REKLAMA

Szydło: Powołujemy komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

2016-10-25 15:08
publikacja
2016-10-25 15:08

Premier Beata Szydło powiedziała po wtorkowym posiedzeniu rządu, że zostanie powołana komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. "Powołujemy komisję weryfikacyjna, która będzie powołana na podstawie ustawy - projektu rządowego" - podkreśliła.

Szydło: Powołujemy komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji / fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Premier powiedziała, że "praktycznie codziennie" pojawiają się nowe "skandaliczne, bulwersujące fakty w sprawie reprywatyzacji". "Każdego dnia dowiadujemy się o nowych nieprawidłowościach" - mówiła.

W jej ocenie organy państwa podjęły obecnie odpowiednie działania, z których jest zadowolona, ale sytuacja wymaga nadzwyczajnej reakcji, ponieważ jest ona nadzwyczajna.

Premier powiedziała na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu, że zapadła decyzja, by "powołać też narzędzie, które pozwoli wyjaśnić i doprowadzić do sprawiedliwości, która należy się wszystkim oszukanym Polakom". Będzie nim komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, mająca zbadać kontrowersyjne przypadki w tej kwestii. "Ta komisja ma za zadanie wyjaśnić te bulwersujące informacje i fakty, dojść prawdy, dać sprawiedliwość ludziom" - zaznaczyła.

Premier: Państwo za rządów PO-PSL tolerowało patologie

Nie może być tak, by państwo, tak jak za rządów PO-PSL, chroniło tych, którzy byli silniejsi, chroniło różnego rodzaju interesy i tolerowało patologie - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło, uzasadniając potrzebę powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Wyjaśniła, że zdecydowano się pracować nad tym projektem jako rządowym dlatego, że "rząd PiS nie boi się brać odpowiedzialności za sprawy Polek i Polaków, nie boi się brać odpowiedzialności za sprawy polskiego państwa". Jak dodała, po przedstawieniu jej założeń tego projektu przez resort sprawiedliwości zdecydowano się wprowadzić do niego pewne zmiany. "Te zmiany, o których mówił pan minister (Ziobro) dotyczą m.in. kwestii odwoławczych, związanych z orzeczeniami. Uznaliśmy, że musimy stworzyć system, który będzie sprawny, ale jednocześnie też dać narzędzia tak, ażeby można było cały ten proces wyjaśniania spraw prowadzić w sposób przede wszystkim skuteczny" - powiedziała.

Jak oceniła Szydło, przez ostatnie lata rządów PO-PSL w Warszawie dochodziło do skandalicznych sytuacji, które wymagają wyjaśnienia. "Trzeba jasno powiedzieć, że politycy, którzy ponoszą odpowiedzialność za rządzenie, którzy podejmują się odpowiedzialności za losy państwa, muszą na każdym etapie swojej działalności tę odpowiedzialność ponosić" - podkreśliła premier na konferencji prasowej.

"Nie może być tak, że politycy którzy przez ostatnie lata rządzili Polską, rządzili Warszawą, dzisiaj umywają ręce i mówią, że to są kwestie, które ich nie dotyczą. A to przecież nie tylko reprywatyzacja, ale dzisiaj pojawiają się kolejne informacje dotyczące tego, do kogo trafiały pieniądze publiczne. To wszystko wymaga wyjaśnienia" - powiedziała Szydło.

"Jasno trzeba powiedzieć, że wreszcie czas ażeby w Polsce, w polskim państwie, inaczej toczyły się sprawy publiczne. Nie może być tak, że państwo, tak jak za rządów PO-PSL, chroniło tych, którzy byli silniejsi, chroniło różnego rodzaju interesy i tolerowało patologie - stało po stronie swoistych oligarchów" - dodała premier.

Jak zapewniła, państwo rządzone przez PiS "stoi i stać będzie po stronie zwykłych obywateli". "Każda z Polek i każdy z Polaków ma czuć się bezpiecznie i ma wiedzieć, że państwo będzie chronić uczciwych ludzi i nie zezwoli na patologie. Naszym obowiązkiem jest chronienie interesu polskiego państwa i obywateli" - powiedziała szefowa rządu.

Szydło: Prezydent Warszawy chce stworzyć wrażenie, że jest uczciwa

Gdy okazało się, że rząd PiS traktuje prywatyzację poważnie, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczyna podejmować takie działania, które mają stworzyć wrażenie, że jest w tej sprawie uczciwa - komentowała we wtorek premier Beata Szydło.

Premier Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu była pytana o komentarz w sprawie złożenia przez prezydent Warszawy wniosku o wznowienie postępowania administracyjnego dotyczącego zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, której część została zwrócona mężowi Gronkiewicz-Waltz.

"Gdy okazało się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie traktuje sprawy reprywatyzacji od tak sobie, lecz traktujemy ją poważnie, że pojawił się projekt ustawy (ws. powołania komisji weryfikacyjnej - PAP), teraz, nagle Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczyna podejmować takie działania, które mają stworzyć wrażenie, że jest w tej sprawie uczciwa" - powiedziała premier.

"Każdy polityk, każda osoba publiczna, która działa w sferze władzy, musi odpowiedzialność za swoje działania i swoje decyzji podejmować. To samo dotyczy również władz Warszawy" - dodała szefowa rządu.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wznowienie postępowania ws. zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Część tej nieruchomości została w 2003 roku zwrócona mężowi prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz napisała w piśmie do SKO, że postępowania zakończone decyzją zwrotową z 2003 r. ws. Noakowskiego "mogły zostać przeprowadzone na podstawie dokumentów, co do których istnieje możliwość, iż zostały sfałszowane".

Ziobro o komisji weryfikacyjnej ws. prywatyzacji

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma stać na straży ochrony własności tych, "którym ta własność się należy, a została wyłudzona przez osoby nieuprawnione" - podkreśla minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Na wspólnej z premier konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu Ziobro podziękował Beacie Szydło za to, że zechciała przyjąć przedstawione przez niego założenia projektu ustawy, "który służy temu, aby sprawiedliwość się działa".

Dodał, że w ostatnich latach władze Warszawy "w rzeczywistości sankcjonowały działania różnych maści oszustów i biernie przyglądały się procesowi, który prowadził do krzywdy tysięcy mieszkańców Warszawy wyrzucanych często na bruk". "Co więcej, władze miasta Warszawy sowicie wypłacały odszkodowania liczone w dziesiątkach czy setkach milionów zł ludziom, którzy nigdy nie powinni dostać ani grosza (...), bo nie mieli żadnego tytułu do nieruchomości" - podkreślił.

"To obrazuje tak naprawdę niemoc państwa za czasów rządów PO; bezradność władz miasta Warszawy z panią prezydent Gronkiewicz (Waltz) na czele, której, myślę, dzisiaj wyrazem pewnej desperacji i takiej beznadziejności osobistej sytuacji, było poinformowanie o zainicjowaniu przez nią postępowania w oparciu o dokumentację z 2012 r." - oświadczył Ziobro. Dodał, że jest 2016 r. i miała ona przez minione 4 lata "wiele okazji, aby taką decyzję zainicjować w kontekście nieruchomości należącej do jej rodziny".

Minister zaznaczył, że prawo własności jest święte, ale w tym przypadku chodzi o ludzi, "którzy wyłudzili ten formalny niby papier, który ma wskazywać na uprawnienie do własności konkretnych osób, a tak naprawdę nie jest żadnym uprawnieniem". Dodał, że komisja ma stać na straży ochrony własności tych, "którym ta własność się należy, a została wyłudzona przez osoby nieuprawnione".

Ziobro podkreślił, że lokatorzy muszą mieć określone uprawnienia i gwarancje bezpieczeństwa dane im przez państwo. "O tym bardzo dobitnie mówi los pani Jolanty Brzeskiej,(...) która została zamordowana w związku z tym, że domagała się respektowania praw jej i innych mieszkańców Warszawy" - dodał.

Ziobro: Weryfikację decyzji będzie mógł skontrolować sąd administracyjny

Każdy będzie mógł się odwołać od rozstrzygnięcia dotyczącego weryfikacji decyzji administracyjnej do sądu administracyjnego, który jest dwuinstancyjny - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ziobro przypomniał zaś, że komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, będzie weryfikowała decyzje administracyjne, a nie wyroki sądów. "Wprowadzamy organ prawny, który jest w pełni wpisany w ramy konstytucyjne państwa polskiego" - podkreślił.

"Każdy od tej decyzji w zakresie weryfikacji decyzji administracyjnej będzie mógł odwołać się do sądu administracyjnego, który jest dwuinstancyjny, i będzie w pełni tą procedurę zgodnie z prawem prowadzoną mógł skontrolować" - zaznaczył Ziobro.

Dodał, że do weryfikacji decyzji sądów jest odrębny tryb - wznowienia postępowań. "Ono może być wznowione, ale tutaj jest oczywiście kompetencja po stronie sądów i my to szanujemy" - powiedział minister.

"Wyłudzenie gigantycznego majątku poprzez jego wyprowadzenie będzie miało swoich obrońców wśród tych, którzy są beneficjantami tego stanu rzeczy, którzy na tym skorzystali, którzy mieli możliwość podjęcia działań prawnych i nie robili tego przez ostatnie lata, nie tylko tolerując, ale także akceptując ten bulwersujący proceder" - powiedział Ziobro.

Dodał, że miało to miejsce "nawet wtedy, gdy doszło do makabrycznej zbrodni zamordowania Jolanty Brzeskiej". "W normalnym państwie politycy, którzy mieli wówczas narzędzia władzy, powinni poruszyć swoje sumienie, nawet jeśli mieli twarde serca, i uruchomić wówczas procedury prawne, które pozwoliłyby wyjaśnić te sprawy i uchronić kolejnych ludzi przed krzywdą i dramatami życiowymi".

"Niestety nic w tej sprawie się nie działo, a prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nagle sobie dziś przypomniała, że coś jest nie tak, nie halo, i składa zawiadomienie. Można zadać pytanie, czy zawiadomienie to nie ma wydźwięku szerszego, bo funkcjonariusz publiczny, a była nim Gronkiewicz-Waltz, w zakresie swej odpowiedzialności jest zobowiązany informować odpowiednie organy o wszystkich nadużyciach prawa, które są mu znane. A jak nie realizuje tego obowiązku to wtedy wchodzi w grę Kodeks karny" - powiedział Ziobro. Dodał, że "na pewno sprawa pani Gronkiewicz-Waltz będzie badana".

(PAP)

ago/ wkt/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~hm
Nie ma co bronic zlodzieji ,a pare wpisow bylo przeciw komisji .fundacje to tez przekret
~zydozerca
Dlaczego bufetowa z mafią do tej pory nie została aresztowana?
Politycy-święte krowy-jazda do więzień na reedukację !
~fg
Powołujemy komisję czyli kolejne stołki dla Misiewiczów za publiczne pieniądze. Jeszcze wam mało? Ten kraj nie ma urzędników, ministerstw, policji? Tylko komisja za komisją. Problem jest istotny ale okradanie Polaków na pseudoekspertów w pseudokomisjach to po prostu złodziejstwo.
~Bogdan
PO tolerowało patologie
Dokładnie...nic dodać nic ując
~DJCat
Każdy kto jest za powołaniem tej komisji musi sobie odpowiedzieć na pytanie:
- Czy politycy powinni decydować o własności obywateli? Komisja będzie miała prawo ją odbierać.
- Czy problem reprywatyzacji to tylko Warszawa za czasów HGW? Łódź, Kraków itd. plus okres Kaczyńskiego na prezydenckim stołku w Warszawie.
Każdy kto jest za powołaniem tej komisji musi sobie odpowiedzieć na pytanie:
- Czy politycy powinni decydować o własności obywateli? Komisja będzie miała prawo ją odbierać.
- Czy problem reprywatyzacji to tylko Warszawa za czasów HGW? Łódź, Kraków itd. plus okres Kaczyńskiego na prezydenckim stołku w Warszawie.
- Kiedy powołają podobną komisję, która zbada czy blondyni powinni poruszać się Audi? Z uprawnieniem do rekwirowania samochodu.
To jest najgorsza tradycja bolszewickiej rewolucji!!!!
~miłejlektury
Przeczytajcie na niezalezna.pl jak ministrowie i warszawski ratusz hojnie sponsorowali fundacje
~ziutek
chyba nie tak hojnie jak PIS Rydzyka - wyłącz niezależną włącz myślenie

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki