REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tak oszczędzają Polacy. Wielkość aktywów finansowych przekroczyła ponad 2,7 bln zł

2023-02-11 06:31
publikacja
2023-02-11 06:31

Największą pozycją w aktywach finansowych gospodarstw domowych są depozyty bieżące. Stanowią 28,7 proc. całości aktywów – wynika z danych opracowanych przez Polski Fundusz Rozwoju.

Tak oszczędzają Polacy. Wielkość aktywów finansowych przekroczyła ponad 2,7 bln zł
Tak oszczędzają Polacy. Wielkość aktywów finansowych przekroczyła ponad 2,7 bln zł
fot. rsooll / / Shutterstock

PFR obliczył wielkość aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych. Na koniec III kw. 2022 r. wyniosła ona 2 bln 744 mld 802 mln zł.

„Było to kwotą o 1,1 proc. wyższą niż na koniec III kw. 2021 r. i jednocześnie o 2,2 proc. większą niż na koniec drugiego kwartału 2022 roku. Wartość aktywów wzrosła po dwóch spadkach notowanych w dwóch pierwszych kwartałach 2022 r.” – wskazano w raporcie PFR przekazanym PAP.

Reklama

Wartość aktywów finansowych netto – czyli aktywów pomniejszonych o zobowiązania - wyniosła na koniec trzeciego kwartału 2022 r. 1 bln 893 mld 437 mln zł, co było kwotą o 1,6 proc. wyższą niż na koniec III kw. 2021 r. i o 3,1 proc. większą niż w II kwartale 2022r.

„Największą pozycją w aktywach finansowych gospodarstw domowych są depozyty bieżące rozliczeniowe" – podano w materiale PFR. Wartość depozytów bieżących gospodarstw domowych wynosiła 786 mld 963 mln zł, czyli była o 8,5 proc. niższa niż w III kw. 2021 r. i o 3,8 proc. mniejsza niż w II kw. 2022 r. Wartość depozytów gospodarstw domowych spadła trzeci kwartał z rzędu.

„Udział depozytów bieżących rozliczeniowych w całości aktywów finansowych gospodarstw domowych wyniósł na koniec III kwartału 2022 r. 28,7 proc., tj. był 3,0 p. proc. mniejszy w ujęciu rocznym i o 1,8 p. proc. mniejszy w ujęciu kwartalnym” – podsumowuje PFR.

PFR

Pod względem udziału depozytów bieżących w całości aktywów finansowych Polska znalazła się w środku krajów UE. Największy udział depozytów w aktywach gospodarstw domowych jest na Malcie (wynosi 39,9 proc.) oraz w Grecji (38,9 proc.). Z kolei Duńczycy w ogóle nie trzymają pieniędzy na depozytach bieżących – wynika z danych PFR.

PFR

Drugim pod względem wielkości składnikiem aktywów były „inne udziały kapitałowe”, a więc udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkach osobowych, spółdzielniach czy towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych. Ich udział w całości aktywów finansowych gospodarstw domowych wyniósł 14,5 proc. W ujęciu kwartalnym ten udział wzrósł o 1,4 proc., a w ujęciu rocznym o 2,8 p. proc.

„Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. ich wartość wyniosła 398 018 mln zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 25,5 proc., a w ujęciu kwartalnym o 13,1 proc.” – wskazał PFR.

Pod tym względem Polska też znalazła się mniej więcej w środku państw unijnych. Ta część majątku stanowi aż 58,8 proc. w Szwecji a w Bułgarii 46 proc. Z kolei na Litwie jest to 0,8 proc. aktywów gospodarstw domowych, na Cyprze jest bliska zeru, a w przypadku czterech krajów UE – Malty, Słowacji, Danii i Irlandii – ta pozycja nie występuje.

Wartość udziałów nienotowanych w posiadaniu polskich gospodarstw domowych jest większa od wartości akcji notowanych, zgromadzonych przez gospodarstwa domowe. Na koniec III kw. 2022 r. było to nieco ponad 76 mld zł. Ich udział w całości aktywów gospodarstw domowych wyniósł 2,8 proc., tj. o 1,1 p. proc. mniej niż rok temu i o 0,3 p. proc. mniej niż kwartał wcześniej.

Polacy nie uciekają od gotówki

Z danych PFR wynika także, że na trzecim miejscu pod względem udziału w aktywach finansowych gospodarstw domowych znalazła się gotówka, która odpowiadała za 12,9 proc. aktywów finansowych. Jej wartość na koniec III kwartału 2022 r. 353 mld 376 mln zł.

„Poziom gotówki wzrósł o 7,8 proc. w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego i jednocześnie zmniejszył się o 1,4 proc. w stosunku do kwartału wcześniejszego (drugi spadek z rzędu)” – czytamy w raporcie PFR.

Pod względem udziału gotówki w aktywach finansowych gospodarstw domowych Polska znalazła się na miejscu drugim w UE – po Słowenii, gdzie gotówka stanowiła 13,4 proc. całości aktywów a przed Niemcami, gdzie ten udział to 11,2 proc.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
To nieprawda. Ludzie w Polsce nie mają pieniędzy. ;)
simonsoft8
Paweł który pracuje w funduszu dla oszczędności przekracza ich kompetencje w widoczny sposób
bha
Bez wygodnego krótkowidztwa od lat. Prawie połowa ludzi nie posiada żadnych oszczędności!!! reszta ma jeszcze, narazie jakieś troszkę odłożone na czarną........ Niestety tylko Garstce % od wielu lat oszczędności rosną globalnie wykładniczo w Górę. Cóż... Jeśli zad) użanie krajów, samorządów, sop) eczeństw rośnie codziennie po uszy,Bez wygodnego krótkowidztwa od lat. Prawie połowa ludzi nie posiada żadnych oszczędności!!! reszta ma jeszcze, narazie jakieś troszkę odłożone na czarną........ Niestety tylko Garstce % od wielu lat oszczędności rosną globalnie wykładniczo w Górę. Cóż... Jeśli zad) użanie krajów, samorządów, sop) eczeństw rośnie codziennie po uszy, po koniuszki włosów, a wyzysk i żerowanie sięga w coraz większym ogromie zawodów od dawna już Zenitu to o jakich oszczędnościach i u kogo największych!!!!!!! tu mowa pod publikę bez udawania jarząbka nie bez celu przez wielu tym zainteresowanych na rynkach świata.
bha
Bez wygodnego krótkowidztwa od lat. Prawie połowa ludzi nie posiada żadnych oszczędności!!! reszta ma jeszcze, narazie jakieś troszkę odłożone na czarną........ Niestety tylko Garstce % od wielu lat oszczędności rosną globalnie wykładniczo w Górę. Cóż... Jeśli zadłużanie krajów, samorządów, sopłeczeństw rośnie codziennie coraz mocniej Bez wygodnego krótkowidztwa od lat. Prawie połowa ludzi nie posiada żadnych oszczędności!!! reszta ma jeszcze, narazie jakieś troszkę odłożone na czarną........ Niestety tylko Garstce % od wielu lat oszczędności rosną globalnie wykładniczo w Górę. Cóż... Jeśli zadłużanie krajów, samorządów, sopłeczeństw rośnie codziennie coraz mocniej i mocniej po uszy, po koniuszki włosów, a niestety wyzysk i żerowanie sięga w coraz większym ogromie zawodów od dawna już Zenitu - to o jakich oszczędnościach i u kogo największych!!!!!!! tu mowa pod publikę bez udawania jarząbka nie bez celu przez wielu tym mydleniem oczu zainteresowanych na rynkach świata.
prs odpowiada bha
Co ci daje/dalo, te wieczne narzekanie?..
Nie szkoda ci czasu?..

Napisze w twoim stylu:
Coz... myslenie do przodu, coraz mocniej i mocniej.. dla niektorych zbyt trudne..
Niestety, globalnie..krotkowidztwo..

..lol..
..nawet smiesznie wyszlo..

Wiec co ci dalo?..
prs odpowiada bha
Z definicji trzeba żyć do śmierci.

Lepiej uczynić to życie tak pełnym i przyjemnym, jak to tylko możliwe, na wypadek gdyby śmierć była do bani..
..a podejrzewam że tak będzie..
nasch_tschalnik
W PRL w czasach inflacji oszczędności też ta szybko rosły, a potem za bochenek chleba trzeba było zapłacić kilka milionów. Kosmiczna, niemal najwyższa w UE inflacja w Polsce Kaczyńskiego i totalnie zeszmacony złoty prowadzą do pozornego, nominalnego bogactwa. Siła złotego od 2017 roku spadła wg danych GUS wskutek rządów Kaczyńskiego W PRL w czasach inflacji oszczędności też ta szybko rosły, a potem za bochenek chleba trzeba było zapłacić kilka milionów. Kosmiczna, niemal najwyższa w UE inflacja w Polsce Kaczyńskiego i totalnie zeszmacony złoty prowadzą do pozornego, nominalnego bogactwa. Siła złotego od 2017 roku spadła wg danych GUS wskutek rządów Kaczyńskiego o ok. 45% (inflacja skumulowana bez tzw.efektu bazy). Poza tym wiemy, że na żywności inflacja w Polsce Kaczyńskiego wynosi od 200 do 600 % w zależności od rodzaju produktu.
peluquero
duńczycy są najmądrzejsi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki