Szydło zapowiada emeryturę dla matek przynajmniej czwórki dzieci

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowujemy projekt emerytury dla matek, który urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej wicepremier Beata Szydło.

Szydło przypomina o emeryturze dla matek przynajmniej czwórki dzieci
Szydło przypomina o emeryturze dla matek przynajmniej czwórki dzieci (fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Press)

Wicepremier stwierdziła, że największym wyzwaniem dla rządu są kwestie demograficzne. Poinformowała, że według prognoz w ciągu kilkunastu lat, jeśli tendencja się nie zmieni, to liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o jeden milion.

To mniej więcej tak, jakby z mapy zniknęło województwo świętokrzyskie. Musimy wspierać politykę prodemograficzną, prorodzinną. Temu służą te projekty, które zostały już wprowadzone w życie, m.in. "Rodzina 500+". W jego wyniku poprawiła się sytuacja polskich rodzin, wyeliminowaliśmy praktycznie ubóstwo wśród dzieci. Ale "Rodzina 500+" z założenia był również programem prodemograficznym. Mamy tutaj pozytywne sygnały, że to się powiodło, bo zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci, niż początkowo zakładano - poinformowała.

Poinformowała też o programie, nad którym pracuje razem z premierem Mateuszem Morawieckim - emeryturą dla mam, które urodziły co najmniej czworo dzieci.

Jeśli wychowując dzieci, nie były w stanie wypracować sobie emerytury, będą miały gwarantowaną najniższą emeryturę. Jeśli pracowały, to będą miały ją uzupełnioną. Prace nad tym projektem trwają, on zostanie przygotowany do końca wakacji, a później zostanie przedstawiony do debaty parlamentarnej - obiecała.

Premier mówiła także o przygotowywanych programach wspierających rodziny studenckie - pakiet dla młodych rodziców, którzy studiują i wychowują dzieci oraz projekcie wspierania kultury ludowej i regionalnych artystów. Pierwszy z nich będzie realizowany od przyszłego roku, a drugi ruszy już jesienią.

Do końca kadencji zrealizujemy te projekty o których mówiliśmy w 2015 roku - podsumowała Beata Szydło.

14 kwietnia podczas konwencji PiS "Polska jest jedna" premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka działań, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów "Dostępność+", przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie funduszu dróg lokalnych. Wicepremier Beata Szydło anonsowała premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka i wsparcie kulturalnej aktywności seniorów w mniejszych ośrodkach przed każdym rokiem szkolnym.

autor: Janusz Majewski

maj/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 pis_po_jedno_zlo

Więcej socjalizmu, co może się złego stać poza bankructwem kraju...

! Odpowiedz
0 45 prosefor

A dlaczego tylko dla matek? A ojcowie to co? Skandaliczna dyskryminacja !

! Odpowiedz
13 46 sel

Mieli się pytać suwerena w każdej sprawie ,a w każdej go olewają i robią co chcą. Jakim prawem z moich podatków ma być opłacanych tylu nierobów? a jeżeli pracują i płacą składki i podatki to nikt im nie robi łaski że dostana emeryturę.

! Odpowiedz
23 10 silvio_gesell

„Jakim prawem z moich podatków ma być opłacanych tylu nierobów?”

Emerytury płaci kolejne pokolenie, składki nie są zbierane. Matka która wychowała czterech podatników i płatników składek emerytalnych mogłaby zadać takie pytanie jak Ty.

! Odpowiedz
1 15 roman02

@silvio_gesell "swoich" słowo kluczowe twojego komentarza

! Odpowiedz
35 21 silvio_gesell

Dokładnie. Emerytura powinna być proporcjonalna do składek płaconych przez dzieci. To co proponuje Szydło jest krokiem w tę stronę.

! Odpowiedz
2 10 pull_up odpowiada silvio_gesell

Pisowiec pisowiec pisowiec :)

! Odpowiedz
3 11 silvio_gesell odpowiada pull_up

Nie mówi się pisowiec tylko pisior. :) BTW podkradli pomysł PSL z 2013r:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/psl-chce-forsowac-emerytury-dla-matek-co-najmniej-czworga-dzieci,362391.html

! Odpowiedz
1 4 pull_up odpowiada silvio_gesell

1) Nie chciałem żeby moderator skasował mój post
2) Zwyczajnie chciałem być miły :)

! Odpowiedz
9 16 r4k odpowiada silvio_gesell

To jak już mamy iść w absurdy, to może uzależnijmy emeryturę od liczby odmawianych pacierzy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne