto oszczędnościowe

Konto osobiste

Atrakcyjna stawka dla nowych klientów bez dodatkowych warunków

Tanie: suma opłat maks. 10 zł

Lp.

Bank
Konto osobiste + Konto oszczędnościowe

Oproc. dla wkładu 10 000 zł

[rocznie]

Okres naliczania stawki

Darmowe wszystkie przelewy wewnętrzne

Opłata za obsługę/m-c

Opłata za kartę/m-c

1.

Bank Pekao
Konto Przekorzystne + Konto oszczędnościowe

3,00 proc.

180 dni

TAK (1)

0-6 zł (2) 

0-3 zł (2)

2.

T-Mobile Usługi Bankowe
Konto Freemium + Konto oszczędnościowe

3,00 proc.

92 dni

NIE

0 zł

0-6 zł (3)

3.

Getin Noble Bank
Konto Proste Zasady + Elastyczne Konto oszczędnościowe

2,70 proc.

4 miesiące

TAK (4)

0-8 zł (2) 

0 zł

4.

ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct + Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,50 proc.
(5)

4 miesiące

TAK

0 zł

0-7 zł (6)

5.

mBank
eKonto osobiste + eKonto oszczędnościowe

2,30 proc.

4 miesiące

NIE

0 zł

0-7 zł

6.

Nest Bank

Nest Konto + Nest Oszczędności

2,25 proc.

do 3 miesięcy (7)

NIE

0 zł

0 zł

7.

Toyota Bank
Moto Konto + Indeksowane Konto Oszczędnościowe

2,22 proc. (8)

do zmiany tabeli oproc. lub wysokości stawki WIBOR 3M

TAK

0-2,49 zł

0 zł

8.

Alior Bank
Konto Internetowe + Konto Mocno Oszczędnościowe

2,20 proc.

3 miesiące

TAK

0 zł

0-6 zł

9.

Citi Handlowy
Konto internetowe Citi Priority (promocja) + Konto Super Oszczędnościowe

1,50 proc. (9)


do zmiany tabeli oproc.

NIE

0 zł

0 zł

10.

Idea Bank

Konto Idealne + Konto Idealnie Proste

1,10 proc.

do zmiany tabeli oproc.

NIE

0 zł

0 zł

 1. Darmowe przelewy przez aplikację mobilną.
 2. Dla klientów do 26. roku życia opłata wynosi 0 zł. 
 3. Dla klientów do 19. roku życia opłata wynosi 0 zł. 
 4. Brak opłat za przelewy wewnętrzne zlecone przez bankowość internetową lub mobilną do 31 grudnia 2020 r.
 5. Odsetki dopisywane są na koniec okresu promocji (po 4 miesiącach od otwarcia konta). Podana kwota odpowiada zyskowi przypadającemu za miesiąc utrzymania kapitału w wysokości 10 000 zł.
 6. Dla klientów od 13. do 18. roku życia opłata wynosi 0 zł. 
 7. Oprocentowanie naliczane od dnia otwarcia rachunku oszczędnościowego do końca miesiąca kalendarzowego w którym otwarto rachunek oraz przez następne 2 pełne miesiące kalendarzowe.
 8. Opłata miesięczna za prowadzenie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego wynosi 30 zł. Bank zwraca opłatę, jeśli w danym miesiącu klient nie wypłacił środków z rachunku.
 9. Opłata miesięczna za prowadzenie konta wynosi 15 zł. Bank nie pobiera opłaty od posiadaczy konta osobistego w Citi Handlowym, na które wpływa wynagrodzenie w wysokości min. 3000 zł

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel opłat i prowizji banków, stan na 05.12.2019 r.

Najkorzystniejszą ofertą dla klienta poszukującego taniego konta osobistego wraz z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym jest obecnie pakiet Banku Pekao. Za prowadzenie konta osobistego oraz obsługę karty bank jest skłonny zrezygnować, jeśli klient zasili rachunek kwotą 500 zł oraz zrealizuje jedną płatność kartą debetową lub aplikacją mobilną. Warunek zwalniający dotyczy obu opłat. Dla nowych klientów zakładających konto osobiste bank ma również w ofercie Konto oszczędnościowe na 3 proc. w skali roku. Stawka obowiązuje przez 180 dni. Klienci, którzy traktują konto oszczędnościowe jak dodatkową przegródkę w portfelu i chętnie sięgają do odłożonych wcześniej środków, docenią fakt, że bank nie karze za przesunięcie środków z konta oszczędnościowego na swoje konto osobiste prowadzone w Banku Pekao. Taka operacja jest zawsze darmowa, o ile klient zleci ją przez aplikację mobilną.

Podobną ofertę ma T-Mobile Usługi Bankowe, który zajmuje drugie miejsce tabeli. Konto Freemium to bezpłatny rachunek, którego posiadanie jest kartą przetargową do otrzymania oprocentowania w wysokości 3 proc. na koncie oszczędnościowym w promocji dla nowych klientów. Konto oszczędnościowe nie jest objęte innymi warunkami dodatkowymi. Oprocentowanie obowiązuje przez 92 dni, czyli nieco krócej niż oferuje lider tabeli. Do dyspozycji klienta jest jeden darmowy przelew z konta oszczędnościowego na konto osobiste miesięcznie. Wracając do warunków konta osobistego, to warto wspomnieć, że karta jest objęta opłatą warunkową, którą można znieść dzięki aktywnemu korzystaniu z plastiku. W tym przypadku bank wymaga od klienta zrealizowania transakcji kartą na kwotę min. 200 zł miesięcznie.

Pierwszą trójkę zamyka Konto Proste Zasady od Getin Banku. Rachunek jest objęty opłatą warunkową, która nie zostanie pobrana, jeśli w danym miesiącu zostanie z sukcesem zrealizowana jedna płatność kartą debetową. Sam plastik jest natomiast bezpłatny. Klient, który nie korzystał do tej pory z oferty banku, może założyć w Getin Banku Elastyczne Konto Oszczędnościowe na 2,70 proc. w skali roku bez żadnych dodatkowych warunków. Oprocentowanie jest przyznawane na 4 miesiące. Cennik rachunku przewiduje opłatę za drugą oraz każdą kolejną operację z puli (przelew lub wypłata), jednak obecnie można skorzystać z promocji, która znosi opłatę za przelewy wewnętrzne zlecane przez bankowość internetową lub mobilną do końca 2020 roku.

Powyższa analiza dowodzi, że zmiana konta osobistego na ofertę z innego banku może zaowocować nie tylko lepszymi warunkami cenowymi samego ROR-u, ale również pozwoli na skorzystanie z atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego bez konieczności spełnienia innych dodatkowych kryteriów takich jak zapewnianie wpływów wynagrodzenia czy dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę. Klient bez trudu powinien znaleźć konto oszczędnościowe płacące co najmniej 2 proc. w skali roku w kilku bankach. Poza opisaną wyżej czołową trójką taką ofertę mają również Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank oraz Toyota Bank.

Monika Dekrewicz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dagmaradobosz
jak dla mnie gnb ma najlepsza oferte
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, Nest Bank ma dla swoich Klientów kilka możliwości oszczędzania. Jedną z nich jest konto oszczędnościowe Nest Oszczędności, które pozwoli zabezpieczyć przyszłość rodziny poprzez bezpieczne pomnożenie kapitału. Każdy nowy Klient może liczyć na oprocentowanie 2,25% w skali roku do 50 tys. złotych Szanowni Państwo, Nest Bank ma dla swoich Klientów kilka możliwości oszczędzania. Jedną z nich jest konto oszczędnościowe Nest Oszczędności, które pozwoli zabezpieczyć przyszłość rodziny poprzez bezpieczne pomnożenie kapitału. Każdy nowy Klient może liczyć na oprocentowanie 2,25% w skali roku do 50 tys. złotych (powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 2,0% w skali roku). W naszej ofercie jest także konto Nest Rodzinne Oszczędności, które nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym i kosztami administracyjnymi (w tym z opłatami za wcześniejsze zakończenie oszczędzania). Korzystając z Nest Oszczędności mogą Państwo uzyskać, oprócz tradycyjnych odsetek, dodatkową Premię za długość okresu oszczędzania i liczbę posiadanych dzieci. Oferujemy także szeroką gamę lokat bankowych dla Klientów Nest Banku oraz dla osób, które nie mają u nas konta bankowego. Więcej na stronie banku: nestbank pl/dla-ciebie-i-rodziny/oszczednosci-lokaty

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank pl

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki