REKLAMA

Szwecja poinformuje NATO, że chce dołączyć do Sojuszu

2022-05-16 15:20, akt.2022-05-16 16:17
publikacja
2022-05-16 15:20
aktualizacja
2022-05-16 16:17
Szwecja poinformuje NATO, że chce dołączyć do Sojuszu
Szwecja poinformuje NATO, że chce dołączyć do Sojuszu
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.

"Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym" - podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Premier pytana o to, kiedy konkretnie wysłany zostanie wniosek, odpowiedziała, że w najbliższych dniach, wspólnie z Finlandią.

Towarzyszący Andersson, lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson dodał, że "współpraca z Finlandią przy złożeniu wniosku jest korzystna z praktycznych względów". "Skróci i uprości czas rozpatrywania dokumentu" - wskazał.

Andersson przyznała, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do 12 miesięcy, choć spodziewa się, że potrwa krócej. "W tym okresie przygotowujemy się na wszystkie ewentualności" - podkreśliła, odnosząc się do gróźb ze strony Rosji.

Rząd w Sztokholmie przyjął także projekt ustawy mający umożliwić przyjęcie pomocy od państw UE oraz NATO w przypadku zagrożenia zanim Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

Kristersson dodał, że "Szwecja i Finlandia muszą być przygotowane na dezinformacje i wrogie działania". "Rosja nie będzie zadowolona z powodu decyzji naszych krajów" - stwierdził.

Premier Andersson poinformowała, że nie zamierza o chęci wstąpienia do NATO informować prezydenta Rosji Władimira Putina. Natomiast próbę rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podjęła szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde.

Wcześniej w poniedziałek większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
darius19
cosik propagandystow od Putina nie slychac? Bo ich(Rosje) Putin w niezle bagno wciagnal. A cierpia niewinni np. na Ukrainie. No i na swiecie , tez. Rosja to kraj bandycki.
billbill85
Władek wyszło zupełnie inaczej niż miało być!!!!

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki