REKLAMA

Tak rząd "zachęci" samorządy do sprzedaży węgla

2022-10-06 06:58
publikacja
2022-10-06 06:58

Wyłączenie trybu zamówień publicznych, zebranie przez gminy zapotrzebowania na węgiel, możliwość kupna maksymalnie dwóch ton przez osoby, którym przyznano dodatek węglowy – tak rząd chce uregulować system sprzedaży i dystrybucji surowca z udziałem samorządów - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Tak rząd "zachęci" samorządy do sprzedaży węgla
Tak rząd "zachęci" samorządy do sprzedaży węgla
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Według dziennika, ten swoisty „samorządowy pakiet węglowy” ma zostać przedstawiony – w formie projektu ustawy – w najbliższych dniach. Równolegle rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają obniżyć ekstremalnie wysokie ceny energii oferowane dziś władzom lokalnym.

Główne założenie pakietu rozwiązań zachęcających samorządy do udziału w dystrybucji i sprzedaży węgla jest takie, że udział ten będzie nieobowiązkowy (zostanie to określone jako fakultatywne zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej).

Gminy, które wejdą w rządowy program, będą miały najpierw zebrać od mieszkańców informacje o zapotrzebowaniu na węgiel, następnie kupić surowiec od importera wskazanego przez rząd i wreszcie dostarczyć go kupującym. Wyłączone ma być stosowanie trybu zamówień publicznych przy zakupie i transporcie węgla.

Kolejne założenie jest takie, że gminy zakupią towar „po niskiej cenie”, a na jego dystrybucję mogą wydać „kilkaset złotych”. Cena ma być odgórnie regulowana, a jeśli koszty dystrybucji okażą się niższe, to cena sprzedaży też będzie odpowiednio mniejsza. Węglem mogłyby handlować wszystkie jednostki organizacyjne gminy, bez względu na ich status formalnoprawny. Gminy mogłyby zapłacić za towar do miesiąca, dwóch od daty kupna.

W rządowych tezach są także zawarte ważne propozycje z punktu widzenia mieszkańców. Przede wszystkim samorządowy węgiel mogłaby kupić osoba, której przyznano dodatek węglowy. Do tego ustala się górny limit ilości węgla zakupionego przez mieszkańca w wysokości do dwóch ton.

Według "DGP", samorządowcy w większości z dużą rezerwą podchodzą do rządowych propozycji dotyczących zaangażowania ich w proces kupowania i sprzedaży węgla mieszkańcom. Jeśli chodzi np. o proponowane przez rząd sztywne regulowanie cen dystrybucji węgla, to główna obawa włodarzy dotyczy tego, czy taka działalność samorządu nie będzie generowała w ostatecznym rachunku strat dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ ok/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
martynus
Syndrom sznura do snopowiązałek ponadczasowy.
zenonn
Tak jest
Gminy pozbawione wpływów lokalnych mają robić jak im partia każe
Kierownictwo gminy niepopierające partii na pewno przegra wybory
Kierownictwo gminy popierające towarzyszy dostanie dofinansowanie

Towarzysz K niech żyje!
Towarzysz S niech żyje!
Nieżyje! Nieżyje! Nieżyje!
polonu
odpowiedz -- nawieźli węgla gówno wartego po takiej cenie że nikt tego nie kupi proste , kto zapłaci 4000 tyś zł za takie śmieci nikt . bo cena sprzedaży bedzie zależała od odległości transportu cena paliwa , załadunku, rozładunku , podatek, ochrona ,zapłata pracownikom . , może nawet 4000 zł przekroczyć o to chodzi dlatego chcą odpowiedz -- nawieźli węgla gówno wartego po takiej cenie że nikt tego nie kupi proste , kto zapłaci 4000 tyś zł za takie śmieci nikt . bo cena sprzedaży bedzie zależała od odległości transportu cena paliwa , załadunku, rozładunku , podatek, ochrona ,zapłata pracownikom . , może nawet 4000 zł przekroczyć o to chodzi dlatego chcą to wcisnąć gminom , to jest chamstwo , ten rząd powinien na szpicach butów już dawno wylecieć na co jeszcze ludzie czekają . na 10 zł za 1 l benzyny po nowym roku będzie .
polonu
w Polsce jest masa firm handlujących węglem dlaczego oni tego nie chcą kupić w porcie . gminy mają się zająć handlem węglem , to niech jeszcze gwoździe sprzedają . czy ten Sasin już kompletnie ogłupiał są firmy handlujące węglem . mają własny transport, ładowarki. place składowe ,wagę i doświadczenie ,ludzi zatrudnionych i znających w Polsce jest masa firm handlujących węglem dlaczego oni tego nie chcą kupić w porcie . gminy mają się zająć handlem węglem , to niech jeszcze gwoździe sprzedają . czy ten Sasin już kompletnie ogłupiał są firmy handlujące węglem . mają własny transport, ładowarki. place składowe ,wagę i doświadczenie ,ludzi zatrudnionych i znających się na tym . Dlaczego firmy tego nie chcą kupić w porcie na handel dlaczego nikt się ich nie zapyta CZEMU TEGO NIE BIORĄ. Sasin nawiózł węgla do portu i nikt go nie chce kupić w celu dalszej odsprzedaży to czemu gmina ma to brać co zrobi z tym, jeszcze ciecia trzeba zatrudnić bo w nocy rozkradną i zostanie pusty plac .
zenonn
Złodzieje nakupili mułu jak maseczek, respitarorów, szpryc.
Winnych nie ma
Zero z ferajną. Gdzie jesteś? Do kamieniołomów z wami sędziowie i prokuratorzy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki