REKLAMA

MEDIATSUE rozpatruje ponad 80 wniosków osób i firm o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej

2023-06-07 14:34
publikacja
2023-06-07 14:34

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) rozpatrywanych jest obecnie przeszło 80 wniosków osób i firm o wykreślenie ich z unijnej listy sankcyjnej utworzonej po agresji Rosji na Ukrainę - informuje holenderski portal NOS. We wtorek rozpatrywano m.in. sprawy rosyjskich oligarchów Aliszera Usmanowa i Grigorija Bieriozkina, którzy domagali się wykreślenia z listy.

TSUE rozpatruje ponad 80 wniosków osób i firm o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej
TSUE rozpatruje ponad 80 wniosków osób i firm o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej
/ FORUM

O tym, że kilkudziesięciu Rosjan i rosyjskich podmiotów z unijnej listy sankcyjnej złożyło pozwy do TSUE, informował we wrześniu ub.r holenderski dziennik „NRC”. Z najnowszych informacji wynika, że TSUE prowadzi obecnie ponad 80 takich spraw.

Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom m.in. odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie. „Ponad 10 procent wszystkich spraw prowadzonych przez TSUE dotyczy teraz sankcji z powodu wojny na Ukrainie” – powiedział rzecznik trybunału cytowany przez NOS.

We wtorek trybunał rozpatrywał wnioski o wykreślenie z listy Usmanowa i Bieriozkina, nie podjął jednak żadnej decyzji.

Usmanow, który był w przeszłości powiązany z uzbecką mafią narkotykową, jest jednym z najbogatszych oligarchów, z kapitałem szacowanym na ponad 13 mld euro. Jest współwłaścicielem firmy Metalloinvest zajmującej się wydobywaniem metali szlachetnych oraz produkcją stali. Media okrzyknęły go jednym z ulubionych oligarchów Putina. Oligarcha przejął biznesową gazetę „Kommiersant” i przekształcił ją w tubę Kremla. Ciągle pozostaje szefem Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE).

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Bieriozkin jest natomiast prezesem grupy finansowej JeSN, inwestującej m.in. w sektor energii i paliw. Media określają go jako „prominentnego biznesmena bliskiego Putinowi”. Jak informował w grudniu ubiegłego roku niemiecki dziennik „Bild” Bieriozkin twierdzi we wniosku do TSUE, że poniósł „poważne szkody wizerunkowe”, albowiem „nie ma materialnego związku między nim, a rosyjską polityką na Ukrainie”.

W większości przypadków Trybunał orzeka, że objęci sankcjami Rosjanie słusznie figurują na liście. Jednak nie zawsze. Matce Jewgienija Prigożyna, przywódcy najemniczej Grupy Wagnera, udało się w marcu br. doprowadzić do wykreślenia z listy sankcyjnej. Mimo informacji służb UE, że posiada ona akcje w spółkach syna, okazało się, iż zbyła je w 2017 r.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
musiało zaboleć? ale trollnie tego nie napisze. Tak jak nie napisze ze to Putler ich w to szambo wpedził

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki