Szydło zaprasza opozycję na spotkanie

Premier Beata Szydło zaprasza szefów klubów parlamentarnych na spotkanie w czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Tematem rozmowy mają być kwestie poruszane w czasie wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim.

(fot. Vincent Kessler / Reuters)

"W imieniu pani premier Beaty Szydło chciałbym wszystkim państwu przekazać informację o spotkaniu jutro w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami szefów klubów parlamentarnych. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich" - powiedział w środę Bochenek. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 10.30.

Rzecznik rządu dodał, że tematem będą kwestie poruszane na forum Parlamentu Europejskiego w czasie wtorkowej debaty.

"Mam nadzieję, że szefowie klubów parlamentarnych odpowiedzą na nasze zaproszenie i pojawią się po raz kolejny w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nam zależy na podtrzymywaniu dobrych relacji z opozycją" - podkreślił Bochenek.

Będzie to drugie takie spotkanie w KPRM. Pierwsze odbyło się 12 stycznia. Rozmowa, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów, dotyczyła relacji Polski z Unią Europejską.

Podczas wtorkowej debaty w PE o sytuacji w Polsce polska premier podkreśliła, że nie doszło w naszym kraju do złamania konstytucji, a wprowadzone zmiany w ustawie o TK są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami, a sam Trybunał ma się dobrze i pracuje.

Nawiązując do zmian w mediach publicznych, mówiła, że nie naruszają one standardów, lecz są próbą przywrócenia w mediach publicznych charakteru apolityczności i bezstronności. Szydło podkreślała, że jej zdaniem, nie ma podstaw do tego, aby poświęcać tak wiele czasu polskim sprawom.

Krytycznie wystąpienie Szydło podczas debaty w PE ocenili w środę politycy PO: b. szef MSZ, ubiegający się o funkcję przewodniczącego PO Grzegorz Schetyna i b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, a także lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Według PO, rząd Beaty Szydło zamiast szukać w UE sojuszników dla obrony polskich interesów, ustawia się wśród eurosceptyków i zamiast być ważnym partnerem, stał się problemem UE, czego koszty będą ponosić wszyscy Polacy.

Z kolei lider Nowoczesnej przekonywał, że premier podczas debaty w PE nie udało się rozwiać wątpliwości Europy. Jak mówił, jej wypowiedzi przypominały polskie zawołanie na stadionach w sytuacjach, gdy Polska przegrywa - "Polacy, nic się nie stało". Według Petru "przyszedł czas na to, by prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską". Jak twierdził Petru, "wszyscy w Europie wiedzą", że to szef PiS jest decydentem w sprawach polskich.

Z kolei poseł z klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak ocenił, że Polska zdała egzamin podczas debaty w PE, a część europosłów stanęła murem za naszym krajem.

W ubiegłą środę Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. (PAP)

wni/ mrr/ eaw/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~werka

gdzie to nasz donek znowu nasral i uciekl

! Odpowiedz
0 3 ~nie-idżcie-tam

Absolutnie NIE IŚĆ na to spotkanie -rada dla opozycji !!!
Jest to manipulacja i działanie propagandowe mafi PISowskiej !!!
Te spotkania służą manipulacji i mataczeniu przez PIS !!!
Trzymajcie się z daleka przed takimi spotkaniami !!!

! Odpowiedz
1 1 ~werka

tez mieli kim straszyc , jednym gluchym iszczerbatym zielona rozkojazona jak kopaczowa i jedna o nordyckim wygladzie cale PO kto sieje wiatr to wiadomo co zbieze volksdeutsche

! Odpowiedz
5 5 ~pa

To była jedna wielka kompromitacja UE - z Schultzem i tym całym komisariatem na czele. Jakie prawo ma ktoś, kto nie został demokratycznie wybrany, do uczenia innych demokracji? Kto głosował na pana, panie Schultz? Kiedy wybrano pana demokratycznie na piastowane stanowisko? ;) Czy dowolnego komisarza, z prezydencikiem Europy włącznie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~janek

Demokratycznie weszliśmy do UE -w referendum wzięło udział 58,85% Polaków, którzy w 77,45% opowiedzieli się za UE.

To znacznie mocniejszy mandat niż 37,5% wyborców PiS -poszczęściło się tej partii, że lewica nie weszła -zebrali ich elektorat propozycją 500 zł na dziecko. Ale przede wszystkim to mandat do samodzielnego rządzenia w ramach prawa -czyli przy przestrzeganiu Konstytucji.

Konstytucja zaś wyraźnie mówi z ilu sędziów składa się TK i ilu z nich musi orzekać w jakich sprawach. Podobnie z telewizją publiczną -prezesa TVP i PR wybiera KRRiT.

Jak się to nie podoba, można przecież zmienić Konstytucję, uzyskując poparcie 2/3 głosów w Sejmie i Senacie. Do pozostałych ustaw zastrzeżeń konstytucyjnych nie ma -są zastrzeżenia moralne -w sprawie inwigilacji, ale to już faktycznie sprawa tego rządu. Podobnie z podatkami, świadczeniami, stanowiskami -do tego się nie przyczepie. Ale przepychanie się z Konstytucją zapamiętałem i zapamiętam na zawsze -więc już straciliście mój głos.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pio odpowiada ~janek

jeden wazny czynnik: wejscie do UE popieraly media, glosowaniea na PiS juz nie

! Odpowiedz
4 4 ~Noow

Zapraszam hejterów Tymczasowej.pl i PO do wyrażania swoich opinii. Na chleb trzeba przecież zarabiać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil