Szwecja zdziwiona sugestią Trumpa o ataku terrorystycznym

Przedstawiciele władz Szwecji i szwedzcy internauci przekonywali w niedzielę, że w ich kraju nie doszło w ostatnich dniach do ataku terrorystycznego - wbrew temu, co w przemówieniu zasugerował prezydent USA Donald Trump.

Szwecja zdziwiona sugestią Trumpa o ataku terrorystycznym
Szwecja zdziwiona sugestią Trumpa o ataku terrorystycznym (YAY Foto)

Na sobotnim wiecu na Florydzie Trump poczynił aluzję do ataków terrorystycznych w Europie. "Popatrzcie, co dzieje się w Niemczech, popatrzcie, co ostatniej nocy stało się w Szwecji. Kto by uwierzył? Przyjęli wielu uchodźców i teraz mają problemy, których nie potrafili sobie nawet wyobrazić" - powiedział.

Jego słowa zostały w Szwecji przyjęte z brakiem zrozumienia, bo w piątek w kraju tym nie odnotowano żadnych ataków terrorystycznych.

Rzeczniczka szwedzkiego MSZ oświadczyła w niedzielę, że rządowi nic nie wiadomo o jakichkolwiek "poważnych incydentach terrorystycznych" w kraju, a służby bezpieczeństwa podkreśliły, że nie ma powodu, by podwyższać stopień zagrożenia terrorystycznego.

Na specjalnym rządowym koncie na Twitterze, którym codziennie zarządza inny obywatel, zapewniono, że "nie było u nas absolutnie żadnych ataków, media zajmują się głównie Melfestem", czyli eliminacjami do konkursu Eurowizji.

Były szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt na Twitterze napisał: "Szwecja? Atak terrorystyczny? Co on palił?".

Dziennik "Aftonbladet" zamieścił artykuł w języku angielskim pod tytułem "Panie prezydencie, w piątek w Szwecji miały miejsce następujące wydarzenia" z listą informującą m.in. o mężczyźnie, który z poważnymi poparzeniami trafił do szpitala, ostrzeżeniu lawinowym i policyjnym pościgu za pijanym kierowcą w Sztokholmie.

Na słowa prezydenta USA zareagowali w niedzielę także użytkownicy mediów społecznościowych. "Po strasznych wydarzeniach #OstatniejNocyWSzwecji w Ikei zabrakło tego produktu" - głosił jeden z wpisów na Twitterze, odsyłając do stylizowanego na ikeowski produkt zestawu "Mur graniczny" i informacji, że wszystkie jego elementy zostały wyprzedane.

Inni sugerowali w mediach społecznościowych, że Trump mógł się zasugerować piątkowym programem w telewizji Fox News, którego gospodarz Tucker Carlson rozmawiał z dokumentalistką Ami Horowitz o jej nowym filmie na temat rzekomych aktów przemocy ze strony uchodźców w Szwecji.

Szwecja, która od lat prowadziła otwartą politykę wobec imigrantów i uchodźców, w 2015 roku odnotowała rekordowe 163 tys. wniosków o azyl i ograniczyła liczbę osób, którym jest on przyznawany. Ostatni atak terrorystyczny w tym kraju miał miejsce w grudniu 2010 roku, gdy urodzony w Iraku obywatel szwedzki zdetonował dwa ładunki wybuchowe. Okazał się jedyną ofiarą śmiertelną swojego ataku.

Agencja AP przypomina, że niedawno doradczyni Trumpa Kellyanne Conway w wywiadzie broniła antyimigracyjnego dekretu prezydenta, powołując się na "masakrę w (miejscowości) Bowling Green" w Kentucky, której mieli - według niej - dokonać zradykalizowani Irakijczycy. Media szybko wytknęły Conway, że dwaj obywatele iraccy zostali w Bowling Green skazani za próbę przesłania broni i pieniędzy Al-Kaidzie, ale opisana przez nią masakra nigdy nie miała miejsca. Jednocześnie wskazano, że Conway na tę fikcyjną tragedię powoływała się w wywiadach trzykrotnie.(PAP)

akl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~niepelnosprawny_org

tam juz jest tyle incydentów, ze juz nie liczą...

! Odpowiedz
0 5 ~GrB

Ostatni atak odnotowano w 2010. No tak, obecna wojna arabskich gangów w Malmo to przecież nie ataki terrorystyczne...

! Odpowiedz
0 2 ~hdrvn

Szwedistan?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~as

Szwedki zgłaszają gwałty w przeciwieństwie do Polek, stąd taka różnica w statystykach, polecam sobie sprawdzić czym jest ''ciemna liczba przestępstw''. Co nie zmienia faktu ze w Szwecji jest już za duzo imigrantów.

! Odpowiedz
2 4 ~ny

JAKA SZWECJA TO ARABIA

! Odpowiedz
2 3 ~LACH

Popieram Szwedów. Najlepiej milczeć o zamachach, zabronić mediom infirmowania o zamchach.Informowanie o terorystach to owda na ich młyn. BRAWO SZWECJA! TAK TRZYMAĆ!

! Odpowiedz
1 10 ~staszek

Tak czytam i czytam a tu taki heheszek: w "PIATEK" nie odnotowano "POWAZNYCH incydentow terrorystycznych", chyba mozna to uznac za sukces.


! Odpowiedz
1 12 ~kodis

to o nie ataki terorystyczny w szwecji chodzi tylko o gwałty na szwedkach zatajnaych przez policje,i rzadzaca partie

! Odpowiedz
2 2 ~Cacola

Ups ale wpadka. Nie było tego jak i wielu innych zamachów, które są tworem mediów i poliyków w celu ograniczenia swobody obywateli.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl