Szwedzka TV: Polska siła to inżynierowie i technika

Reportaż "Polska siła to inżynierowie i technika" wyemitowała we wtorek szwedzka telewizja SVT. W materiale z cyklu "Gdzie w Europie znajduje się praca przyszłości?" pokazano Polskę jako kraj, w którym można znaleźć receptę na wyjście Europy z kryzysu.

Bohaterem reportażu jest Jacek Pad,e, współwłaściciel rodzinnej fabryki przetwarzającej silikon - Topsil Global.

"Nie możemy konkurować z Chinami niższymi cenami, ale ciągle poprawiamy naszą jakość. Musimy być zawsze o krok do przodu" - mówi telewizji SVT. Pad,e zdradził, że jeden z jego klientów trzy lata temu zdecydował się produkować części do czajników elektrycznych w Chinach, ale z powodu kłopotów właśnie z jakością, przeniósł produkcję do jego firmy.

Autor materiału, znany szwedzki dziennikarz Rolf Fredriksson, stwierdza, że fabryka zatrudnia 100 osób, w tym kilkanaście w dziale rozwoju i kontaktu z klientami. Reporter podkreśla, że firma nie ma problemu z pozyskaniem inżynierów i wykwalifikowanej kadry. "My, Szwedzi, w pierwszej chwili myślimy o Polakach - pracownikach budowlanych i personelu sprzątającym, a przecież Polska ma szereg uniwersytetów i politechnik" - podkreśla Fredriksson.

"Polacy są jednym z najlepiej wykształconych społeczeństw UE. Odsetek osób, które ukończyły studia wyjaśnia, dlaczego polska gospodarka dobrze się rozwija" - mówi w programie ekonomistka z banku KBC Maja Goettig. Dodaje, że na ożywienie polskiej gospodarki mają wpływ fundusze unijne.

Firma Jacka Pad,e również skorzystała z pożyczek unijnych. "Jako firma rodzinna ostrożnie podchodzimy do kredytów, więc po trzech latach wszystko zostało spłacone" - mówi.

Nadawany w szwedzkiej telewizji publicznej cykl "Gdzie w Europie znajduje się praca przyszłości?" ma na celu pokazać innowacje i przedsiębiorców, dzięki którym Europa ma szansę na wzrost gospodarczy. Dziennikarz odwiedził z kamerą oprócz Polski również Włochy, Niemcy, Estonię, Francję, Bułgarię oraz Albanię. (PAP)

zys/ pad/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~S.O.

Co oni?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil