Zrównanie płac cudzoziemców z wynagrodzeniem Polaków i zmniejszenie biurokracji podczas zatrudnienia obywateli spoza UE – takie główne cele ma nowy projekt ustawy przygotowany przez MRiPS. Cały proces ma zostać zelektryfikowany i ułatwić wysiłki zarówno pracodawców, jak i pracowników.


Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców, jak informuje „Rzeczpospolita”, Głównym celem nowych przepisów jest przyśpieszenie procesu, dzięki jego cyfryzacji, oraz nadanie większych praw pracownikom spoza krajów Unii Europejskiej.
Projekt zakłada m.in. pełną elektryfikację procesu, co ma zminimalizować kolejki w urzędach. Cyfryzacja zapewni też większe możliwości urzędnikom pod względem monitorowania i ewentualne weryfikowania czy wniosek złożony przez cudzoziemca ma faktycznie na celu umożliwienie mu pracy, czy może służy ułatwieniu mu wjazdu do innych krajów UE.
Jeżeli chodzi o ważne zmiany dla pracodawców, nowelizacja przewiduje blokadę zatrudnienia cudzoziemców, jeżeli firma składająca wniosek zalega z opłatami składek ZUS lub należności podatkowych. W przypadku przedsiębiorstw rozliczających się ze swoich należności na czas, wniosek o pracę obcokrajowca zostanie automatycznie przedłużony. Do tej pory odmowa przedłużenia z takiego powodu była fakultatywna, proponowane przepisy zakładają jednak, że każdorazowo w takim przypadku ma dojść do odrzucenia wniosku.
Istotną zmianą wydaje się być zrezygnowanie z testu rynku pracy. Do tej pory pracodawca ubiegający się o zatrudnienie cudzoziemca, musiał otrzymać od starostwa informację, czy w danej miejscowości nie znajdują się osoby bezrobotne, mogące podjąć oferowaną pracę. Nowelizacja zakłada pominięcie tego kroku.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Jeżeli chodzi o zarobki, to w myśl proponowanych przepisów osoby spoza krajów UE nie będą mogły zarabiać mniej od Polaków, wykonujących te samą pracę. W projekcie założono, że organem weryfikującym zarobki ma być starostwo. Pracodawca występujący z wnioskiem będzie zobowiązany podać propozycję wynagrodzenia, które otrzyma pracownik. Do zadań starostwa będzie należeć sprawdzenie, czy ta pensja nie jest niższa od średnich zarobków za tę pracę w danym regionie, zgodnie z danymi Centralnej Bazy Ofert Pracy.
Projekt ustawy jest na etapie uzgadniania.
Alan Bartman