Szwed: Firmom brakuje rąk do pracy, bo wynagrodzenia są za niskie

Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę – powiedział w środę PAP wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed. Podkreślił, że wzrost płac jest i będzie priorytetem dla rządu.

(fot. Lukasz Krajewski / FORUM)

Zdaniem Szweda, polskim pracodawcom brakuje rąk do pracy najczęściej z powodu zbyt niskich wynagrodzeń. W rozmowie z PAP zwrócił również uwagę, że osoby, które wyjechały z Polski, lub planują to zrobić, najczęściej kierują się właśnie kwestią wysokości wynagrodzenia.

„Stąd też nasza propozycja wzrostu wynagrodzeń – odejście od niskich zarówno płac jak i kosztów pracy” – powiedział wiceminister. Dodał, że to jest bardzo dobre rozwiązanie na przyszłość.

Szwed zwrócił uwagę, że „wzrost płac musi być, bo będzie pozytywnie skutkował na całą gospodarkę”.

To – podkreślił – nie tylko "pozytywnie wpłynie na poprawę sytuacji materialnej" Polaków, ale też "zmusi pracodawców do szukania innych rozwiązań w najprostszych czynnościach, gdzie te płace mogłyby być niższe". Tu wskazał m.in. na automatyzację i większe nastawienie pracodawców na innowacyjność.

Zaznaczył również, że mówiąc o wyższych wynagrodzeniach, mówimy też o wzroście budżetu państwa. "Jeżeli to zbilansujemy, to będzie bardziej korzystne dla gospodarki, bo kupno większej ilości towarów spowoduje większe wpływy z podatków do budżetu” – powiedział.

(Bankier.pl)

Szwed zadeklarował, że MRPiPS szczególnie skupia się na „wyeliminowaniu z Polski tzw. biednych pracujących, czyli tych, którzy zarabiają, ale nie mogą utrzymać rodziny”.

"Praca musi dawać ten efekt, że człowiek może za zarobione pieniądze spokojnie przeżyć i nie musi się martwić o jutro. Mimo że są bardzo dobre transfery społeczne, jak np. program 500+, to podstawą każdego bytu jest praca i dochody z niej” – przekonywał Stanisław Szwed. Dlatego – dodał – „kwestia wynagrodzeń jest w tej chwili priorytetowa dla naszego rządu i będzie taka w następnych latach tak, jak zapowiadamy to w naszym programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości”.

Decyzją rządu pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 9 jendreka

Rząd musi podnieść płacę minimalna bo ksiądz zatrudniony przez państwo polskie nie może zarabiać jak żebrak. To właśnie i wie ich nacisk spowodował ta decyzję. Macie co chcieliście, ale jestem za. Zawsze mówiłem że człowiek powinien żyć i zarabiać godnie, bez dotacji i programów 500+.

! Odpowiedz
15 46 komentator1962

Firma - panie ministrze - może zapłacić pracownikowi zawsze mniej, niż wartość wytworzonych przez niego produktów lub ich części. Jeśli zapłaci więcej, to praca takiego pracownika będzie przynosiła jej stratę. Strata panie ministrze, to sytuacja w której koszty (w tym pracownicze) prekraczają przychody z określonej działalności (to tak gdyby pan nie rozumiał tego pojęcia)
Dlatego to tylko firma wie ile faktycznie może pracownikowi maksymlanie zapłacić.
Jeśli nie może znaleźć pracowników i pomimo tego nie oferuje wyższej płacy, to znaczy, że nie może (nie jest to dla niej opłacalne ekonomicznie)
I teraz jeśli myśli pan, że nakazując zatrudnianie za wyższą płacę spowoduje pan, że firmie nagle zacznie się opłacać zatrudniać takiego pracownika, to przepraszam ale jest pan zwyczajnie głupi, a o działalności gospodarczej i procesach ekonomicznych wie pan tyle, co ja o rosyjskim balecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 46 jkendy

To teraz I sekretarz KC decyduje o płacach w Polsce hurra!

! Odpowiedz
3 3 karbinadel

I w ten sposób powróciliśmy do ideału jakim był PRL

! Odpowiedz
43 41 anty12

PiS alert PiS alert. Agresywne pisowskie trole przylecialy.

! Odpowiedz
35 40 nowerozdanie

efekt 500+ na wzrost gospodarczy będzie działał do póki większość gotówki nie opuści kraju.
Efekt płacy minimalnej będzie działał do póki większość przedsiębiorstw nie zbankrutuję.

Pytanie w którym roku kończy się Morawieckiego Kalendarz Majów czyli kiedy nastąpi koniec świata lub bankructwo Polski?

! Odpowiedz
40 33 anty12

A i jeszcze jedno. Wymieniajcie zlotowki na obca walute, bo jak to wszystko ebnie to komunisci zabronia wam wymieniac walute tak samo jak teraz zrobil rzad Argentyny.BTW to juz chyba 4te bankructwo Argentyny. Przed nami pierwsze.

! Odpowiedz
2 17 komentator1962

oj tam oj tam, jakie pierwsze bankructwo??? A jak na półkach był tylko ocet, to to nie było bankructwo???
Wyjaśnienie dla młodszych: był w Polsce taki czas, kiedy na półkach sklepów spożywczych stał tylko ocet.Nawet zabawnie to wyglądało. Równo buteleczka obok buteleczki i tak na wszystkich półkach od góry do dołu. Natomiast połki sklepów innych niż spożywcze były kompletnie puste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 39 anty12

Hahahah, juz to widze ze cala holota 500+ pojdzie do pracy nawet jak dostanie te 4k brutto. Tak samo pojda do pracy jak inzynierowie z Afryki sprowadzeni do Niemiec.Nie pojda bo wprowadziliscie komunisci SOCJAL!! Pracy nie bedzi bo ludzie raczej dostana wypowiedzenie niz podwyzke. Ot tyle komunisci na dzis. Polecam podstawy ekonomii.

! Odpowiedz
42 20 jes

Inżynierowie z Afryki w ponad 90% podejmują pracę, co prawda na nie stanowiskach inżynierskich :)
Beneficjenci 500+ w kilkudziesięciu procentach zrezygnowali z pracy.
I tak PiS dogodził i dlatego tak na nich głosują. Ale jak za każdej komuny kurek kiedyś wyschnie i wszyscy zostaną milionerami bez możliwości kupna chociażby jedzenia. Wenezuela + w gorszym wydaniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil