Powstanie kanał TVP Wilno

Prezes TVP Jacek Kurski i wiceszef MSZ Szymon Sękowski vel Sęk podpisali w czwartek w Warszawie porozumienie ws. współdziałania w zakresie tworzenia i rozpowszechniania nowego kanału TVP Wilno. Program ma ruszyć w maju, a w szerszej formule - prawdopodobnie jesienią.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w siedzibie TVP przy ul. Woronicza w Warszawie, Kurski podkreślił, że istotnym zadaniem telewizji publicznej jest "łączność z Polakami za granicą", której został dedykowany kanał TVP Polonia. "Są takie zbiorowości Polaków, którym TVP Polonia samo w sobie nie wystarczy. Taką grupą są Polacy mieszkający na Litwie. To nie jest żadna mniejszość polska, to nie jest żadna Polonia, to są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły. Oni są tam gdzie zawsze byli" - zaznaczył.

Jak dodał, dla TVP "od zawsze było wyzwaniem", by zrobić dla nich "coś więcej niż tylko retransmisję kanału TVP Polonia". "Stąd zrodził się pomysł utworzenia kanału TVP Wilno. Dlatego w roku stulecia odzyskania niepodległości, w lipcu 2018 r. powołaliśmy pełnomocnika zarządu ds. koordynowania działań mających na celu powstanie TVP Wilno (), a dzisiaj idziemy krok dalej. Dokonujemy aktu instytucjonalizacji tego kanału, zabezpieczenia finansowego, długoterminowej perspektywy finansowej w oparciu o środki publiczne z MSZ dzięki współpracy z panem ministrem (Michałem) Dworczykiem z KPRM i - mam nadzieję - dokonujemy dzieła, które przetrwa lata, dziesiątki lat, będzie obsługiwało potrzeby Polaków mieszkających na Litwie w ramach TVP Wilno" - powiedział Kurski.

Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że TVP Wilno to niejedyny projekt realizowany przez TVP we współpracy z MSZ. "Od niedawna stosunkowo realizujemy projekt +Focus on Poland+, czyli codzienny serwis anglojęzyczny, nadawany przez TVP Polonia, realizowany również we współpracy z MSZ. Oto dzisiaj wykonujemy krok kolejny, który zmaterializuje się, mam nadzieję, w maju w tym pierwszym etapie, kiedy zacznie już nadawanie TVP Wilno, a w pełnym wymiarze na jesień" - powiedział.

Według wiceszefa MSZ, jest to "potrzebne, bo sytuacja międzynarodowa obfituje w różnego rodzaju kryzysy i determinuje bardzo wiele wyzwań". "Tym wyzwaniom nie jest w stanie sprostać tylko i wyłącznie klasyczna dyplomacja. Musimy szukać środków dotarcia niestandardowych, ale też środków dotarcia nie tylko do elit, ale do szerokich mas społecznych, do społeczeństwa, do niego musimy z naszą narracją docierać. Dlatego MSZ w swoich działaniach wykorzystuje różne kanały dotarcia. Telewizja jest jednym z bardzo ważnych kanałów docierania do szerokich rzesz społecznych (). To jest krok na tej drodze. Jeszcze raz chciałem podziękować, że ten krok bardzo potrzebny w kontekście aktywności rosyjskiej narracji na Litwie możemy wykonać, bo to w naszej opinii pozwoli zrównoważyć przekaz, który dociera do Polaków na Litwie" - podkreślił.

Także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że na terenie krajów bałtyckich, a w szczególności na Litwie widoczna jest "ekspansja masowej kultury rosyjskiej". "Kultura rosyjska jest obecna za pośrednictwem wszystkich mediów na terenie Litwy, również na terenie Wileńszczyzny. Wierzę, że projekt realizowany przez TVP przy wsparciu MSZ będzie przynajmniej małym, ale bardzo istotnym elementem przeciwwagi i kontroferty dla mediów rosyjskich, a zatem będzie to kanał przedstawiający obiektywne informacje, wspierający kontakt naszych rodaków z kulturą polską" - powiedział.

Według Dworczyka, TVP Wilno to kanał, o którym "Polacy na Wileńszczyźnie marzyli od początku lat 90.". "Własna telewizja, ta telewizja, którą sami tworzą w oparciu oczywiście o polską telewizję publiczną, ale tworzą ją sami o sobie, swoich problemach, prezentującą ich punkt widzenia na sprawy istotne dla nich, jest czymś fundamentalnie ważnym. Kontakt z polskim językiem, polską kulturą jest niezwykle istotny, bo to są fundamenty polskiej tożsamości narodowej" - stwierdził.

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 jendreka

A ja wiem że tam żyli zawsze litwini a nie Polacy. Polacy tylko sobie Litwę przytulił że strachu przed Krzyżakami. Nawet królową z Litwy gardzili. Dzisiaj kurski chce na nowo siać polskość na ziemi poznańskiej. Znów obywatele muszą płacić za błędy polityków.

! Odpowiedz
8 17 salomonwroclawski

i znów zmarnowanie pieniędzy podatnika na coś co wiadomo, że przyniesie straty

! Odpowiedz
7 11 takeda83

tv publiczna powinna jak juz to promowac ytuberow np. takich ktorzy maja najwieksza widownie i przyciagaja najwiecej widzow przynajmniej byloby to dla ludzi a tak to tylko pralnia pieniedzy uklady i ukladziki tvp dawno by padla na wolnym rynku juz na pierwszej proste bo to padaka na sile promowanie GU ktorego nikt nie chce ogladac coraz wiecej znajomych nie oglada tv a juz na pewno zadnych rezimowych wiadomosci ani seriali

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 24 antybolszewik

W zębach Polacy oddali Kurskiemu już 2mld na nowe asystentki. Nowa stacja? Nowa tuba raczej bo TVP Polonia już jest.

! Odpowiedz
14 18 zamknackw

A kto jest TVP ogląda? Ja mam w domu smart TV, oglądam tylko YT, netflixa, i inne serwisy.

! Odpowiedz
6 23 nostsherlock

Jak zwykle rząd jest zacofany o minimum 30 lat. Oglądalność TV spada na rzecz zawartości oferowanej przez serwisy internetowe. Kanały TV oglądają głównie emeryci, a wiadomo, ci nie żyją wiecznie. Nie rozumiem po co wrzucać publiczne pieniądze w coś, co staje się powoli archaizmem

! Odpowiedz
9 22 forfun

kto za to ma płacić ??? znowu my ?

! Odpowiedz
7 21 wjagus

A gdzie tam. Kurski z Sękowskim ufundują tę misję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil