REKLAMA

Taka sama pensja dla Ukraińca oraz Polaka. MRiPS przygotowało propozycję zmian w zatrudnieniu cudzoziemca

2022-09-14 11:21
publikacja
2022-09-14 11:21

Zrównanie płac cudzoziemców z wynagrodzeniem Polaków i zmniejszenie biurokracji podczas zatrudnienia obywateli spoza UE – takie główne cele ma nowy projekt ustawy przygotowany przez MRiPS. Cały proces ma zostać zelektryfikowany i ułatwić wysiłki zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Taka sama pensja dla Ukraińca oraz Polaka. MRiPS przygotowało propozycję zmian w zatrudnieniu cudzoziemca
Taka sama pensja dla Ukraińca oraz Polaka. MRiPS przygotowało propozycję zmian w zatrudnieniu cudzoziemca
fot. Michal Kosc / / FORUM

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców, jak informuje „Rzeczpospolita”, Głównym celem nowych przepisów jest przyśpieszenie procesu, dzięki jego cyfryzacji, oraz nadanie większych praw pracownikom spoza krajów Unii Europejskiej.

Projekt zakłada m.in. pełną elektryfikację procesu, co ma zminimalizować kolejki w urzędach. Cyfryzacja zapewni też większe możliwości urzędnikom pod względem monitorowania i ewentualne weryfikowania czy wniosek złożony przez cudzoziemca ma faktycznie na celu umożliwienie mu pracy, czy może służy ułatwieniu mu wjazdu do innych krajów UE.

Jeżeli chodzi o ważne zmiany dla pracodawców, nowelizacja przewiduje blokadę zatrudnienia cudzoziemców, jeżeli firma składająca wniosek zalega z opłatami składek ZUS lub należności podatkowych. W przypadku przedsiębiorstw rozliczających się ze swoich należności na czas, wniosek o pracę obcokrajowca zostanie automatycznie przedłużony. Do tej pory odmowa przedłużenia z takiego powodu była fakultatywna, proponowane przepisy zakładają jednak, że każdorazowo w takim przypadku ma dojść do odrzucenia wniosku.

Istotną zmianą wydaje się być zrezygnowanie z testu rynku pracy. Do tej pory pracodawca ubiegający się o zatrudnienie cudzoziemca, musiał otrzymać od starostwa informację, czy w danej miejscowości nie znajdują się osoby bezrobotne, mogące podjąć oferowaną pracę. Nowelizacja zakłada pominięcie tego kroku.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jeżeli chodzi o zarobki, to w myśl proponowanych przepisów osoby spoza krajów UE nie będą mogły zarabiać mniej od Polaków, wykonujących te samą pracę. W projekcie założono, że organem weryfikującym zarobki ma być starostwo. Pracodawca występujący z wnioskiem będzie zobowiązany podać propozycję wynagrodzenia, które otrzyma pracownik. Do zadań starostwa będzie należeć sprawdzenie, czy ta pensja nie jest niższa od średnich zarobków za tę pracę w danym regionie, zgodnie z danymi Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Projekt ustawy jest na etapie uzgadniania.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (91)

dodaj komentarz
jaszczura
To forum już nie istnieje, ono zdechło pod naporem ruskich trolli. Zresztą sami czytajcie.
baibina
Nie ono jest własnie wyzwalane od szalenców preziesia zdradzonych o świecie XDDDD
jaszczura odpowiada baibina
za mało wasz ruski botnet dorzuca łapek, zdecydowanie
ptokbentoniczny2
Od Donbasu do Szczecina będzie wielka Ukraina.
jaszczura
sowieckim trollom mówimy na forum stanowcze "nie!"
konik_garbusek
W komentarzach niezłe fekalia, aż gęsto, ugh... Biedni, biedni ludzie opętani nienawiscią i to do kogo, do uciekinierów od wojny? Oj nie daj Boże żebyście kiedys wy tak musieli uciekac, gady bez serca...
trolley
Następny pisowski sekciarz nie może się doczekać Ukropolu. Jak ci mało Ukraińców to won na Ukrainę. I tak zybertolicie jak katarynki o tych biednych uchodźcach chociaż ich jest niewielu bo reszta to zwykle cwaniaki i imigranci ekonomiczni.
konik_garbusek odpowiada trolley
Moge spytac kolego - głosujesz na Grześka Brauna i te tematy?
ptokbentoniczny2
Do uciekinierów z wojny? Wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku. Podmieniony rząd zaatakował tereny wschodnie zamieszkiwane przez ludność rosyjskiego pochodzenia. Wytłumacz mi koleżko jak taki biedny (tu się zgadzamy) Ukrainiec ze wschodu przejechał przez całą Ukrainę nastawiona do niego wrogo i dotarł cało i z pieniędzmi do Polski.Do uciekinierów z wojny? Wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku. Podmieniony rząd zaatakował tereny wschodnie zamieszkiwane przez ludność rosyjskiego pochodzenia. Wytłumacz mi koleżko jak taki biedny (tu się zgadzamy) Ukrainiec ze wschodu przejechał przez całą Ukrainę nastawiona do niego wrogo i dotarł cało i z pieniędzmi do Polski. Bo mi się wydaje, że jeśli gdzieś wyjechał to do Rosji, ale wiem że twój mózg tego nie ogarnie.
jaszczura odpowiada konik_garbusek
Karmisz ruskiego trolla - to NIE SĄ zwyczajni czytelnicy bankiera.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki