Szydło: Matczyna emerytura od 1 stycznia 2019 roku

1 stycznia 2019 r. będą obowiązywały przepisy ws. przyznania minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

Szydło: Matczyna emerytura od 1 stycznia 2019 roku
Szydło: Matczyna emerytura od 1 stycznia 2019 roku (fot. Francois Lenoir / Reuters)

Wicepremier była pytana w Polsat News, kiedy w życie mogą wejść przepisy ws. tzw. matczynej emerytury.

"Od 1 stycznia 2019 roku. (...) My dotrzymujemy słowa. Wywiązywałam się zawsze ze swoich zobowiązań. W tej chwili jest przygotowywany projekt ustawy. Jesienią trafi do parlamentu, po przyjęciu przez rząd. To jest wystarczający czas, żeby można było te zasady wprowadzić" - odpowiedziała Szydło.

Szydło podkreśliła, że "na pewno system emerytalny musi być zmieniony". "Na pewno musimy nad tym pracować i te prace już się toczą. Pytanie, co zrobić, żeby wspomóc emerytów. Emerytura dla mam, które urodziły i wychowały kilkoro dzieci jest na pewno pewną formą pomocy, ale myślę, że to jeszcze nie wszystko" - mówiła wicepremier.

Od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1029,80 zł.

O minimalnej emeryturze dla kobiet z czwórką dzieci mówił w ubiegłym tygodniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że tzw. matczyna emerytura zostanie wdrożona od nowego roku. Pomysł wprowadzenia "matczynej emerytury" premier zaprezentował podczas kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. "Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych" - argumentował wówczas Morawiecki.

autor: Paweł Żebrowski

pż/ mmu/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 highfive

dzieci powinny się rodzić z miłości a takie decyzje powinny być poparte ekonomicznym uzasadnieniem (w sensie czy rodzina może sobie na wychowanie dziecka pozwolić). Mam nadzieję że nawet margines społeczny nie jest na tyle głupi aby narobić dzieci będąc zwodzonym 500+ i obietnicą 1000zł miesięcznie emerytury po ukończenia 60 czy 65 roku życia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 silvio_gesell

Mam nadzieję, że większość nie jest na tyle głupia, aby oszczędzać na emeryturę poprzez powstrzymanie się od założenia rodziny.

! Odpowiedz
53 10 search

A za zrobienie min. 4 dzieciokow to COOOO. Tez powinna byc emerytura i to by byl prawdziwy projekt pro rodzinny !!!!

! Odpowiedz
46 31 marekzu

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego tylko górnicy otrzymują dodatkową emeryturę 2000 zł miesięcznie ze skarbu państwa od wszystkich podatników? Dlaczego nie płacić sprawiedliwie wszystkim , którzy pracowali 25 lat i płacili składki. Co to za sprawiedliwość ? co za postawa katolicka ,że okrada się innych aby dać drugim

! Odpowiedz
51 43 pis_po_jedno_zlo

Proszę o wprowadzenie emerytury ojcowskiej, kawalerskiej, braterskiej, siostrzanej, dziadkowskiej, babcinej, przyjacielskiej i kumplowskiej. Wszystkim się należy! Pieniądze się przecież wydrukuje i będzie dobrze;)

! Odpowiedz
48 62 prosefor

Ta ustawa to jawna dyskriminacja ojców. Co z ojcaimi, którzy sami wychowali dzieci (np po śmierci żony albo tacy którzy mieli nieszczęście związać się z chorą lub nieodpowiedzialną kobietą)?

! Odpowiedz
4 45 silvio_gesell

Chłopaki nie płaczą.

! Odpowiedz
72 30 antonicaracal

Bua ! Ha ! Ha ! Ha !
Piętolenia ciąg dalszy !

! Odpowiedz
89 95 tantael

Wincyj rozdawania! Gwarantowany dochód żulom jeszcze!!!

! Odpowiedz
45 38 pis_po_jedno_zlo

Żule to ważna grupa społeczna, która codziennie podnosi samopoczucie ludzi mianując ich prezesami:) Dodatkowo dbają o ochronę środowiska zbierając puszki, także program "Winiacz +" jak najbardziej wskazany:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne