Szydło: V4 za wzmocnieniem państw narodowych w procesie decyzyjnym UE

Zgodziliśmy się, że należy wzmocnić demokratyczną i narodową kontrolę nad procesami legislacyjnymi i politycznymi w UE, oznacza to wyraźne wzmocnienie państw narodowych w procesie decyzyjnym Unii – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Szydło: V4 za wzmocnieniem państw narodowych w procesie decyzyjnym UE
Szydło: V4 za wzmocnieniem państw narodowych w procesie decyzyjnym UE (fot. Bartosz Frydrych / FORUM)

– Nie mniej, nie więcej Europy, ale lepsza Europa, to jest postulat Grupy Wyszehradzkiej – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej premier Szydło.

– To jest plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej, który przedstawiamy w formie naszej wspólnej deklaracji przyjętej dzisiaj tutaj w Warszawie, którą przedstawiamy do dyskusji pozostałym państwom europejskim – dodała szefowa rządu. Jej zdaniem podziały w Unii, to najprostsza droga do osłabienia UE.

– Zgodziliśmy się, że mamy wiele wspólnych planów w zakresie wspólnego rynku, w szczególności usług i rynku cyfrowego. Jednocześnie zgodziliśmy się, że należy pilnie przeciwstawiać się protekcjonizmowi na rynku pracy, a w szczególności na rynku pracy i w transporcie – powiedziała Szydło. – W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku strefy Schengen i samej Unii – dodała

– Uzgodniliśmy wspólnie, że oczekujemy od przewodniczącego Donalda Tuska, iż wcześniej zostaną uzgodnione właśnie propozycje związane z reformami Unii Europejskiej, że w Rzymie spotkamy się już tylko po to, ażeby wspólnie ogłosić nowy plan dla Europy – powiedziała Szydło.

– Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy – oświadczyła premier.

Chcemy walczyć z nieuczciwymi praktykami rynkowymi

- Spotkaliśmy się również po to, aby omówić niezwykle istotną kwestię bezpieczeństwa żywności. Z inicjatywy premiera Słowacji Roberta Fico rozmawialiśmy o tym temacie. Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów - powiedziała Szydło na konferencji prasowej.

Premier podkreśliła, że jakość polskiej żywności utrzymana jest na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki wielu kontroli przeprowadzonych przez Biuro Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej. "Polska żywność jest coraz bardziej ceniona i chętniej kupowana przez konsumentów z innych państw członkowskich UE oraz zdobywa rynki w państwach trzecich" - zaznaczyła.

- Dostrzegamy poważny problem, który pojawia się z jakością żywności sprzedawanej na terenie UE i nierównością traktowania poszczególnych rynków. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, aby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował. Podjęliśmy decyzję, że w poniedziałek na spotkaniu ministrów rolnictwa nasi przedstawiciele ten temat będą podejmowali - powiedziała Szydło.

Jak mówiła, "występujemy z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie". - Apelujemy, żeby ten temat był niezwykle wnikliwie i uważnie traktowany przez Unię Europejską i Komisję Europejską, umówiliśmy się na ścisłą współpracę w tym zakresie - podkreśliła premier.

mro/ mrr/ par/ tgo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bundfut

Głupia polityka PiS sama ich zapędza w kozi róg. EU dała dobrobyt oraz pokój. Niektórzy naprawdę nadają się do drewnianego baraku w kołchozie.

! Odpowiedz
0 1 ~bundfut

Ona nie mówi prawdy. Jest już pozamiatane, mogą sobie pogratulować, że tak oponowali przeciw głębszej integracji i nawoływał i do państw narodowych.
Integracja w takim razie odbędzie się wśród tych, którzy chcą i nastąpi nieuchronnie, a naturalną cechą tego będzie różna prędkość. Mamy wolną wolę, możemy dołączyć. Nikogo nie wykluczają. Naturalną konsekwencją EU jest przyjęcie EUR, i kto nie chce jego sprawa, będzie na swojej drodze po prostu sam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gpg

Czyzby bufetowa miala cos do powiedzenia?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl