REKLAMA

TIM optymistycznie patrzy na IV kw.; tempo wzrostu nie powinno zwolnić w '21

2020-11-26 12:28
publikacja
2020-11-26 12:28

Zarząd TIM z optymizmem patrzy na czwarty kwartał 2020 r. i ocenia, że tempo wzrostu nie powinno zwolnić w 2021 roku - wynika z wypowiedzi przedstawicieli zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji.

"Wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale był na poziomie 13,4 proc., w drugim 15,9 proc., a w trzecim 16,2 proc. Jestem optymistą, że w czwartym kwartale zrobimy 16 proc., jak nie więcej. Zwyczajowo jest to największy kwartał w skali roku, powinniśmy więc jeszcze bardziej odskoczyć od reszty" - powiedział prezes Krzysztof Folta.

Członek zarządu Piotr Nosal dodał, że patrząc po trzecim kwartale, którego można było się obawiać, ponieważ ten rok jest nieprzewidywalny, są perspektywy na taki wynik w krótkim horyzoncie, do końca tego roku.

Folta powiedział, że w październiku wzrost sprzedaży TIM wyniósł 9 proc., a w tym czasie wynik raportowany przez całą branżę (według danych SHE – Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki) to spadek o 3,5 proc. i - w jego ocenie - ten trend - wzrostu szybszego niż rynek - będzie utrzymany, bez względu na pandemię.

Przychody grupy TIM, dystrybutora materiałów elektrotechnicznych, po trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 761,4 mln zł i były wyższe o 17,6 proc. niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spółka TIM SA wypracowała 671,9 mln zł przychodów, w tym ze sprzedaży e-commerce 476,6 mln zł.

Grupa miała po trzech kwartałach 50,5 mln zł EBITDA (wzrost o 26,9 proc. rdr), 34,2 mln zł EBIT (wzrost o 38,8 proc. rdr) oraz 19,9 mln zł zysku netto, czyli o 39,9 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

„To nie jest tak, że TIM nagle zaczął rosnąć. Branża w tym momencie załamuje się bardziej, ale my od jakiegoś czasu stabilnie rośniemy – nie jest to kwestia pandemii” – powiedział Nosal.

Prezes pytany, czy tempo wzrostu grupy może spowolnić w przyszłym roku, gdy znikną ograniczenia spowodowane pandemią odpowiedział, że raczej się tego nie spodziewa - pandemia przyspieszyła zmiany w e-commerce, ale jednocześnie ważna w tym kontekście jest też demografia.

"Demografia jest nieubłagana - coraz więcej będzie klientów, dla których internet i e-commerce jest naturalnym środowiskiem i to pozwoli nam rosnąć dużo szybciej od rynku" - dodał Folta.

Zarząd jest także zadowolony z wyników spółek zależnych - Rotopino i 3LP.

„Skala świadczonych usług ciągle rośnie i po trzech kwartałach w 3LP przychody ze świadczenia usług dla klientów spoza grupy wzrosły o 64 proc. rdr, a przychody Rotopino o 35 proc.” – powiedział członek zarządu Piotr Tokarczuk.

Średnia sprzedaż TIM .pl na dzień roboczy wyniosła w trzecim kwartale 2,58 mln zł, w porównaniu do 2,24 mln zł przed rokiem.

"Naszym celem było, żeby ta średnia wartość sprzedaży online wyniosła 2,5 mln zł i tak się stało. (...) Z naszego punktu widzenia mijamy +break even+ - nasza sprzedaż online pozwala nam zachować rentowność na poziomie co najmniej zero. Sprzedaż online opiera się na dużej ilości klientów i dużej ilości asortymentu - to jest bezpieczny model sprzedażowy" - powiedział prezes.

Folta wyjaśnił, że wzrost odpisów - o 69 proc. w grupie i 77 proc. w spółce TIM - jest konsekwencją wcześniej podjętych działań związanych z dynamicznym rozszerzeniem oferty magazynowej w latach 2014-17.

"Myślę, że te odpisy, które teraz pokazaliśmy to już jest końcówka tego dynamicznego rozszerzania oferty (...). Od 2019 r. rozszerzamy dropshipping, więc nie ma ryzyka, że będą duże odpisy związane z towarami, to już jest końcówka" - dodał.

Zarząd ocenił, że w 2021 r. nie spodziewa się dużych nakładów inwestycyjnych.

TIM jest dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. W skład grupy wchodzi również spółka 3LP (oferująca zautomatyzowany outsourcing usług logistycznych podmiotom z sektora e-commerce) oraz Rotopino .pl (właściciel sieci sklepów internetowych z narzędziami w całej Europie). (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki