REKLAMA

Tak Niemcy chcą powstrzymać kryzys w budownictwie mieszkaniowym. Mają 14-punktowy plan

2023-09-26 03:34
publikacja
2023-09-26 03:34

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz (SPD) i minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) przedstawili 14-punktowy plan, który ma przynieść zwrot na dotkniętym kryzysem rynku budowlanym i mieszkaniowym. Celem jest budowanie więcej tanich mieszkań - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Tak Niemcy chcą powstrzymać kryzys w budownictwie mieszkaniowym. Mają 14-punktowy plan
Tak Niemcy chcą powstrzymać kryzys w budownictwie mieszkaniowym. Mają 14-punktowy plan
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Na ożywienie branży budowlanej w Niemczech rząd obiecuje wydać 45 mld euro do 2027 roku. „W Niemczech należy budować tańsze mieszkania. Oznacza to, że musimy znacznie rozszerzyć działalność budownictwa mieszkaniowego” – stwierdził kanclerz Scholz.

Niemiecki rząd chce powstrzymać trwający kryzys w budownictwie mieszkaniowym poprzez program bodźców gospodarczych dla firm budowlanych i branży nieruchomości. „Niższe standardy ochrony środowiska, ulgi podatkowe, mniejsza biurokracja i wyższy dodatek klimatyczny powinny sprawić, że w Niemczech ponownie zacznie się budować więcej. Branża budowlana i nieruchomości są pozytywnie zaskoczone” – informuje dpa.

Rząd Scholza od początku postawił sobie za cel zbudowanie 400 tys. nowych mieszkań rocznie, ale ja na razie nie udało się tego osiągnąć. „Tymczasem odwoływane są planowane inwestycje, rodziny ze względu na wysokie koszty rezygnują z marzeń o własnym domu, a firmy bankrutują” – zauważa dpa. Problem stanowią stopy procentowe, które gwałtownie wzrosły od początku wojny w Ukrainie, do tego dochodzi wysoka inflacja i wysokie koszty materiałów.

Minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) i minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) przedstawili 14-punktowy pakiet środków, mających zapobiec kryzysowi branży mieszkaniowej – głównie poprzez programy dofinansowania dla firm budowlanych i ulgi podatkowe. W planie jest zwiększenie premii klimatycznej za rezygnację ze starych systemów grzewczych na paliwa kopalne i rozszerzenie tego rozwiązania także na przedsiębiorstwa mieszkaniowe.

Sektor budowlany rodzi wiele problemów z punktu widzenia ochrony środowiska, takich jak ogrzewanie na paliwa kopalne, słaba izolacja, stare okna – zauważa dpa.

„Finansowanie rządowe jest zwykle powiązane z budową lub remontem domu w sposób przyjazny dla środowiska. Ale to sprawia, że projekty są drogie. Rząd federalny odchodzi obecnie od zaostrzania standardów energetycznych dla nowych budynków. Chce na razie zrezygnować z tzw. normy EH40. Jest to możliwe, ponieważ wkrótce w wielu miejscach zostaną zainstalowane bardziej przyjazne dla klimatu systemy grzewcze, jak mówi minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni)” – dowiedziała się dpa.

Federacja związkowa skrytykowała brak poprawy w zakresie ochrony lokatorów i mieszkalnictwa socjalnego, przekonując, że „katastrofalna sytuacja wielu najemców nie ulegnie poprawie”. Natomiast stowarzyszenia ekologiczne obawiają się, że porzucenie rygorystycznych norm środowiskowych opóźni działania na rzecz ochrony klimatu – podkreśliła dpa. (PAP)

mszu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jenak
Najpierwsza z Pierwszych Prędkości. Tylko od tej prędkości ludziom odechciało się pracować. Kto może na emeryturę zwiewa.
A ekonomiści w opiniotwórczych outletach info (np. die Welt) zachęcają tamtejszą młodzież do ucieczki do Polski, jeśli chcą się bogacić. Było na bankierze z kilka miesięcy temu.
xyzq
To jest jednak fascynujące. Jak długofalowymi działaniami można doprowadzić do tego, że niezbędnego dobra podstawowego - bo takim wszak jest dach nad głową - z jednej strony nie opłaca się budować, z drugiej ludzi na niego nie stać. Fascynujące, czyż nie?
jenak
Bardzo dobrze trzeba sobie to przyswoić. Kryzys, a później wielopunktowe plany....


Niemiec jest zawsze kilka kroków przed nami z progresssem.


Nie trzeba mieć więc szklanej kuli w rączkach.

Oto ona..

Moje kredensiaki.
jenak
Dziwne. A przecież 4 x tyla płac0.

Nie można też zapominać, że rządz0 tam Zieloni. Jedyny kraj na Ziemi, gdzie maj0 poparcie 15%.


wgc
Powinni nałożyć podatki (np. emisyjne) na cement, stal, cegłę. Oraz podnieść składki i ubezpieczenia pracowników budowlanych. By w ten sposób pozyskać środki na dopłaty do mieszkań.
pozhoga
,,Na ożywienie branży budowlanej w Niemczech rząd obiecuje wydać 45 mld euro"

Czy to aby zgodne z wartościami europejskimi? Czy KE już się tym zainteresowała i z troską pochyliła nad tym?
po_co
Nie, to są Niemcy one mogą dofinansowywać przemysł, truć kopalniami, łamać umowy gospodarcze itd.
samsza
Kryzys jest bo mieszkania nie są tanie, tanie nie są bo przepisy wymuszają "zeroemisyjność", dlatego nie rezygnujemy z zielonego ładu, a wymyślamy plan walki z "kryzysem". Powodzenia chłopaki!

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki