Tani jak ZUS

Z planu finansowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że roczny koszt utrzymania tej instytucji wynosi 3,4 mld zł. ZUS zatrudnia ok. 46 tys. pracowników, których średnie wynagrodzenie wynosi ok. 2,7 tys. zł netto. ZUS ma wiele grzechów po stronie wydatków m.in. zakup samochodów służbowych czy realizację budynków powszechnie zwanych "pałacami ZUS-u". Jednak w ogólnym rozrachunku trudno określić tę instytucję mianem drogiej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się przede wszystkim wypłatą rent i emerytur, a także poborem składek. Oprócz tego przeznacza środki na prewencję wypadkową, wynagrodzenia lekarzy orzeczników, etc.

ZUS nie świadczy usług, które sam wymyśla, tylko świadczy usługi wynikające z ustawy.

(EastNews)

To nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne. Również nie w gestii Zakładu jest ustalanie wieku emerytalnego, decydowanie o przywilejach emerytalnych czy też wysokości składek płaconych przez przedsiębiorców - te sprawy regulowane są na mocy ustawy lub innych aktów wykonawczych rządu. Polacy narzekają na wysokie składki i niskie emerytury, ale one zależą od decyzji rządzących i prowadzonej przez nich polityki gospodarczej.

Odpis na działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi 1,7% wszystkich kosztów zawartych w planie finansowym tej instytucji. Biorąc pod uwagę liczbę zadań wykonywanych przez tę instytucję koszty te są stosunkowo niskie. Dla porównania roczne koszty działania największego polskiego banku PKO BP wynoszą ponad 4,4 mld zł.

Koszty ZUS-u maleją

Jeszcze w 2010 roku koszty działalności bieżącej ZUS-u wynosiły 4 mld zł. Zmalały one na skutek oszczędności m.in. na pensjach pracowników. Na ok. 46 tys. zatrudnionych Zakład wydaje ok. 2,5 mld zł rocznie. Pozostała kwota przeznaczana jest na utrzymanie infrastruktury ZUS-u, budynków, amortyzację, zakup i wymianę sprzętów, etc.

Pracownicy od lat narzekają, że płace w ZUS-ie są niskie i praktycznie stoją w miejscu przy coraz większej liczbie obowiązków. Na spadek kosztów w dużej mierze wpływ miała informatyzacja - pomijając kwestie przetargowe - wiele czynności wobec klientów realizowane są drogą elektroniczną, a to zmniejsza wydatki operacyjne.

Odczarować ZUS

Chociaż 3,4 mld zł na jego utrzymanie to wciąż bardzo dużo, ale biorąc pod uwagę skalę działań i obowiązków tej instytucji to poziom efektywności należy oceniać pozytywnie (ZUS nigdy nie spóźnił się z wypłatami wobec ponad 5 mln emerytów).

Z drugiej strony mamy wiele nieprawidłowości, które wciąż pozostały bez wyjaśnienia np., bardzo wysokie koszty informatyzacji czy też niejasne przetargi na zakup różnych sprzętów. Bez wątpienia na swoją niezbyt przychylną opinię ZUS też mocno sam zapracował m.in., budując bardzo drogie siedziby oddziałów czy zlecając zakup luksusowych samochodów służbowych. Istnieje spora szansa, że wyeliminowanie tych nieprawidłowości doprowadziłoby do dalszej obniżki kosztów. Być może wtedy starczyłoby na wyższe płace dla szeregowych pracowników tej instytucji.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~olivia78

Tani ZUS to nie wiem dla kogo. Powinno się zwolnić połowę urzędników zusowskich, którzy i tak niczego nie wnoszą.
Wtedy tylko patrzeć jak spadłyby składki. Chociaż to może akurat nastąpi jeśli przejdzie Ustawa Budrewicza. Czytałam, że gdyby się udało, składka zusowska byłaby nie wyższa niż 600 zł, zamiast prawie 1200.
Do tego dochodzi jeszcze kilka innych nowych zasad, które ułatwiłyby życie polskiego przedsiębiorcy. Warto sobie więcej poczytać coś o tej ustawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~ktoś

hmm 2.5mld / 46tys pracowników = ok 54 350zł/rok ,czyli około 4530zł brutto / 3200 netto. Jak to ma się do podanej w artykule średniej kwoty wynagrodzenia 2700zł netto.

! Odpowiedz
1 5 ~borsuczi

Proponuję poczytać jak się oblicza składki pracodawcy.
2700netto to ok 3800brutto ale koszt pracodawcy to ok 4500zł

! Odpowiedz
2 3 ~Zdunek

5 milionów emerytów oraz 3,4 miliarda złotych. Czy dobrze liczę i na obsługę jednego emeryta przypada 680 złotych?

Wnioski polecam samemu wyciągnąć ;)

! Odpowiedz
0 6 ~polskidziad

...zus do likwidacji !!! natychmiast i nieodwołalnie .....i o ile byłoby taniej ! ....,a partyjne bydło ....do roboty ....!!!!!!

! Odpowiedz
1 0 ~spoko

ZUS jest BEZCENNY !!!,

Słowo TANIOŚĆ może wprowadzać w błąd !!! , a BEZCENNOŚĆ nie są zawsze pojęciami zamiennymi !!!
Świadomy OBYWATEL łoży także na funkcjonowanie ZUS, „datki obowiązkowe”, jak w najwyśmienitszych „SEKTECH” i zawsze może liczyć co najmniej na SŁOWO: będzie dobrze !!!

ZUS zarabia INACZEJ!!! Na tym polega jego BEZCENNOŚĆ, że statystycy i finansiści sprawdzają i tworzą modele matematyczne optymalizujący cały system przepływów środków finansowych. Do tej pory ZAOSZCZĘDZILIŚMY co najmniej 500 mld PLN. Wszystko ma jednak i drugą stronę: emerytury w 2050r. mogą wynieść tylko 30% " ostatniego wynagrodzenia ".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Bronek_z_pałacu

Brawo zus! Można? Można!

! Odpowiedz
2 0 ~zaskoczony

No to czekamy na kolejne cięcia kosztów. Jeszcze tak z 50% "drogi" zusie. Im tańsza administracja tym dla nas niższe podatki.

! Odpowiedz
2 4 ~liczę

W PKO BP pracuje dwa razy mniej osób niż w ZUS. PKO BP prowadzi rachunki kredyty i swoje produkty. Nie babra się w administracyjnym bagienku. A kosztuje jakiś miliard więcej niz utrzymanie całego ZUS. Jak się na to spojrzy, to tytuł tekstu jest uzasadniony.

! Odpowiedz
0 6 ~skądtowiesz

Tani ZUS? Niech autor poda źródła to sprawdzimy sobie.

! Odpowiedz
3 3 ~AntyPIS

I co wyznawcy Jarosława? Szczęka opadła? ZUS jest tani w utrzymaniu!

! Odpowiedz
2 1 ~dyrektor

Do takich efektów dochodzi się latami. Każdy menadżer ci to powie. To nie zasługa polityków tylko samego ZUSu.

! Odpowiedz
0 0 ~Maniek

Po tylu latach komuny wreszcie coś się zmienia na lepsze. Ciekawe, czy tak będzie po wyborach.

! Odpowiedz
0 2 ~qqqqqqqqqq

Najwyższa pora żeby oświecić ludzi, że administracja w polsce wcale nie jest taka droga. Tam też jest wielu rozsądnych menadżerów.

! Odpowiedz
0 0 ~wierny_tomasz

Niestety ludzie nadal w to nie wierzą.

! Odpowiedz
0 3 ~krasomówca

Bardzo ciekawy materiał. Rzuca trochę światła na finanse publiczne.

! Odpowiedz
0 3 ~oczywista_oczywistos

Aż dziwne, że na bankierze trzeba ludziom pisać takie rzeczy, jak to, że wysokość emerytury albo składek nie zalezy od zusu. Wydawało mi się to oczywiste.

! Odpowiedz
0 2 ~limuzyna

Te luksusowe samochody, o których raczył napisać dziennikarz, to bodajże transity. No faktycznie - limuzyna, jak się patrzy.

! Odpowiedz
0 1 ~mania

Wreszcie jakieś dobre wiadomości. Chyba nikomu nie opłaca się mówić, że administracja tanieje. Malo to popularne dzisiaj.

! Odpowiedz
0 1 ~sentencja

Koszty zusu mogłyby być jeszcze mniejsze, gdyby rząd zdecydował się zlikwidować masę biurokratycznych obowiązków. Wtedy można by jeszcze zatrudnienie zmniejszyć...

! Odpowiedz
0 1 ~znawca

Wreszcie ktoś o tym napisał. OFE pobierały znacznie wyższe prowizje i nie protestowaliście. 1,7% za działanie takiej machiny to pikuś.

! Odpowiedz
0 2 ~adam

ZUS-powinien być podatkiem od wszystkich którzy wydają kase,rodzaj vatu
póki co obciążamy tym przymusem składkowym legalną prace
w efekcie podnosimy jej koszty

! Odpowiedz
3 1 ~and

po co ta banda oszolomow w tym zus-ie przeciez pracodawcy placa w 97 proc stawki od najnizszej obowiazkowej a nie od zarobkow - tak samo od pracownikow w wiekszosci od najnizszej sa odprowadzane skladki -- drodzy pseudo ustawodawcy wystarczy zrobic sztywna kwote wplaty np 1000 zl od pracodawcy i 600 zl od pracownik na jedno konto , czy zus jest na tyle nierozgarniety ze potrzebne sa skomplikowane obliczenia co miesiac i wplaty na kilka kont ,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~cerg

Artykuł sponsorowany. Kolejny zresztą i nie tylko na tym portalu. Wygląda na to, że ZUS wydaje właśnie naszą kasę na kampanię wizerunkową. Nie dalej jak wczoraj czytałem artykuł , że ZUS nie zbankrutuje, że nie może, że państwo gwarantuje itp. A przecież już jest bankrutem, bo każdego roku państwo dopłaca 40- 50 miliardów złotych z budżetu do tego molocha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~bookbis

to nie panstwo i zus jest bankrutem tylko my, ktorzy co miesiac mamy płacic temu molochowi

! Odpowiedz
5 3 ~mysl

Wiedziałem że to artykuł tego idioty.

! Odpowiedz
2 8 ~spoko

Tani jak ZUS !!! To hasło może tylko przebić: "GPW lepsza od SEKSU, a też można UMOCZYĆ"

! Odpowiedz
2 6 ~dan

Co to?!? Prima aprilis czy co ?!

Niby śmieszne ale jednak bardziej farsa niż komedia...


Anglicy mają takie powiedzenie: Adding an insult to injury.
I to jest dokładnie to co ten pan popełnił w tym artykule.

Informatyzacja zmniejszyła wydatki... pewnie o kilka procent. A wiemy ile kosztowała.
Może pan redaktor policzy NPV dla informatyzacji ZUSU ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~ja

co za be-ze-dury.
no tak porównajmy koszty ZUSu - ktore de facto oznaczaja strate w tej wysokosci ( co z tego ze wszystko jest na czas, taki ich psi obowiazek, a z tej wydanej kasy nikomu emerytury nie wyplaca) do kosztow PKO BP, firmy ktora wypracowuje zysk.
Jak ZUS zacznie zarabiac to mozna porownywac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~spoko

ZUS zarabia INACZEJ!!! Na tym polega jego BEZCENNOŚĆ, że statystycy i finansiści sprawdzają i tworzą modele matematyczne optymalizujący cały system przepływów środków finansowych. Do tej pory ZAOSZCZĘDZILIŚMY co najmniej 500 mld PLN. Wszystko ma jednak i drugą stronę: emerytury w 2050r. mogą wynieść tylko 30% "ostatniego wynagrodzenia".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~RobertS

Autorowi tego żenującego wywodu widać już upały dały się we znaki.
Jak można takie dyrdyamały pisać. ZUS porównać do PKO lub to jest genialne odkrywcze"ZUS nie świadczy usług, które sam wymyśla, tylko świadczy usługi wynikające z ustawy" - geniusz normalnie geniusz pióra.

! Odpowiedz
2 1 ~spoko

co nie znaczy,że nie mogą, a nawet powinni PODPOWIADAĆ, jakie ustawy, czy regulacje wprowadzać w imię SŁUSZNOŚCI funkcjonowania zabezpieczeń społecznych

! Odpowiedz
0 0 ~antyposel odpowiada ~spoko

Ciekawe czy ktokolwiek wziąłby je pod uwagę. Produkowanie papieru za papierem, z którego nic nie wynika, bo parlament zrobi co zechce.

! Odpowiedz
1 2 ~spoko

ZUS jest BEZCENNY !!!,
Słowo TANIOŚĆ może wprowadzać w błąd !!! , a BEZCENNOŚĆ nie są zawsze pojęciami zamiennymi !!!
Świadomy OBYWATEL łoży także na funkcjonowanie ZUS, „datki obowiązkowe”, jak w najwyśmienitszych „SEKTECH” i zawsze może liczyć co najmniej na SŁOWO: będzie dobrze !!!

! Odpowiedz
5 7 ~sjlog

Koszt 4mld na 5mln emerytów to wychodziło ok 800zł na emeryta / miesiąc. Czy to mało ? Chyba nie, dodatkowe 800zł do emerytury to byłby konkretny zastrzyk gotówki. Porównanie kosztów prowadzenia jednej państwowej instytucji do innej (PKO) jest chyba mało trafnym bo jak wiadomo koszty utrzymania państwowych instytucji są nieporównywalnie większe niż w prywatnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~ja

siadaj PAŁA! 4mld rocznie.
skad tu tylu matematyków na forum bankiera? a.. juz wiem, wakacje..

! Odpowiedz
0 2 ~spoko odpowiada ~ja

liczyć każdy umie. Jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej. tak jak w "klasie", tak w społeczeństwie

! Odpowiedz
0 0 ~sjlog odpowiada ~ja

No coś te wyliczenia były zbyt optymistyczne :)
Dzięki za zwrócenie uwagi. Co do reszty to podtrzymuję,

! Odpowiedz
0 3 ~jj

A renciści, świadczenia wypadkowe, pogrzebowe itp. ??

! Odpowiedz
0 3 ~jj

A jeszcze jedno: 800zł x 12 miesiące x 5000000 emerytów = 48 mld zł

! Odpowiedz
2 11 ~marian

Porównywanie ZUS do PKO BP jest jakimś totalnym nieporozumieniem. Pierwszy jest urzędem przejadającym nasze podatki ( czytaj składki ) drugi jest instytucją, wypracowującą zyski, płacącą podatki i dywidendę.

! Odpowiedz
1 0 ~spoko


W tym roku różnica ZUS-PKO BP się istotnie zmniejszyła. PKO BP, po prostu nie wypłacił dywidendy zgodnie z Rekomendacją Organów Państwa (KNF)

! Odpowiedz
0 0 ~Marta

Na dodatek PKO jako firma trzaska koszty ile sie da i nie oszczedza, bo stara sie jednak zaplacic jak najmniej podatkow, wiec co to za porownanie?

! Odpowiedz
2 9 ~spoko

pytanie, także do ZUS: Czy Bractwa Muzułmańskie będą w horyzoncie 15-20 lat, głównym, czy istotnym BIORCĄ naszych składek na "ubezpieczenie społeczne" ???!!!

! Odpowiedz
1 3 ~Misza

Miejmy nadzieje, ze dzieki Skinheadom i Kibicom (chwala im) muzulmanie w PL beda tylko istotnym biorca Waszych skladek (max 30%).

! Odpowiedz
6 12 ~MrKuba65

Pan Łukasz ma do załatwienia jakąś posadkę dla siebie , czy kogoś z rodziny ? Coś trzeba zrobić w temacie : Żeby zaczęli się bać i to mocno piszący takie humbuki obrażające inteligencję nawet średniorozgarniętych.

! Odpowiedz
0 1 ~spoko

prowokacja działa !!! bo pobudza do .....

! Odpowiedz
4 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~trytytka

krótkie pytanie do piewców tego systemu. Jestem młodym 30-paro latkiem, po studiach, pracuje od prawie 7 lat zawodowo. Na początku zarabiałem mało, później trochę lepiej. W tym czasie moje składki emerytalne (bez rentowych i chorobowych) w sumie wyniosły około 70 tys. PLN. Ostatnio dostałem podsumowanie z ZUS i OFE o moich środkach na emeryturę. Wynika z nich, że w sumie mam odłożyłem 25 tys. PLN. przez prawie 7 lat! Gdzie jest reszta?! Złodzieje i bandyci, pomimo tego, że zarabiam jak na ten kraj dobrze, myślę każdego dnia o emigracji! Gdyż przyszłość jaka mnie czeka to emerytura w wieku zapewne powyżej 70 lat o wartości 20% ostatniej wypłaty! Złodziejski kraj! Ludzie głupi, oddają głosy na złodziei. Ile można?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~spoko

Głos ROZSĄDKU,
to są dylematy LUDZKIE zacznijcie myśleć nad nimi, bo społeczeństwo zacznie myśleć o WAS !!!

! Odpowiedz
2 4 ~MacGawer

Niestety ludzie dają się łatwo zmanipulować. Propozycje uproszczenia ub. emerytalnych na wzór KRUS czyli ok. 300 zł miesięcznej składki za co nalezy sie min. emerytura sa odrzucane. Większość Polaków nie wie co to demografia. Czyli wierzy, że za kilkadziesiąt lat1 pracownik będzie w stanie wypracować 3 tys emerytury. Dobre sobie, gdyby pracownika obciążyć 3 tys ZUS + kilka stów na ub. zdrowotne + tysiak na biuroratów to ucieknie gdzie pieprz rośnie (doslownie, bo w czarnej Afryce będzie lepiej). A emigranci będą tyrać na białych staruchów tak samo jak we Francji, tam w pocie czoła palą samochody, tłuka szyby itp prorozwojowe dzialania wykonują.

Ja głosuję na KNP ktory z Kukizem ma szansę na kilkanaście %. Przy odrobinie szczęścia znajdzie się ktoś odważny co zlikwiduje ZUS. A jak nie to sam się rozleci bo jest to typowa piramida finansowa!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~spoko odpowiada ~MacGawer

Propozycja mądrego KUKIZA !!! PODATEK BANKOWY 3,9%
co da 60 mld PLN rocznie daniny z BANKÓW

źródło: http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
Brak późniejszych sprostowań !!!
MOCARZ rządzi ,MOCARZ dzieli - bierz pół
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi jest lepszy do GREKA
płatnikiem podatku jest bank od aktywów 1.600 mld PLN*3,90%= 60 mld PLN. Kapitały własne banków to tylko około 200 mld PLN

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Fred

Male sprostowanie - nie ma pewnosci czy za 30 lat emerytury wogole beda wyplacane. Najbardziej oszukane beda grupy uprzywilejowane - z obiecanek i przywilejow emerytalnych nie bedzie nic.

! Odpowiedz
1 6 ~anty_ryży_kutong

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tani-jak-ZUS-7270930.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Notowania-Kopacz-i-Komorowskiego-rosna-3382862.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-wcale-nie-pracuja-tak-duzo-3382882.html

PO zaczyna pranie mózgów na bankierze

! Odpowiedz
0 1 ~spoko

to nie GWIZDKA WIELKANOCNA, nie ma co myśleć o CHOINCE

! Odpowiedz
0 16 ~zeflik

Niedawno wygrałem z zusem w sądzie. Kompetencje tej instytucji mozna określić jako niedostateczne. Nawet osły procedur określonych ustawami nie realizują. Nie bójcie sie walczyć z tymi cymbałami. Ludzie często wymiekają a nie ma powodu. To na prawde miernoty i nawet w naszych sądach ich niekompetencja aż razi.

! Odpowiedz
2 10 ~pawel

Porówanie ZUS do równie nieefektywnego PKO BP jest żartem. ZUS To powinny być komputery i oprogramowanie + telefoniczny help desk. Budynki do sprzedaży+ większość pracowników do zwolnienia. Pozostaną orzecznicy a jak ktoś nie płaci składek niech zajmują się nim egzekutorzy z US. Zwolnienia lekarskie wyłącznie elektronicznie. Jednak aby taką instytucje tak zorganizować trzeba wiedzieć nieco więcej niz po politologi na Uniwersytecie Zachodniopomorskim. W tym jest problem rządzący świetnie wypadają w telewizji a kompletnie nie znają się na pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~spoko

nieefektywnego PKO BP - świetny SARKZM

! Odpowiedz
2 13 ~michu

Jezus Maria, co za tłuk z tego autora. zapomniał chyba uwzględnić, że ZUS w przeciwieństwie do banków nie przynosi przychodów i za jego utrzymanie płacimy my wszyscy.

! Odpowiedz
2 3 ~JA6969

A myślisz że jest inna opcja? Bo raczej instytucja która z założenia ma wypłacać kasę raczej dochodowa nigdy nie będzie ;P

! Odpowiedz
0 2 ~michu odpowiada ~JA6969

To jaki jest sens porównania pkobp i ZUS? To dwie kompletnie różne organizacje o odmiennym profilu i strukturze

! Odpowiedz
0 12 ~wg

Czyli DZIENNIE ZUS kosztuje podatników ok 9,4 mln złotych DZIENNIE wliczając soboty, niedziele i święta...
Czas na likwidację tej instytucji, świadczenia może płacić i pobierać US

! Odpowiedz
0 0 ~JA6969

No to przejmie US 3,4 mld dodatku - a w rzeczywistości i tak nic się nie zmieni

! Odpowiedz
0 0 ~spoko odpowiada ~JA6969

Dlaczego??? to kwestia ustaw, rozporządzeń i parametrów

! Odpowiedz
2 7 ~spoko

KRÓL jest tylko jeden - ZUS !!!
KSIĘCIEM jest "PROVIDENT", bo PARABANK!!!. (i poszło w gwizdek)

! Odpowiedz
2 1 ~spoko

a MARSZAŁKIEM, są "SKOKI" i mamy całe KRÓLESTWO !!!

! Odpowiedz
1 13 ~spoko

ZUS jest do zastąpienia przez Urząd Skarbowy. !!!
Społeczeństwo zaoszczędziłoby 85-90% na kosztach jego funkcjonowania, plus zostałby uwolnione NIERUCHOMOŚCI, które mogły by być sprzedane.

KRUS !!!
Z rolnikami to jest kłopot - mogliby wprowadzić jeszcze jeden próg składkowy przy 25 ha. Teraz jest ich kilka, ale ten by się przydał. Wtedy wysokość składki dla pow od 300 ha wynosiłaby ok. 2000 PLN/kwartał, zamiast 1659 PLN/kwartał.
Powoduje to wzrost przychodów KRUS od wszystkich gospodarstw powyżej 25 ha w wysokości 318 PLN/kwartał co daje 1272 PLN/rocznie !!!

http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~spoko

łącznie da to ok. 500 mln dodatkowych przychodów KRUS

! Odpowiedz
1 5 ~szoki

Jak to kurna? Ktoś ma miliard ha ziemi to płaci 500zł na miesiąc???????????????????????????

! Odpowiedz
1 0 ~spoko odpowiada ~szoki

Rolnik opłaca z GÓRY za cały KWARTAŁ, jednorazowo

! Odpowiedz
1 0 ~spoko odpowiada ~szoki

pogrzeb w danych statystycznych takich gospodarstw nie ma!!!, a pow. 300 ha raptem kilka tysięcy.

! Odpowiedz
1 3 ~666 odpowiada ~spoko

kpisz czy drwisz z wielka przyjemnością opłacałbym z GÓRY ZUS za cały KWARTAŁ gdyby ten ZUS był nawet aż 100% WYŻSZY niż KRUS .

! Odpowiedz
1 2 ~klin odpowiada ~spoko

co ma na celu podkreślanie , że ktos z góry płaci śmieszne kwoty ?

! Odpowiedz
2 1 ~spoko odpowiada ~666

Rolnik jest praktycznie zawsze osobą ZDROWĄ - bo chorobowe należy się dopiero po 30 dniach i wynosi 10 zł/dzień i jest ograniczone do 180 dni w roku. Różnic jest więcej !!!
Rolnik nigdy nie będzie BEZROBOTNYM!!! - co najwyżej statut poszukującego pracę.
Tj. statut "MOSLEMA" bez osłon SOCJALNYCH

! Odpowiedz
1 1 ~spoko odpowiada ~666

KRUS - musisz opłacać niejako "DOZGONNIE", nie możesz zawiesić działalności rolniczej

! Odpowiedz
1 1 ~spoko odpowiada ~666

To, że Składka ZUS jest wysoka, to nie znaczy, że ci się polepszy jak składka KRUS będzie o 100% wyższa. Organizacyjnie KRUS - jest tani w utrzymaniu, bo jego struktura i sposób funkcjonowania są proste jak BUDOWA CEPA !!!

! Odpowiedz
0 1 ~666 odpowiada ~spoko

chce "DOZGONNIE " opłacać KRUS z wszelkimi tego konsekwencjami i mieć emeryturkę krusowską w kwocie o 100-200 pln mniejsza niz ta z ZUS . Krusowiec co kwartał płaci od ca 400pln do 650 pln ale na .... kwartał ZUSOWIEC ZA TEN SAM OKRES CA 3300PLN . 3300 - Nawet 650 to kwota 2650 * 4 kwartały =10600 razy tylko 30 lat =318000 pln .Przy procencie składanym na 2-3% to kwota prawie PÓŁ MILIONA i jestem panem a nie dziadem . Tyle zusowiec płaci więcej od krusowca . NIGDZIE nie napisałem , ze rolnicy i ci pseudo mają płacić zus . Napisałem , ze chce płacić 2 razy tyle co krusowiec. to jest dopiera wał przy którym twojego cepa nie widać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~spoko odpowiada ~666

fakt w ZUS cepa nie widać !!! Wiesz sam, KRUS nie musi wypłacać wysokich emerytur i świadczeń osób przez państwo naznaczonych jako UPRZYWILEJOWANYCH. Cep się utopił w tym BAGNIE !!!

! Odpowiedz
0 1 ~spoko odpowiada ~666

możliwy jest też podział ZUS na: ZUS Etatowców i ZUS CAŁEJ RESZTY(np działalność gospodarcza). Tylko kto im będzie przynosił miodzik do ULA. Trudna sprawa.

! Odpowiedz
0 1 ~666 odpowiada ~spoko

ZUS nie wypłaca emerytur mundurowym . Płaci je budżet , czyli my wszyscy

! Odpowiedz
0 1 ~spoko odpowiada ~666

są inni UPRZYWILEJOWANI(szczególnie jak się uwzględni "wywalczone" parametry matematyczne). O mundurowych nawet nie myślałem, bo niedotyczy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.