REKLAMA

TSUE: należy oddalić skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości

2021-12-02 09:56, akt.2021-12-02 10:49
publikacja
2021-12-02 09:56
aktualizacja
2021-12-02 10:49
TSUE: należy oddalić skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości
TSUE: należy oddalić skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości
fot. Alexandre MARCHI / / Reuters

Należy oddalić skargi Polski i Węgier na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego - ocenił w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona.

"System ten (mechanizm warunkowości) został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, jest zgodny z art. 7 TUE oraz z zasadą pewności prawa" - podkreślił przedstawiciel Trybunału.

Złożone przez rządy Polski i Węgier skargi do TSUE dotyczą decyzji z grudnia 2020 roku. Liderzy państw UE porozumieli się wtedy w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Jednocześnie, dwa państwa członkowskie - Polska i Węgry - 11 marca 2021 roku zaskarżyły do TSUE ten mechanizm.

Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

W przedłożonych w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE Sanchez-Bordona wskazał w pierwszej kolejności, że celem tego rozporządzenia jest "stworzenie szczególnego mechanizmu służącego zapewnieniu należytego wykonywania budżetu Unii, w sytuacji gdy państwo członkowskie popełnia naruszenia zasady państwa prawnego, które zagrażają należytemu zarządzaniu funduszami Unii lub jej interesom finansowym".

Podkreślił przy tym, że rozporządzenie "nie zmierza do ochrony państwa prawnego za pomocą mechanizmu sankcyjnego podobnego do mechanizmu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), tylko ustanawia instrument warunkowości finansowej w celu ochrony wspomnianej wartości Unii".

W jego ocenie przyjęcie takiego rozwiązania legislacyjnego wchodzi w zakres "uprawnień dyskrecjonalnych instytucji Unii i nie można go uznać za oczywiście błędne, gdyż poszanowanie zasad państwa prawnego może mieć fundamentalne znaczenie dla należytego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Unii".

Rzecznik generalny podkreślił ponadto, że rozporządzenie wymaga "wystarczająco bezpośredniego związku między naruszeniem państwa prawnego a wykonywaniem budżetu, przez co nie ma zastosowania do każdego naruszenia państwa prawnego, lecz tylko do takich, które mają bezpośredni związek z wykonywaniem budżetu Unii".

Następnie Sanchez-Bordona zauważył, że art. 7 TUE nie upoważnia prawodawcy Unii do ustanowienia innego analogicznego mechanizmu mającego "ten sam cel polegający na ochronie państwa prawnego i przewidującego podobne sankcje". Jednak w jego ocenie art. 7 TUE nie stoi na przeszkodzie temu, by taką ochronę zapewnić "w drodze innych instrumentów niezwiązanych z tym postanowieniem, pod warunkiem że ich zasadnicze cechy różnią się od cech ochrony zapewnianej przez to postanowienie".

"Podczas gdy art. 7 TUE uzależnia przyjęcie środków od stwierdzenia poważnego i stałego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii, rozporządzenie dotyczy jedynie naruszenia przez państwo członkowskie zasad państwa prawnego wpływającego lub stwarzającego poważne ryzyko wpłynięcia, w sposób bezpośredni, na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów finansowych" - przekonuje przedstawiciel TSUE.

W jego ocenie mechanizm warunkowości jest podobny do innych instrumentów warunkowości finansowej i wykonywania budżetu istniejących w rozmaitych dziedzinach prawa Unii, nie zaś do mechanizmu art. 7 TUE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (56)

dodaj komentarz
prs
Cyrk..

Panstwa Unii powinny rowniez posiadac mechanizm warunkowosci w zwiazku z "wydawaniem" funduszy pochodzacych ze skladek czlonkowskich?..
oilman
To bylo do przewidzenia. Mysleli, ze w UE ustne zobowiazania cos znacza? Mogli zablokowac plan odbodowy i tyle w temacie. Mysleli, ze jak Niemcy cos obiecaja, to dotrzymaja slowa. Frajerzy to malo powiedziane!
jpelerj
Nie frajerzy. Cwaniaki. Jak by zablokowali plan odbudowy, to dostali by okrągłe zero, bo unia powołałaby osobne fundusze bez Polski i suweren by tego nie wytrzymał. Tak zyskali trochę czasu, a każdego miesiąca cyk - i leci kasa dla swojaków z koryta+.
oilman odpowiada jpelerj
Koryto+ plus bylo jest i bedzie, niezaleznie od tego kto obecnie rzadzi:) Ci przynajmniej sie dziela z ludzmi. Poprzednicy wszystko brali dla siebie i swojego "towarzystwa":)
jpelerj odpowiada oilman
Z tobą sie podzielili? Bo ode mnie tylko biorą. Ci więcej niż inni.
jpelerj
Jak zwykle gdy temat niewygodny dla PIS, to uaktywnia się mnóstwo jednorazowych numerycznych nicków z komentarzami od czapy, ale głoszącymi chwałe i poparcie dla rządu. Coraz więcej kasy rząd wydaje na ten trolling. Chyba gorzej mu idzie. LOL
tomcio-paluch
Rząd tu nie musi nic robić. Dla każdego w miarę rozgarniętego, ocena finansowej poprawności rozliczeń środków od oceny czy dane państwo (tu Polska i Węgry) ma uregulowany stan prawny, to "śmiech na sali". Przystępując do UE musieliśmy spełnić wszystkie kryteria w tym, i nie tylko w tym, zakresie. Zmieniło Rząd tu nie musi nic robić. Dla każdego w miarę rozgarniętego, ocena finansowej poprawności rozliczeń środków od oceny czy dane państwo (tu Polska i Węgry) ma uregulowany stan prawny, to "śmiech na sali". Przystępując do UE musieliśmy spełnić wszystkie kryteria w tym, i nie tylko w tym, zakresie. Zmieniło się jedynie to, że to nie ta koalicja jest obecnie u władzy. TSUE pogrąża się coraz bardziej.
tomkooo odpowiada tomcio-paluch
Tak tak izba dyscyplinarna, zamieszanie w sądach, wyroki TK na zamówienie (wypowiadają umowy międzynarodowe), szykanowanie niepokornych prokuratorów, nepotyzm PiS nie mają tu nic do rzeczy ;)
track
Najwyższy czas wyjechać do Texasu, tylko jeszcze tam lewactwo traktuje się na równi z szarańczą
jpelerj
Jedź. Zanim nie zamkną znowu granicy.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki