Tajwan: pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu

W poniedziałek rozpoczęła się pierwsza sesja nowego parlamentu Tajwanu. Po złożeniu przysięgi deputowani przystąpili do wyboru przewodniczącego. Szanse na objęcie tego stanowiska ma Su Jia-chyuan z dysponującej większością Demokratycznej Partii Postępowej.

Jeśli złożony ze 113 deputowanych parlament wskaże na Su Jia-chyuana jako przewodniczącego, będzie on pierwszym spikerem w całej historii tajwańskiego parlamentaryzmu, który nie jest związany z Partią Nacjonalistyczną (Kuomintang - KMT) zauważa agencja Kyodo.

Od 1991 roku, gdy na wyspie odbyły się pierwsze wybory parlamentarne, politycy z Partii Nacjonalistycznej nieprzerwanie kontrolowali władzę ustawodawczą.

16 stycznia na Tajwanie odbyły się wybory parlamentarne i prezydenckie. Wygrała je szefowa opozycji przywódczyni Demokratycznej Partii Postępowej Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen).

DPP wygrała również wybory parlamentarne przeprowadzone w tym samym terminie. Stało się tak, zdaniem ekspertów, dzięki poparciu młodych wyborców, których zdaniem wyspa zbytnio uzależniła się pod względem gospodarczym od ChRL.

DPP nie cieszy się sympatią Chin kontynentalnych, bo jej przywódcy głoszą, że decyzja o przyszłości Tajwanu należy do samych Tajwańczyków, co Państwo Środka rozumie jako opowiedzenie się za niepodległością.

Dotychczasowy prezydent Tajwanu Ma Jingh-cu (Ma Ying-jeou) od czasu objęcia władzy w 2008 r. prowadził politykę nakierowaną na poprawę relacji ekonomicznych z ChRL. Dzięki tej strategii zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły relacje handlowe po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jednak ramowa umowa o swobodnej wymianie handlowej między Tajwanem a Chinami wywołała wiosną 2014 r. falę protestów społecznych na wyspie, przyczyniając się także do przegranej Kuomintangu w wyborach samorządowych w grudniu 2014 r.

Chiny (Chińska Republika Ludowa) uznają Tajwan (Republikę Chińską) za zbuntowaną prowincję, odkąd w 1949 roku pokonani nacjonaliści z Kuomintangu uciekli na wyspę po przegranej wojnie domowej prowadzonej z komunistami Mao Zedonga. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil