Tajemnicza śmierć rosyjskiego milionera w Wielkiej Brytanii

Śmierć rosyjskiego milionera Dmitrija Obreteckiego, który w zeszłym tygodniu został potrącony przez samochód, kiedy był na spacerze z psem mogła nie być przypadkiem - sugeruje znajomy zmarłego. Sprawę opisuje w piątek "The Times".

(fot. Francis Nicolas / MAXPPP)

49-letni Obretecki został potrącony 25 listopada, ok. 16:45, gdy wracał z psem do swojej posiadłości w Oxshott Heath w hrabstwie Surrey, na południowy zachód od Londynu. Został przewieziony do szpitala, ale zapadł w śpiączkę i po kilku dniach zmarł.

Jak podała policja, w wypadku uczestniczyły trzy samochody. Nie jest jasne, który z nich potrącił Obreteckiego. Wszyscy trzej kierowcy zostali przesłuchani przez policję, ale żaden z nich nie został zatrzymany.

W związku z serią tajemniczych zgonów rosyjskich oligarchów mieszkających w Wielkiej Brytanii, przyjaciel Obreteckiego Paweł Borowkow sugeruje, że mógł to nie być zwykły wypadek. „Tu, w Wielkiej Brytanii ludzie prowadzą samochody bardzo ostrożnie. Nie wykluczam, że został on specjalnie potrącony” – powiedział.

Po śmierci Obreteckiego na rosyjskich forach internetowych pojawiły się zaś wpisy określające go mianem „zdrajcy ojczyzny”.

Pochodzący z Wołgogradu Obretecki dorobił się majątku zakładając na początku lat 90. przedsiębiorstwo Magnat, która dystrybuowała w Rosji produkty Mars, Nestle oraz Procter & Gamble. W Wielkiej Brytanii mieszkał od ośmiu lat dzieląc czas między kupioną w 2012 r. za 6,25 mln funtów posiadłością w Oxshott Heath, a wynajmowanym apartamentem w londyńskiej dzielnicy Westminster. Zajmował się obrotem nieruchomościami. W zeszłym roku jego majątek był wyceniany na 107 milionów funtów.

„The Times” przypomina, że to kolejny w ostatnich latach niewyjaśniony zgon obywatela Rosji w Londynie i najbliższych okolicach. W 2006 r. były agent KGB Aleksander Litwinienko został otruty radioaktywnym polonem. W 2012 r. biznesmen Aleksander Perepilicznyj zmarł w trakcie joggingu koło swojej posiadłości i w trakcie śledztwa badany był wątek otrucia. W 2013 r. Boris Bieriezowski, oligarcha i krytyk Kremla, został znaleziony powieszony w swoim domu, co mogło być samobójstwem lub zabójstwem upozorowanym na samobójstwo. Wreszcie w zeszłym roku inny krytyk Kremla i przyjaciel Bieriezowskiego został uduszony w swoim domu w południowo-zachodnim Londynie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

Oligarchowie rosyjscy od dawna kupują grunty w UK jako lokatę kapitału. I dlatego sponsorują Torysów, bo Corbyn ma w programie opodatkowanie wartości gruntu.

! Odpowiedz
7 12 ajwaj

PISy-PAPu wysyla ajentów za kruba kase do czytania nekrologów Rosjan
w rosyjskich pisemkach w GB :)

A duzo blizej w PL jest ciekawiej, np. z anonimowym samobójca:
""Dlaczego zginął gen. Petelicki? Był na liście osób zagrożonych, ponieważ za dużo wiedział i dzielił się swoją wiedzą
Sławomir Petelicki był ważną i wpływową postacią w Polsce. Generał, były oficer wywiadu, twórca i szef elitarnej jednostki specjalnej „GROM”, biznesmen, człowiek niezwykle wpływowy w środowisku ludzi polskich służb.""

https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/4758-dlaczego-zginal-gen-petelicki-byl-na-liscie-osob-zagrozonych-poniewaz-za-duzo-wiedzial-i-dzielil-sie-swoja-wiedza-twierdzi-jaroslaw-kaczynski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 13 karbinadel

"Wypadek samochodowy" to jeden ze znaków firmowych KGB. Tak zginął m.in. piosenkarz Włodzimierz Wysocki oraz jeden z synów pułkownika Kuklińskiego.

! Odpowiedz
9 12 ajwaj

Jasne :):):)
bo u nas Pan Zenek w stanie wskazujacym (mocno) przywalil w palme,
powiem zonie-wdowie , ze to na pewno KGB

A propos KGB nie stnieje od > 30 lat

! Odpowiedz
7 2 karbinadel odpowiada ajwaj

"A propos KGB nie stnieje od > 30 lat" - a to ci się tylko tak wydaje :)

! Odpowiedz
2 6 ajwaj odpowiada karbinadel

to raczej nie forum dla
rusofreniczek z magla

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR – KGB ZSRR
Data utworzenia 1954
Data likwidacji 1991
https://pl.wikipedia.org/wiki/KGB

! Odpowiedz
2 5 ajwaj odpowiada ajwaj

zreszta w KGB NKWD UB SB
bylo b. wielu polskojezycznych
co im za zaslugi dawali np.
wille na Zoliborzu itd.

! Odpowiedz
10 20 zan

Szkoda, że nie media na Zachodzie nie zajmują się tak skrupulatnie podejrzanymi zgonami u siebie. Epstein "powiesił się" w monitorowanej celi, Udo Ulfkotte dostał zawału krótko po tym gdy napisał książkę o tym, że większość dziennikarzy pracuje dla służb, autor ksiażki o zamieszaniu Clintonów w morderstwa został... zamordowany. Pracownicy banków skaczą przez okna. Przez okno skoczył nawet ekspert który na początku XXI wieku niedostatecznie współpracował w kwestii oskarżania Iraku o posiadanie broni masowego rażenia. Niedawno zmarło się Brytyjczykowi który zakładał organizację "Białe Chełmy" (taka organizacja która współpracowała z ISIS przy egzekucjach, ale u nas mówiono, że oni nieba przychylają Syryjczykom. Wiadomo. MI6, Mossad, CIA - nic innego ich nie obchodziło jak dobrobyt cywilów w Syrii. Generalnie samobójstwa, zawały, wypadki, nagłe potrzeby skoku na główkę z 10 piętra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 zan

....ale my się zawsze martwimy o demokrację u "imperialistów". Nasza chodzi jak w zegarku.
PS. komentarze typu "ile ci płacą Wania?" 3, 2, 1....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne