REKLAMA

Talibowie odrzucili bezpośrednie rozmowy z afgańskim rządem

2019-07-28 10:31
publikacja
2019-07-28 10:31
ZUMA Wire

Afgańscy talibowie oświadczyli w niedzielę, że nie będą prowadzić bezpośrednich rozmów z rządem centralnym w Kabulu ws. przywrócenia pokoju. Odrzucili oświadczenie wysokiego rangą urzędnika o planach zorganizowania takiego spotkania w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Wewnątrzafgańskie rozmowy rozpoczną się dopiero po ogłoszeniu wycofania obcych sił" z kraju - powiedział rzecznik biura politycznego talibów w Katarze Suhail Szahin.

W sobotę afgański minister stanu do spraw pokoju Abdul Salam Rahimi powiedział, że rząd będzie reprezentowany przez 15-osobową delegację podczas bezpośrednich rozmów z talibami "w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - podał Reuters. Według Associated Press, która również powołuje się na Rahimiego, rozmowy takie miałyby się odbyć w Europie.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że "nie ma zgody na takie spotkanie oraz, że (sprawa ta) nie była koordynowana z Talibanem". Dodał, że gdy talibowie dojdą do porozumienia z USA, wtedy będą otwarci na rozmowy wewnątrzafgańskie.

Stanowisko to wydaje się podzielać specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad, który obecnie przebywa w Kabulu. Na Twitterze napisał, że kolejna runda "rozmów wewnątrzafgańskich" miałaby miejsce "po zawarciu naszych własnych porozumień".

Dodał, że negocjacje obejmowałyby talibów i "skuteczny krajowy zespół negocjacyjny składający się z wyższych urzędników państwowych, kluczowych przedstawicieli partii politycznych, społeczeństwa obywatelskiego i kobiet".

Na początku lipca afgańscy politycy i talibowie zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego.

Niedziela jest pierwszym dniem kampanii przed zaplanowanymi na 28 września wyborami prezydenckimi. Ubiegający się o drugą kadencję obecny szef państwa Aszraf Ghani obiecuje, że zakończy wieloletni konflikt wewnętrzny, ale w minionym roku został w dużej mierze odsunięty na bok, ponieważ USA negocjowały bezpośrednio z talibami - zauważa AP. Obie strony dążą do porozumienia, w którym siły amerykańskie wycofałyby się z Afganistanu w zamian za gwarancje, że kraj ten nie będzie bazą wypadową dla terrorystów.

Talibowie, którzy po prawie 18 latach wojny kontrolują około połowy kraju, codziennie przeprowadzają ataki na afgańskie siły bezpieczeństwa.

W Afganistanie stacjonuje obecnie ok. 20 tys. zagranicznych żołnierzy, w większości z USA w ramach natowskiej misji Resolute Support, której celem jest szkolenie i wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz doradzanie im. Część sił USA przeprowadza operacje antyterrorystyczne przeciwko islamistycznym bojownikom. (PAP)

cyk/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki