Szydło: Liczymy na nowe obszary współpracy z Indiami

Liczymy, że współpraca polsko-indyjska po wizycie pana wiceprezydenta Ansari otworzy się na nowe obszary - mówiła w czwartek premier Beata Szydło. Polska jest dla Indii ważnym partnerem, nie tylko w Europie, ale i w świecie - przyznał Hamid Ansari.

(fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera)

Szefowa rządu wraz z przebywającym w Polsce wiceprezydentem Indii Hamidem Ansari wzięła udział w polsko-indyjskim seminarium gospodarczym.

W krótkim wystąpieniu wyraziła m.in. nadzieję, że "w nieodległej przyszłości" uda się stworzyć bezpośrednie połączenie lotnicze między Polską a Indiami, które "zdecydowanie ułatwiłoby rozwój naszych kontaktów, w tym kontaktów biznesowych".

Mówiła też, że w 2016 roku Indie zostały uznane przez polski rząd za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków dla naszego eksportu i naszych inwestorów.

Jeśli chodzi z kolei o inwestycje indyjskie w Polsce, aktywni są m.in. inwestorzy z sektora IT - mówiła. "Dokładamy wszelkich wysiłków, by zainteresować naszym rynkiem kolejnych potencjalnych inwestorów indyjskich również z innych branż" - powiedziała Szydło.

Premier wyrażała nadzieję, że czwartkowe spotkanie gospodarcze zaowocuje konkretnymi umowami handlowymi. Mówiła, że rząd polski duży nacisk kładzie na wspieranie polskich przedsiębiorców, pragnących inwestować gdziekolwiek na świecie.

"W tym kontekście Indie są dla nas bardzo ważnym partnerem" - przekonywała. "Liczymy, że nasza współpraca po wizycie pana wiceprezydenta w Warszawie otworzy się na nowe obszary" - dodała Szydło.

Wiceprezydent Hamid Ansari powiedział, że Indie postrzegają Polskę jako bardzo ważnego partnera nie tylko w Europie, ale na świecie. "Transformacja Polski przez ostatnie 20 lat była godna odnotowania, wzrost gospodarczy robi wrażenie, a zmiana jest widoczna wszędzie" - mówił.

Przekonywał, że "silna gospodarcza interakcja między naszymi krajami to wskaźnik rosnącej siły gospodarczej naszych dwóch krajów".

Podkreślał także, że "Indie to nie tylko najszybciej rozwijająca się gospodarka na świecie, ale też jeden z najbardziej otwartych krajów dla inwestycji i technologii".

Dodał, że niektóre polskie regiony już wykorzystują szansę, jaką stwarzają Indie, a nowe inicjatywy polityczne, podjęte przez rząd indyjski, "dają nowe szanse dla polskich spółek w takich obszarach jak obronność, przetwórstwo żywnościowe, górnictwo, opieka zdrowotna, branża farmaceutyczna, biotechnologia oraz energia odnawialna".

Także edukacja może być "ważnym obszarem współpracy", bo już dziś, zaznaczył wiceprezydent, 2500 studentów z Indii studiuje w Polsce. "Ci studenci będą pomostem dla naszego przyszłego zaangażowania" - powiedział Ansari.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, gospodarz czwartkowego seminarium, także wyrażał nadzieję, że stworzy ono nowe warunki do współpracy między oboma krajami.

Wspomniał, że polsko-indyjska wymiana handlowa to ok. 3 mld euro. "Można z drugiej strony powiedzieć, że to dużo poniżej naszych możliwości i wzajemnych aspiracji" - podkreślał. "Tę wymianę powinniśmy zdecydowanie zwiększyć" - dodał Kwieciński.

"Nie ukrywam, że również liczymy na poparcie Indii w staraniu się przez Polskę o organizację wystawy Expo w roku 2022 w Łodzi. To może być bardzo dobre miejsce do promocji również firm indyjskich w Polsce i w całej Unii Europejskiej" - mówił wiceminister rozwoju.

pś/ je/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Janósz

Same banały, zero konkretów. A wiemy, że to m. in. przedsiębiorca z Indii otrzymał przed arbitrażem milionowe odszkodowanie za działalność polskich oficjeli psujących mu biznes. Gdyby nie EU to nasi by się potknęli o własne nogi.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~lol

Indianie są od dawna w rezerwatach.

! Odpowiedz
0 2 ~plebs

"Polska jest dla Indii ważnym partnerem" tak samo mowia prezydenci Usraela co 4 lata

! Odpowiedz
3 2 ~niepelnosprawny_org

nie przesadzajcie, nie jest az tak dobrze, warto by współpraca sie rozwijała, ale warunki demokratyczne sa wazniejsze...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~hehe

współpraca z imigrantami??? Toż to zdrada stanu!!! :)

! Odpowiedz
1 7 ~silvio_gesell

Proponuje połączenie polskiego i indyjskiego systemu opieki społecznej w jedno.

! Odpowiedz
2 6 ~cy_nick

Ta, najlepiej wprowadzić w Indiach 500+.

! Odpowiedz
1 5 ~silvio_gesell odpowiada ~cy_nick

Jestem za świadczeniami na dzieci w każdym kraju. Zwłaszcza w krajach o wysokiej dzietności. Każdy kraj jest na to stać, bo pieniądz to czas, a czas emitują rodzice.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil