Tajwan: Prezydent Caj z poparciem rządzącej DPP przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wygrała wybory wstępne w rządzącej wyspą proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku – poinformował w czwartek prezes ugrupowania Czo Cung-tai.

(fot. Tyrone Siu / Forum)

Oficjalna nominacja kandydata DPP ma zostać zatwierdzona w przyszłym tygodniu, ale po zwycięstwie w wyborach wstępnych Caj najprawdopodobniej wystartuje w wyborach prezydenckich, by ubiegać się o reelekcję.

Na konferencji prasowej w Tajpej Czo przekazał, że w pięciu ankietach Caj uzyskała średnio ponad 35 proc. głosów i pokonała byłego premiera Tajwanu Williama Laia różnicą ponad 8 punktów procentowych.

Ankiety porównały również popularność Caj i Laia z popularnością mera Tajpej Ko Wen-dzego, który jest kandydatem niezależnym, oraz mera miasta Kaohsiung, Hana Kuo-ju z opozycyjnej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang – KMT), która opowiada się za zbliżeniem z Pekinem. Ko i Han uzyskali odpowiednio 22,7 i 24,5 proc. poparcia.

Wizja stanowiska wobec Chin kontynentalnych jest według ekspertów najgłębszą linią podziału politycznego w społeczeństwie wyspy. Komunistyczna ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin" i nigdy nie wykluczyła użycia siły, by przejąć nad wyspą kontrolę.

Po wyborze Caj na prezydent Tajwanu w 2016 roku relacje na linii Pekin-Tajpej znacznie się ochłodziły. Chiny zintensyfikowały manewry wojskowe wokół Tajwanu i nasiliły kampanię na rzecz dyplomatycznej izolacji wyspy na arenie międzynarodowej.

Caj ustąpiła ze stanowiska prezes DPP po klęsce w wyborach lokalnych z 2018 roku, w których jej partia utraciła szereg ważnych stanowisk w miastach i regionach na rzecz KMT. Wybory uznawane były za probierz poparcia opinii publicznej wobec asertywnej polityki DPP względem Chin.

Pekin obawia się, że Caj może dążyć do formalnej niepodległości Tajwanu, choć sama prezydent opowiadała się za zachowaniem status quo. Deklarowała jednak, że będzie bronić tajwańskiej demokracji i niezależności.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil