REKLAMA

Szydło: Nord Stream 2 - projekt polityczny i niebezpieczny dla Europy

2017-05-08 16:46
publikacja
2017-05-08 16:46

Gazociąg Nord Stream 2 to projekt polityczny, to inwestycja, która nie jest bezpieczna dla Europy i dla naszego regionu - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Jej zdaniem Komisja Europejska powinna zacząć stosować unijne prawo wobec tej inwestycji.

/ fot. Francois Lenoir / Reuters

Szydło była pytana w poniedziałek na konferencji prasowej w Tallinnie, czy w trakcie jej rozmów z premierami państw bałtyckich była poruszana kwestia bezpieczeństwa energetycznego w kontekście gazociągu Nord Stream 2.

"Nord Stream 2 to jest projekt polityczny, Polska podkreśla to bardzo mocno w czasie dyskusji w Unii Europejskiej. Państw, które myślą podobnie, które postrzegają, że Nord Stream 2 jest inwestycją zagrażającą stabilnością w Europie - jest dużo więcej" - powiedziała szefowa rządu.

Jej zdaniem "kluczową rolę mają tutaj do odegrania Niemcy i Komisja Europejska". "Polska apeluje, żeby Komisja Europejska zajęła stanowisko i zaczęła stosować unijne prawo wobec tej inwestycji, żeby te reguły, które obowiązują wszystkich w Europie, były stosowane wobec Nord Stream 2" - podkreśliła premier.

Szydło powiedziała, że podczas spotkania w Tallinnie premierzy zgodzili się, że będą "niezmiennie zachowywali stanowisko, które podkreśla, że nie jest to inwestycja (Nord Stream 2 -PAP), która jest bezpieczna dla Europy i dla naszego regionu. Musimy zrobić wszystko, ażeby Komisja Europejska stanęła na wysokości zadania i po prostu zastosowała prawodawstwo europejskie" - przekonywała szefowa rządu.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku; w tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.(PAP)

mrr/ mce/ kot/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~jaja
""Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.""

ale obciach, znowu te mocarstwa sie skrzyknely i nawzajem podpuszczaja :)
To jak te Ruskie atakuja, czy nie - bo Macirewicz, Kaczor z Misiewiczem w bunkrze i helmach juz 3 lata
~Hermenegilda_Bumsen
po co w Polsce tania ciepla woda?
i tak sie nie myja
~gosc
ktos wklada w to swoje pieniadze a tutaj krzyk, ze to nie ma sensu, etc. jak nie ma sensu ekonomicznego to skad ta panika i krzyk? przeciez jak sie nie bedzie oplacac to rosjanie dostana po kieszeni. mozna nie kupowac tego gazu od rosjan, mozna od kataru, usa czy kogo tam jeszcze. mozna nawet rozbudowac gazoport i dalej mowic, ze ktos wklada w to swoje pieniadze a tutaj krzyk, ze to nie ma sensu, etc. jak nie ma sensu ekonomicznego to skad ta panika i krzyk? przeciez jak sie nie bedzie oplacac to rosjanie dostana po kieszeni. mozna nie kupowac tego gazu od rosjan, mozna od kataru, usa czy kogo tam jeszcze. mozna nawet rozbudowac gazoport i dalej mowic, ze ten gaz jest tanszy, tylko ciekawe czemu tego nie rozumieja niemcy i inni, pewnie wola placic wiecej za rosyjski...
~Jan324
Nord stream II niebezpieczny dla Europy. A t e rurociągi które obecnie tloczą ropę i gaz do Europy też są niebezpieczne?.
~majora_Janny
Marszalek Maciorewicz i general Misia, chce te obecne rury zaminowac przy -30 mrozie
i z obledem w oczach (jak zawsze) zadac od Europy okupu :)
~obserwator
Tam gdzie piszą o gazie to widać mnóstwo putinowskiej trolowni. No ale już niedługo, kacapki. Zaczniecie zarabiać na siebie sami handlując z Eskimosami.
~Andrzej odpowiada (usunięty)
W putinowskiej trollowni mają lekarza. Po co?
~ja odpowiada ~Andrzej
plujtrach bredzisz
~jaja_jak_berety
Kaczynski oszalal - tylko BASF od Wintershalla (jeden z inwestorów NordStream)) ma wartosc 86 mld, BlueChip swiatowy i PIS im zakazuje inwestycji z kim by chcial i gdzie by chcial...

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki