REKLAMA

Szybko przybywa ugód pomiędzy bankami a frankowcami

2023-02-06 06:31
publikacja
2023-02-06 06:31

Liczba ugód, jakie banki zawierają z posiadaczami kredytów frankowych, szybko rośnie – wynika z danych nadesłanych przez instytucje finansowe w odpowiedzi na pytania PAP.

Szybko przybywa ugód pomiędzy bankami a frankowcami
Szybko przybywa ugód pomiędzy bankami a frankowcami
fot. marekusz / / Shutterstock

Szybko rośnie liczba ugód, które banki zawierają z klientami posiadającymi kredyty frankowe. Z danych nadesłanych PAP przez mBank wynika, że bank na koniec stycznia zawarł 3 tys. ugód. Tymczasem pod koniec 2022 r. bank informował, że zawarł ponad 1880 ugód.

Także według informacji przesłanej PAP przez PKO BP widać wzrost liczby zawartych ugód.

„Od początku uruchomienia programu zawarliśmy ponad 20,8 tys. ugód z kredytobiorcami. 73 proc. spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF, zakończyło się podpisaniem ugody. Obecnie prowadzimy ok. 12 tys. procedur ugodowych” – podał PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP.

Tymczasem pod koniec grudnia bank informował PAP, że zawarł ponad 18 tys. ugód. To oznacza, że wysokie stopy procentowe NBP nie przeszkadzają w zawieraniu ugód przez klientów.

„W ostatnich 2 miesiącach ubiegłego roku zaobserwowaliśmy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 100 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami II i III kwartału 2022 roku” – wskazał PKO BP.

Kolejnym bankiem, który prowadzi na szeroką skalę program zawierania ugód z frankowcami, jest Bank Millennium. Bank nie podał informacji o liczbie ugód zawartych w tym roku, jednak z zaprezentowanych danych wynika, że w samym IV kw. zawarł ponad 1,3 tys. ugód, a w całym roku było to ponad 7,94 tys. porozumień z klientami (w całym 2021 r. było to prawie 8,45 tys. ugód).

„W wyniku tych negocjacji oraz innych naturalnych czynników, w 2022 roku liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o niemal 9 600 do 38 011, co stanowi porównywalny rezultat do tego w roku 2021 (10 300)” – podał Bank Millennium w odpowiedzi na pytania PAP.

***

Myślisz o refinansowaniu? Pobierz dodatkowy e-book Bankier.pl

O tym, jakie kroki trzeba podjąć, jeśli chcesz skorzystać z refinansowania przeczytasz w darmowym e-booku. Przedstawiamy w nim najważniejsze etapy procedury i praktyczne wskazówki dla kredytobiorców.  Żeby pobrać dodatkowy poradnik, wypełnij formularz poniżej.

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Co trzeba wiedzieć o kredytowej przeprowadzce do innego banku? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
monuz
A na czym te ugody polegają??? Wartość kredytu jest przeliczana na złotówki po kursie z dnia brania kredytu??? To wyjdzie na to, że niektórym klientom bank będzie musiał dodatkowo zwrócić jeszcze ze dwa mieszkania z tytułu nadpłaty kapitału.
prezestak
PKO ma dobre ugody, to co przedstawił mi mBank to farsa , się dziwie ze ktoś to podpisał
bart_ns
PKO ma wg Ciebie dobre ugody? zawyżona marza o 1 p.p.zero możliwości negocjacji uwzględniającej Twój przypadek. Wiałem ofertę w 2010 roku na 400 tys 1% + WIBOR, a teraz super propozycja 2%+WIBOR i to przy większej kwocie.
sartan
A może banki by poinformowały też ile umów w tym czasie unieważniono prawomocnie? Chyba po tej stronie też zaczął się wodospad prawomocnych wyroków unieważniających umowy indeksowane i teraz bankom zaczęło się spieszyć. Szkoda tylko, że ludzie idą jak stado owiec tak jak kiedyś podpisywali umowy frankowe.
zoomek
A chodzi o które franki? Te co ze dwa lata temu straciły ważność czy te nowo wydrukowane???
franek_bez_franka2
" Ja cały czas nie rozumiem" strony bankowej. Przecież kredyty "walutowe" były zgodne z prawem to po kiego banki proszą w sądach "Waluciarzy" o ugodę?
szprotkafinansjery
Mozę dlatego, że niekompetentni, odklejeni od rzeczywistości sęziowie próbują zatopić system bankowy w majestacie "prawa"? Nawet nie chcę brać pod uwagę innej możliwości, że to na czyjeś zlecenie...
franek_bez_franka2 odpowiada szprotkafinansjery
Pewnie ci z TSUE też?
Może wrócimy do czasów rycerstwa.
Odnajdę właściciela bankstera i ukatrupię za oszustwo w umowie.
HardMetal odpowiada szprotkafinansjery
Jak na razie to ty tu jesteś niekompetentny i niedouczony. Ci sędziowie pewnie też chcą zatopić system więziennictwa bo skazują złodziei i morderców? Oj chłopie... trolem być to też trzeba umieć a tobie to kompletnie nie wychodzi. Aż nie chcę myśleć, że robisz to na czyjeś zlecenie... xD
andregru odpowiada franek_bez_franka2
Franek2 tak z ręką na sercu gdyby frank kosztował 2zł to byłaby jakaś afera z kredytami ?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki