TK odroczył rozprawę w sprawie tzw. 30-krotności do 14 listopada

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie tzw. 30-krotności do 14 listopada, do godz. 10.00 - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał we wtorek zaskarżoną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o tzw. zniesieniu limitu 30-krotności.

Ustawa zakłada zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność). Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Prezydent Andrzej Duda w styczniu skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".

Zdaniem prezydenta, rodzaj i waga wprowadzanych ustawą zmian, dotyczących zarówno pracowników, jak i pracodawców, powoduje, że praca nad tego rodzaju aktem prawnym prowadzona powinna być z pełnym poszanowaniem obowiązującej przy jego tworzeniu procedury, w tym z uwzględnieniem zasad dialogu i współpracy z partnerami społecznymi.

TK miał zająć się sprawą na posiedzeniu na początku lipca, jednak rozprawa została odwołana.

Niedawno Ministerstwo Finansów informowało, że ewentualne zmiany w tzw. ustawie o zniesieniu 30-krotności będą możliwe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 2 kowalzmordoru

Tak chcesz idioto płacić większy ZUS? Dojna zmiana? Popatrz cieciu jak Tusk zadłużył Polske.

! Odpowiedz
2 15 search

Czy zonka TW Wolfgang nic znow nie zrobila i wziela swoja pensyje.
Posiedzenie przy ciasteczkach i kawie bylo udane i kazdy sie zachwycal uczesaniem Pani prezes.

! Odpowiedz
6 36 jkl777

Deficyt IQ i brak charakteru pokazuje swoje oblicze. Niebezpieczna mieszanka najgorszych cech. Oto dojna zmiana.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne