TSUE: obniżenie wieku emerytalnego polskich sędziów - niezgodne z prawem UE

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok TSUE odczytał polski sędzia Marek Safjan. Polskie władze zmieniły przepisy, których dotyczy skarga.

(fot. Francois Lenoir / Reuters)

Trybunał w składzie Wielkiej Izby (15 sędziów) podkreślił, że polskie sądy powszechne mogą orzekać o kwestiach związanych z prawem Unii, a zatem powinny spełniać odpowiednie wymogi, aby zapewnić skuteczną ochronę prawną. Za kluczowe w tym kontekście uznane zostało zachowanie niezależności przez sądy.

"Niezależność wymaga, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, aby dany organ wypełniał swe zadania w pełni autonomicznie i w sposób bezstronny" - podkreślił TSUE.

"Wyrok TSUE dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów" - komentuje wyrok polski MSZ. "Polska nie kwestionuje obowiązku wykonywania wyroków TSUE, chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej" - dodaje.

Chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r., zgodnie z którą wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Polskie władze zmieniły przepisy, których dotyczy skarga, ale KE zdecydowała się na podtrzymanie zarzutów, bo jej zdaniem nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, a waga sprawy była tak duża, że był wyraźny interes w jej rozstrzygnięciu.

Przewodniczącym składu, który wydał orzeczenie był prezes Trybunału Koen Lenaerts, sędzią sprawozdawcą była sędzia Sacha Prechal.(PAP)

stk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 kkk1111

no przecież nie po to Niemcy finansowały PO i wybierały tuska na przewodniczącego by w Polsce działo sie dobrze a polska stawała sie silnym i bogatym krajem

! Odpowiedz
3 28 and00

" polskie przepisy ws. wieku emerytalnego sędziów sprzeczne z prawem UE"
Te przepisy już dawno nie obowiązują, więc po co ten wyrok?

Co do dyskryminacji, to u nas i w całej EU we wszystkich zawodach jest różnica w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn
Czyli cały europejski system emerytalny do wymiany bo jest nielegalny wge trybunału?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 29 tomek_bankier

Ktoś może tu wpisać treść artykułu 180 ust 4 konstytucji ? Tam jest napisane, że wiek przejścia na emeryturę reguluje ustawa

! Odpowiedz
11 25 piotrpoznan

Czytaj ; sprawny system sprawiedliwosci w Polsce nie jest w interesie duzych krajow Unii.

! Odpowiedz
1 12 kkk1111

no przecież nie po to Niemcy finansowały PO i wybierały tuska na przewodniczącego by w Polsce działo sie dobrze a polska stawała sie silnym i bogatym krajem

! Odpowiedz
6 8 eagleeye

No coments

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.