Szydło: Rozpoczynamy realizację programu "Mieszkanie Plus"

Udostępnienie mieszkań po niskich cenach dla bardzo szerokich rzesz polskiego społeczeństwa – tak podsumował założenia programu „Mieszkanie Plus” wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiadającej pilotaż tego przedsięwzięcia. Minister infrastruktury zapowiada, że rząd chce w pierwszej kolejności pomóc 40% społeczeństwa, które nie stać na mieszkanie na kredyt.

Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Andrzej Adamczyk
Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Andrzej Adamczyk (fot. P. Tracz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Podczas środowej konferencji zapowiadającej start pilotażu programu mieszkaniowego w Katowicach premier Beata Szydło podkreślała: „Mieszkanie Plus” to program dla przeciętnej polskiej rodziny. Dla osób, które chcą "realizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu".

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił z kolei o „Mieszkaniu Plus” jako o jednym z kluczowych programów rozwojowych realizowanych przez obecny rząd. – Umiejętne programy rozwojowe to coś, co może nas odróżnić od wielu poprzednich ekip rządzących – mówił wicepremier. – Wierzymy, że tym programem uruchamiamy nieruszone jeszcze pokłady energii społecznej i gospodarczej. Łączymy coś, co niektórzy uznają za łączenie ognia z wodą. Niektórzy sądzę, że jeśli chcemy prowadzić działania charakterze społecznym, to jednocześnie nie będzie to działanie związane z rozwojem gospodarki.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł w tym programie idealny wspólny mianownik – mówił Morawiecki. – „Mieszkanie Plus” stymuluje do rozwoju branżę architektoniczną, budowlaną, projektową, ale z drugiej strony jest programem, który ma służyć społeczeństwu. – Chcemy poprzez ten program budować klasę średnią – podkreślał wicepremier. – Jest to absolutnie fundamentalny program i zrobię wszystko, żeby pomoc ministrowi Adamczykowi w jego realizacji. (…) Ten program nie ma barw politycznych – podkreślał wicepremier.

Chcemy zadeklarować, że budowa prawdziwej, szerokiej polskiej klasy średniej ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z absolutnie najwyższych priorytetów dla mnie i mojego resortu – zapewniał Morawiecki.

Jak zaznaczał obecny w Katowicach minister infrastruktury i budownictwa, program „Mieszkanie Plus” ma pomóc 40% społeczeństwa, które nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie na własność, a z drugiej strony nie kwalifikuje się do przyznania mieszkania komunalnego. – Państwo ma obowiązek wsparcia tego przedsięwzięcia – mówił Andrzej Adamczyk, wspominając o deficycie mieszkaniowym sięgającym ponad 890 tys. lokali.

Minister infrastruktury zwracał również uwagę, że „Mieszkanie Plus” jest przeznaczone dla osób, które myślą o emigracji z kraju. – Wielokrotnie powtarzałem: nie ma gniazda, nie ma piskląt. Musimy stworzyć dogodne warunki mieszkaniowe dla młodych osób, które patrzą poza granice kraju, myśląc o miejscu docelowego osiedlenia.

(KPRM)

BGK Nieruchomości, spółka realizująca pilotaż programu Mieszkanie Plus, podpisała 17 listów intencyjnych i porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, podano w komunikacie. Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

"Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu +Mieszkanie Plus+. To efekt listów intencyjnych i porozumień podpisanych dziś przez przedstawicieli BGK Nieruchomości S.A. z samorządowcami. [...] Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni" – podano w komunikacie.

Pierwsze mieszkania w programie mają być udostępnione pod koniec 2018 roku.

"Mieszkanie Plus" – więcej pytań niż odpowiedzi

Program „Mieszkanie Plus” w założeniu ma być odpowiedzią na realny problem drogich (w relacji do zarobków) mieszkań i wynikających z tego wysokich rynkowych stawek najmu. Niestety, w ten sposób rząd funduje nam nowe kłopoty zamiast likwidować problemy, które sam stworzył.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 ~tak_sądzę

kto 10 mieszkan ma, dokupi kolejne 5, a kto nie ma to i tak nie bedzie miał. tak bedzie.
w dalszym ciagu beda za drogie dla wiekszosci szarych obywateli.

! Odpowiedz
12 2 ~czekajacy

nareszcie

! Odpowiedz
18 1 ~Bardzodobrze

Brawo rząd. naprawdę codziennie dobre informacje. odbudowa gospodarki pomoc rodzinom ułatwienia dla przedsiębiorców. wszystko idzie pięknie a dopiero rok rządów.

! Odpowiedz
1 13 ~qwerty

w TVP PIS to tak wygląda , a real skrzeczy: mniejszy wzrost PKB, spadek inwestycji o kilkadziesiąt procent, wzrost zadłużenia w pół roku o 64 mld, osłabienie złotówki, wzrosty rentowności obligacji, pogorszenie klimatu inwestycyjnego, gorsze oceny agencji rattingowych .... itd ps. puste pokazy slajdów Morawieckiego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~ksyk odpowiada ~qwerty

No i po co narzekać. Do boju PIS :!

ps. ja zarabiam i trzymam oszczędności w EUR więc im więcej karkołomnych pomysłów tym lepiej :)

! Odpowiedz
0 1 ~WacPan

Jak to była ironia to zrozumiałem jak nie to szkoda :)

! Odpowiedz
1 13 ~jkl

Lepiej rozlicz się kobieto za te upadające SKOKI !!!!

! Odpowiedz
5 4 ~Cukierberg

Obalimy ten rząd. Pamiętajcie : ULICE wasze, kamienice Nasze. To się nie może zmienić.

! Odpowiedz
3 31 ~Kamil

Aha, czyli ktos komu chcialo sie chodzic do szkoly i kto zapieprza robia nadgodziny, aby na poziomie utrzymac rodzine bedzie finansowal nierobow, ktorym do szkoly bylo nie po drodze i szara strefe, gdzie facet jest niby bezrobotny, ale pracuje na budowie za 4 tys, a kobieta robi na 1/8 etatu jako fryzjerka, ale dostaje 2500zl w kopercie. Dlaczego rzad nie wesprze tych, ktorym sie chce legalnie pracowac?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~kiedy-bedzie-lepiej

hehe niestety tak jest od zawsze, biednych się ratuje a Ty zapieprzasz 8-12h, rozwijasz się kończysz kursy itp, przekroczysz 2gi próg podatkowy i masz karę w wysokości 32% podatku za swoje starania, niestety najlepiej być przeciętnym :(

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne