REKLAMA

Szykują się kary dla menedżerów od UOKiK

2020-11-25 06:46
publikacja
2020-11-25 06:46
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Urząd antymonopolowy ostro bierze się za menedżerów łamiących prawo konkurencji. Do końca tego roku posypią się pierwsze sankcje finansowe – informuje środowy "Puls Biznesu".

Według "PB" już nie tylko na firmy będzie nakładał kary pieniężne Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). "Wkrótce za prywatną kieszeń będą musieli łapać się wysokiego szczebla menedżerowie, którzy dopuścili się, zdaniem prezesa UOKiK, łamania przepisów o ochronie konkurencji" – czytamy w gazecie.

"Do końca tego roku zamierzamy zakończyć dwa postępowania, w których postawiliśmy zarzuty łamania prawa konkurencji menedżerom wysokiego szczebla. Wszystko wskazuje na to, że będą to decyzje o nałożeniu na nich kar finansowych. Warto odnotować, że tego typu kary płacone są z kieszeni każdej z ukaranych osób, a nie przez firmy je zatrudniające. Na tym etapie nie mogę podać nazwisk tych osób ani firm, na rzecz których łamały przepisy. Mogę jedynie powiedzieć, że są spoza sektora finansowego" – powiedział "PB" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Z ustaleń "BP" ma wynikać, "że w każdej z tych dwóch spraw na celowniku urzędu jest po kilku zarządzających spółkami. Najprawdopodobniej łączna sankcja w każdej sprawie sięgnie kilkuset tysięcy złotych, a na jednego obwinionego menedżera spadnie kara wysokości około stu tysięcy złotych". (PAP)

wnk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anannke
I bardzo dobrze, do tej pory takie kary działały bardziej na szkodę firm i akcjonariuszy niż osób faktycznie odpowiedzialnych. Fajnie by było też rozciągnąć podobne prawo na urzędników i polityków.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki