Tak Polak donosi konkurencji

Rośnie liczba przypadków wynoszenia tajemnic z firmy przez pracowników. Najczęściej trafiają one do konkurencji - czytamy w Rzeczpospolitej.

Przybywa osób, które bez skrupułów wynoszą z firm poufne informacje, takie jak np. bazy klientów, wyniki sprzedaży, a zwłaszcza strategie rozwoju i projekty. Gazeta podaje przykłady takich działań.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 r. wszczęto 150 spraw o ujawnienie tajemnicy zawodowej lub służbowej, pięć lat temu - 121, a przed dekadą mniej niż 100. Tylko w co trzecim zgłoszonym przypadku znaleziono dowody przestępstwa.

Zdaniem ekspertów, do organów ścigania trafia zaledwie ułamek takich spraw.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

sto/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~Stop_Niewolnictwu

Dlaczego państwo broni tajemnicy zawodowej, służbowej. Przecież mamy wolny rynek. Firma sama musi zadbać o to, aby nic nie wyszło. To prawo chroni tylko wielkie korporacje, bo tajemnicami małych firm nikt się nie interesuje. To prawo powinno się anulować. Ciekawe kto wymyślił ten paragraf. To raczej nie jest relikt komuny, bo wtedy nie było firm ze sobą konkurujących. Mikro-przedsiębiorcy nie da się i nie opłaca się okradać z informacji a takich jest przecież w Polsce najwięcej. Firmy i tak handlują między sobą danymi np firma telekomunikacyjna i firma budowlana i to akurat niby jest legalne. Jak mi się ktoś włamie do mieszkania, to ubezpieczyciel nie zapłaci, jak mam kiepskie drzwi (taka umowa). Jak jakiś były pracownik po odejściu pójdzie do konkurencji, to już się go ściga i angażuje państwo (takie prawo)! Niby dlaczego? Firma winna, że się dobrze nie zabezpieczyła, że ludzie odchodzą. Państwo powinno chronić tylko polskie firmy przed zagranicznymi, ponieważ jest to państwo polskie a nie zaborca. Korporacje i tak robią co chcą. Gdyby opodatkować handel tajemnicami firmowymi, to jeszcze by było trochę pieniędzy w budżecie. To nasze państwo oddało państwu francuskiemu możliwość podsłuchiwania obywateli a nawet wojskową sieć antykryzysową. Wybuchnie Wojna i obce mocarstwo będzie decydować, czy prezydent może porozmawiać z generałami, czy nie a rozmowa na pewno nie będzie tajna... Z jednej strony oddajemy swoje a z drugiej strony chronimy obcych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Tyfus

Moze zlikwidujmy też ochronę patentową? Przeciez drobnego przedsiębiorcy i tak nie stać na coroczne płacenie za posiadany patent a dużych przedsiebiorców nie chrońmy bo... bo... a musi byc powód?

! Odpowiedz
1 2 ~Polak

Potem nic dziwnego, że nasze dane trafiają do innych banków !!! Stop przetwarzaniu danych osobowych!!!

! Odpowiedz
3 9 ~Antagoniusz

Jaka płaca, taki efekt.

! Odpowiedz
3 1 ~hehe

słabo opłacany pracownik raczej nie ma dostępu do chronionych danych... więc twój komentarz typowo pod publiczkę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne