REKLAMA

Tajlandia zalegalizowała konopie indyjskie. Biznes liczy na milionowe zyski

2022-01-29 08:00
publikacja
2022-01-29 08:00
Tajlandia zalegalizowała konopie indyjskie. Biznes liczy na milionowe zyski
Tajlandia zalegalizowała konopie indyjskie. Biznes liczy na milionowe zyski
fot. Tunatura / / Shutterstock

Ministerstwo zdrowia Tajlandii zdecydowało we wtorek o usunięciu konopi indyjskich z listy kwalifikującej je jako narkotyki. Oznacza to m.in. legalizację rekreacyjnego palenia marihuany i sprzedaży zawierających ją produktów.

Dziesiątki entuzjastów rekreacyjnego palenia marihuany zebrały się w pobliżu historycznego centrum Bangkoku i – paląc skręty – świętowały decyzję o legalizacji tej używki w Tajlandii.

Formalnie uprawa konopi indyjskich i sprzedaż produktów zawierających pochodzące od nich substancje ma być dozwolona w najbliższych miesiącach: 120 dni po planowanym opublikowaniu nowych regulacji w dzienniku ustaw. Jak poinformował tajlandzki minister zdrowia Anutin Charnvirakul, w najbliższych dniach resort przedstawi w parlamencie projekt ustawy szczegółowo regulującej uprawę i obrót tymi roślinami.

Osoby prywatne będą mogły legalnie uprawiać konopie w domach, o ile poinformują o tym władze. Z kolei przedsiębiorstwa planujące czerpanie zysków ze sprzedaży będą musiały uzyskać wcześniej odpowiednie licencje - zapowiedział minister. Za niezastosowanie się do tych wymogów przewidziano kary pieniężne, a w wypadku biznesmenów do trzech lat więzienia. Dotychczas za samo posiadanie konopi można było trafić za kratki nawet na 15 lat.

Medyczna marihuana jest w Tajlandii legalna od 2018 roku. Trzy lata później zezwolono na stosowanie jej także w produktach żywnościowych i kosmetykach. Dotyczy to jednak tylko niektórych produktów pochodzących z konopi: nasion konopi siewnych (tzw. hemp) i kannabidiolu (CBD) uzyskiwanego z tego samego gatunku rośliny. Nie zawierają one występującej w konopiach indyjskich substancji psychoaktywnej THC odpowiedzialnej za większość psychologicznych efektów wywoływanych przez marihuanę. W 2021 roku Tajlandia zalegalizowała uprawianą w Azji Południowo-Wschodniej roślinę kratom o działaniu podobnym do opiatów.

Wtorkowa decyzja ministerstwa zdrowia oznacza pozwolenie na szerokie używanie i handel wszystkimi częściami konopi, również tymi zawierającymi substancje psychoaktywne.

Tajlandia, która od lat walczy z przemytem tzw. twardych narkotyków, głównie metamfetaminy, liczy na sięgające setek milionów dolarów zyski z upraw konopi indyjskich. W ostatnich miesiącach – po ich częściowej legalizacji – miejscowe firmy zaczęły szeroko reklamować napoje i kosmetyki zawierające pochodne substancje. W barach i restauracjach pojawiły się drinki i dania, które mają je w swoim składzie.

Cytowany w styczniu przez agencję Bloomberg wiceszef urzędu regulującego obrót żywnością i lekami (FDA) Withid Sariddeechaikool podkreślił, że całkowita depenalizacja konopi umożliwi biznesowi zgodne z prawem czerpanie zysków z obrotu tymi roślinami. W 2021 roku brytyjska firma konsultingowa Prohibition Partners szacowała, że w ciągu kolejnych trzech lat azjatycki rynek legalnych konopi może być wart 8,5 mld USD, w samej zaś Tajlandii – około 660 mln USD.

Tajlandia jest pierwszym państwem Azji Południowo-Wschodniej, który zdecydował się na pełną legalizację posiadania, użytkowania i obrotu konopiami indyjskimi. Debata na ten temat trwa również w Malezji i Singapurze.

Z Bangkoku Tomasz Augustyniak

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
W kanadyjskiej prowincji Ontario zioło jest legalne od dawna.

http://www.ontario.ca/page/cannabis-laws

_xyz
Mata miał już tam wykupiony bilet.
lancealot
Działka Maty - 1,5 g
Działka Morawieckiego - 15 mln
prs
Kiedy heroina legalna, opium?..

Milionowe zyski - "najwazniejsze!"..
bankster-kreator
Masz w sklepie benzynę, denaturat, kreta, gaz do zapalniczek, butapren, lakier, lakierobejcę, rozpuszczalniki i wiele wiele więcej chemii która nieźle odurza i ma się po niej niezły odlot a jakoś nie widzę by ludzie masowo to wąchali, pili i wciągali. Możesz coś zakazywać, chować, obezwładniać i izolować ale jak ktoś ma się czymś Masz w sklepie benzynę, denaturat, kreta, gaz do zapalniczek, butapren, lakier, lakierobejcę, rozpuszczalniki i wiele wiele więcej chemii która nieźle odurza i ma się po niej niezły odlot a jakoś nie widzę by ludzie masowo to wąchali, pili i wciągali. Możesz coś zakazywać, chować, obezwładniać i izolować ale jak ktoś ma się czymś truć to się będzie truł i taka jest prawda. Natomiast człowiek świadomy truł się nie będzie pomimo ogromnej ilości używek go otaczających. Tylko mafie by wtedy nie zarabiały. Taka jest różnica, że na tym monopolu można nieźle zarobić więc ktoś musi trzymać na tym łapę.
prs odpowiada bankster-kreator
Tak..

Teraz mlodzierz, ktora i tak sobie skombinuje, dostep zostanie jej "ulatwiony", bedzie mogla jarac ile wlezie, przez co czesciej siegac po mocniejsze srodki, by poelnic blad mlodosci pt "krok wiecej", by czesto latwiej wejsc na rownie pochyla bez odwrotu..

Ale.. kogo to..

"Zyski"
Tak..

Teraz mlodzierz, ktora i tak sobie skombinuje, dostep zostanie jej "ulatwiony", bedzie mogla jarac ile wlezie, przez co czesciej siegac po mocniejsze srodki, by poelnic blad mlodosci pt "krok wiecej", by czesto latwiej wejsc na rownie pochyla bez odwrotu..

Ale.. kogo to..

"Zyski" sa wazne..pieniachy..

W celach medycznych inna sprawa, natomiast ogolnie - nie.
lobbywarszawskie odpowiada prs
Śmieszna jesteś jednak są jeszcze ludzie co robią co chcą i nie pytają o zgodę bolshevikow także możesz swojej mamusi zakazy robić ewentualnie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki