Tak puchną portfele Polaków

Portfele Polaków puchną najszybciej od 2008 r., choć część pieniędzy zjada wyższa inflacja. W 2017 r. dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 zł - podał GUS.

Dochód rozporządzalny określa, ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne.

W ubiegłym roku przeciętny Polak miał do dyspozycji 1598 zł, aż o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Tempo wzrostu jest co prawda nominalnie najszybsze od 2008 r., ale po uwzględnieniu inflacji jednak mniej imponujące - w 2017 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2 proc. Tymczasem w 2016 r. przeciętny dochód zwiększył się o nominalnie o 6,4 proc., ale do tego doszła deflacja w wysokości 0,6 proc.

Przeciętny dochód rozporządzalny na osobę [zł]
Przeciętny dochód rozporządzalny na osobę [zł] (Bankier.pl na podstawie GUS)

Dynamiczny wzrost dochodów w ostatnich dwóch latach jest m.in. efektem podwyżek wynagrodzeń oraz wprowadzenia programu "Rodzina 500+".

Bardziej szczegółowe informacje na temat dochodów Polaków GUS opublikuje w czerwcu, a trzy miesiące później światło dzienne ujrzy raport "Budżet gospodarstw domowych", w którym znajdzie się najbardziej detaliczne ujęcie problemu.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sztos1

najbardziej to puchnie ... DŁUG .

! Odpowiedz
9 7 szarek22

Tak puchną ale tylko złodzieji z PIS-uaru , bo zwykłym ludziom jest coraz gorzej.
Natomiast Brocha SZYDŁO dała po 90.000 zł swoim ludziom z PIS-u , i jeszcze beszczelnie kłamie że im to się należy, to jest właśnie DOJNA ZMIANA, kiedy ta swołocz z PIS wreście pójdzie do pierdla , bo tam jest miejsce złodzieji z PIS

! Odpowiedz
2 19 jendreka

Ten wykres to lustro law sejmowych?

! Odpowiedz
2 25 fakpejsy

Chyba z głodu...

! Odpowiedz
2 24 abcx

Pewnie władza znajdzie na to jakieś rozwiązanie, żeby woda sodowa nie uderzyła do głowy i żeby nie musieli ukrywać miliardów w Luksemburgu jak Belgowie...

! Odpowiedz
12 52 sztos1

Puchną portfele tych od 500+ , kastom uprzywilejowanym i rządowej dobrej zmianie . Problem w tym , ze dług coraz większy .

! Odpowiedz
12 56 ajwaj

Zaszalec mozna :)
To gdzies jak socjal m.in. dla Murzynów w Niemczech, jesli nie chca (a w wiekszoci nie chca) pracowac (gdzies 380 € bylo), ALE do tego doataja jeszcze czynsz + grzanie...

Towarzysze Magadalenko-Okraglo-Stolowe musza sie jeszcze starac :) No moze za 30 lat.. Chyba, ze Polska bedzie suwerenna > szybko zacznie pracowac DLA SIEBIE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 75 ricozez

Po raz pierwszy rząd nie kłamie i pisze prawdę.Puchną portfele Polaków głównie tym z rządu,z banków i spółek Skarbu Państwa !

! Odpowiedz
20 100 nostromo25

Jesli moim znajomym w Polsce puchna portfele, to chyba jest to takie puchniecie jak u brzuszkow dzieci w Afryce.

! Odpowiedz
8 23 hfjdj

Nawet w najbogatszych krajach jest iles biedoty. Tak zeby kazda niedorajda spala na kasie to nie ma nigdzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne