Szydło zapowiada likwidację MSP

Beata Szydło zapowiada m.in. powstanie Ministerstwa Rozwoju "z prawdziwego zdarzenia", Ministerstwa Energetyki, likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa, zwiększenie roli Ministerstwa Gospodarki oraz odejście od tego, aby to minister finansów dyktował politykę gospodarczą rządu.

(fot. Piotr Waniorek / FORUM)

Na sobotniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński wskazał Beatę Szydło jako kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości na premiera po ewentualnej wygranej w jesiennych wyborach.

"W zeszłorocznym programie PiS wskazaliśmy pewne zmiany i uważam, że są one dobre. Powinno powstać Ministerstwo Rozwoju z prawdziwego zdarzenia, z szefem, który byłby wicepremierem i to jemu podlegałyby wszystkie resorty gospodarcze" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

"To jest odejście od obecnego modelu, w którym minister finansów dyktował politykę gospodarczą rządu. Minister finansów musi pilnować, być strażnikiem budżetu, dbać, żeby system podatkowy dobrze działał, a to nie zawsze idzie w parze z bardzo szerokim spojrzeniem na rozwój" - dodała.

"Dlatego chcemy, żeby dużą rolę odgrywał minister, który ma kreślić długofalowe cele rozwojowe, który potrafi patrzeć w perspektywie dłuższej niż jeden budżet" - powiedziała Szydło.

Dodała, że jej partia proponuje powstanie Ministerstwa Energetyki oraz likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa, którego kompetencje przejęłoby silne Ministerstwo Gospodarki.

"To jest o tyle zasadne, że w tej chwili kompetencje pomiędzy tymi dwoma resortami są tak rozdzielone, że nie wiadomo, kto ma brać odpowiedzialność" - powiedziała.

Szydło pytana o skład jej rządu, który miałby wyłonić się po wyborach, odpowiedziała, że jest za wcześnie na taką "giełdę personalną".

Na lipcowym kongresie PiS ma ogłosić program rządzenia.

Szydło pytana, co miałoby być kołem zamachowym napędzającym gospodarkę po objęciu władzy przez PiS, odpowiedziała: "Musimy doprowadzić do wzrostu konsumpcji".

"Do tego są potrzebne nowe miejsca pracy i wynagrodzenia, które pozwalają nie tylko na utrzymanie, ale i inwestowanie, kupowanie mieszkań, bycie spokojnym, że kredyt, z którego będzie się je spłacać, nie okaże się zbyt dużym obciążeniem" - powiedziała.

"Budowę polskiej gospodarki trzeba zacząć od wspierania naszych przedsiębiorców. Jeśli oni będą tworzyć miejsca pracy i zwiększać produkcję, to skorzysta na tym budżet" - dodała.

Zaznaczyła, że do tego potrzebna jest zmiana systemu podatkowego na taki, który będzie promował inwestowanie.

"Należy stworzyć warunki, które pozwolą uwolnić zasoby, które są i teraz: nadpłynność banków i odłożone środki przedsiębiorców. To pieniądze, które w naszym programie nazywane są bilionem złotych na rozwój" - powiedziała.

"W tym wszystkim są jeszcze środki europejskie, które powinny być skierowane na inwestycje. To da nam koło zamachowe i pociągnie za sobą większe wpływy do budżetu. Jeżeli będzie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków, to wpływy podatkowe będą rosły" - dodała.

Wskazała, że trzy kwestie, jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wsparcie dla rodzin o mniejszych dochodach w postaci 500 zł na każde dziecko, a dla tych ze średnim dochodem 500 zł od drugiego dziecka oraz obniżenie wieku emerytalnego (powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) są w tej chwili najistotniejsze.

"Wiem, że prezydent Andrzej Duda już przygotowuje projekty w tych sprawach, a my się pod tym podpisujemy. (...) Na ten program chcemy wykorzystać środki europejskie" - powiedziała.

Zaznaczyła, że PiS będzie chciało uszczelnić system podatkowy.

"Proponujemy wręcz obniżenie danin, jak 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorców, żeby dawać im możliwość inwestowania" - powiedziała.(PAP)

jba/ morb/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~julia

ona est świrnięta i tyle!! jak jest mi smutno jestę na msp to jestę sobom nie jest mi smutno napszykład nie dawno zmarł mój najlepszy pszyjaciel mój chomik i dalej jest mi pszykro ale weszłam i poczułam się lepiej prosze nie likwidujcie msp to moje życie

! Odpowiedz
0 0 ~Banco

Podsumowując: wszystko jest lepsze od tego co już było, od PO, PiS-u, PSL-u, SLD. Wybierzmy w końcu coś nowego, na czym możemy skorzystać a nie wybierać "wciąż to samo i oczekiwać różnych wyników" jak to powiedział A.E. ;)

! Odpowiedz
0 2 ~Revolution

Juz był w kurniku juz witał się z gąska....PiS nie może wygrać na jesieni, a suflowanie nam tej Szydło tylko kompromituje Kaczora. Kaczynski to porażka blizej mu do Urbana niz Orbana:). Zlodziejskie PO doprowadzilo standardy polityczne w bantustanie Polska do absurdu, te hieny musza zniknąć na wieki , i uważajcie na tych przefarbowanych lisów, będą chcieli sie w ślizgnac do koryta. Polacy mamy pierwsza szanse realnego przeobrazenia kraju, tylko ruch Kukiza daje nam odetchnac od tej pomagdalenkowej swoloczy, ktora zeruje i okupuje nasz kraj od 26 lat bo sa potomkami tych co weszli ze Stalinem i do dzisiaj nie zostali rozliczeni. Banda czworga juz uwaza ze ma dożywotnią schede na rzadzenie Polska niedoczekanie ich, wbrew pozorom PiS nalezy do tej bandy nierozerwalnie. I to ze Duda jest Prezydentem to tylko pokazuje , ze mozemy ich ustawiac, bo to my zlikwidowalismy Bronka , my Rodacy i Duda ma szanse na samodzielność, jesli tego nie wykorzysta , to skończy jak Kaczor na zielonej trawie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~miro

już widać jakie ciemnie typy kleją sie do Kukiza, jednych złodziei i banytów pogonimy a wpuscimy następne chwasty

! Odpowiedz
0 3 ~ami

Ta kompletna amatorka doprowadzi finanse państwa do ruiny.

! Odpowiedz
1 1 ~miro

piszesz o ryżej lawirantce?, do jesieni juz za dużo chyba nie naniszczy, ale tego nie wiadomo bo im bliżej wyborów tym "códowniejsze" ma pomysły POkraczna kreatura

! Odpowiedz
1 4 ~Paroi

Nie trzeba będzie do Grecji jechać ;)

! Odpowiedz
4 18 ~ola

No cóż po rządach PO/PSL trzeba spychacza i sprawnej prokuratury.

! Odpowiedz
9 3 ~gulto

A po Pisie będą pływały w wannach laptopy ministrów

! Odpowiedz
0 2 ~Pol odpowiada ~gulto

albo wręcz się rozbijały jak laptop Ziobro

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil