Tani jak ZUS

Z planu finansowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że roczny koszt utrzymania tej instytucji wynosi 3,4 mld zł. ZUS zatrudnia ok. 46 tys. pracowników, których średnie wynagrodzenie wynosi ok. 2,7 tys. zł netto. ZUS ma wiele grzechów po stronie wydatków m.in. zakup samochodów służbowych czy realizację budynków powszechnie zwanych "pałacami ZUS-u". Jednak w ogólnym rozrachunku trudno określić tę instytucję mianem drogiej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się przede wszystkim wypłatą rent i emerytur, a także poborem składek. Oprócz tego przeznacza środki na prewencję wypadkową, wynagrodzenia lekarzy orzeczników, etc.

ZUS nie świadczy usług, które sam wymyśla, tylko świadczy usługi wynikające z ustawy.

(EastNews)

To nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne. Również nie w gestii Zakładu jest ustalanie wieku emerytalnego, decydowanie o przywilejach emerytalnych czy też wysokości składek płaconych przez przedsiębiorców - te sprawy regulowane są na mocy ustawy lub innych aktów wykonawczych rządu. Polacy narzekają na wysokie składki i niskie emerytury, ale one zależą od decyzji rządzących i prowadzonej przez nich polityki gospodarczej.

Odpis na działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi 1,7% wszystkich kosztów zawartych w planie finansowym tej instytucji. Biorąc pod uwagę liczbę zadań wykonywanych przez tę instytucję koszty te są stosunkowo niskie. Dla porównania roczne koszty działania największego polskiego banku PKO BP wynoszą ponad 4,4 mld zł.

Koszty ZUS-u maleją

Jeszcze w 2010 roku koszty działalności bieżącej ZUS-u wynosiły 4 mld zł. Zmalały one na skutek oszczędności m.in. na pensjach pracowników. Na ok. 46 tys. zatrudnionych Zakład wydaje ok. 2,5 mld zł rocznie. Pozostała kwota przeznaczana jest na utrzymanie infrastruktury ZUS-u, budynków, amortyzację, zakup i wymianę sprzętów, etc.

Pracownicy od lat narzekają, że płace w ZUS-ie są niskie i praktycznie stoją w miejscu przy coraz większej liczbie obowiązków. Na spadek kosztów w dużej mierze wpływ miała informatyzacja - pomijając kwestie przetargowe - wiele czynności wobec klientów realizowane są drogą elektroniczną, a to zmniejsza wydatki operacyjne.

Odczarować ZUS

Chociaż 3,4 mld zł na jego utrzymanie to wciąż bardzo dużo, ale biorąc pod uwagę skalę działań i obowiązków tej instytucji to poziom efektywności należy oceniać pozytywnie (ZUS nigdy nie spóźnił się z wypłatami wobec ponad 5 mln emerytów).

Z drugiej strony mamy wiele nieprawidłowości, które wciąż pozostały bez wyjaśnienia np., bardzo wysokie koszty informatyzacji czy też niejasne przetargi na zakup różnych sprzętów. Bez wątpienia na swoją niezbyt przychylną opinię ZUS też mocno sam zapracował m.in., budując bardzo drogie siedziby oddziałów czy zlecając zakup luksusowych samochodów służbowych. Istnieje spora szansa, że wyeliminowanie tych nieprawidłowości doprowadziłoby do dalszej obniżki kosztów. Być może wtedy starczyłoby na wyższe płace dla szeregowych pracowników tej instytucji.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 ~spoko

ZUS jest do zastąpienia przez Urząd Skarbowy. !!!
Społeczeństwo zaoszczędziłoby 85-90% na kosztach jego funkcjonowania, plus zostałby uwolnione NIERUCHOMOŚCI, które mogły by być sprzedane.

KRUS !!!
Z rolnikami to jest kłopot - mogliby wprowadzić jeszcze jeden próg składkowy przy 25 ha. Teraz jest ich kilka, ale ten by się przydał. Wtedy wysokość składki dla pow od 300 ha wynosiłaby ok. 2000 PLN/kwartał, zamiast 1659 PLN/kwartał.
Powoduje to wzrost przychodów KRUS od wszystkich gospodarstw powyżej 25 ha w wysokości 318 PLN/kwartał co daje 1272 PLN/rocznie !!!

http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~spoko

łącznie da to ok. 500 mln dodatkowych przychodów KRUS

! Odpowiedz
1 5 ~szoki

Jak to kurna? Ktoś ma miliard ha ziemi to płaci 500zł na miesiąc???????????????????????????

! Odpowiedz
1 0 ~spoko odpowiada ~szoki

Rolnik opłaca z GÓRY za cały KWARTAŁ, jednorazowo

! Odpowiedz
1 0 ~spoko odpowiada ~szoki

pogrzeb w danych statystycznych takich gospodarstw nie ma!!!, a pow. 300 ha raptem kilka tysięcy.

! Odpowiedz
1 3 ~666 odpowiada ~spoko

kpisz czy drwisz z wielka przyjemnością opłacałbym z GÓRY ZUS za cały KWARTAŁ gdyby ten ZUS był nawet aż 100% WYŻSZY niż KRUS .

! Odpowiedz
1 2 ~klin odpowiada ~spoko

co ma na celu podkreślanie , że ktos z góry płaci śmieszne kwoty ?

! Odpowiedz
2 1 ~spoko odpowiada ~666

Rolnik jest praktycznie zawsze osobą ZDROWĄ - bo chorobowe należy się dopiero po 30 dniach i wynosi 10 zł/dzień i jest ograniczone do 180 dni w roku. Różnic jest więcej !!!
Rolnik nigdy nie będzie BEZROBOTNYM!!! - co najwyżej statut poszukującego pracę.
Tj. statut "MOSLEMA" bez osłon SOCJALNYCH

! Odpowiedz
1 1 ~spoko odpowiada ~666

KRUS - musisz opłacać niejako "DOZGONNIE", nie możesz zawiesić działalności rolniczej

! Odpowiedz
1 1 ~spoko odpowiada ~666

To, że Składka ZUS jest wysoka, to nie znaczy, że ci się polepszy jak składka KRUS będzie o 100% wyższa. Organizacyjnie KRUS - jest tani w utrzymaniu, bo jego struktura i sposób funkcjonowania są proste jak BUDOWA CEPA !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.