Szwecja podpisze w tym tygodniu umowę o zakupie rakiet Patriot

Szwecja podpisze w tym tygodniu umowę w sprawie zakupu rakiet przeciwlotniczych Patriot od ich producenta, amerykańskiej firmy Raytheon - poinformowało w środę szwedzkie radio.

Według niego Szwecja, której obecny system obrony powietrznej nie jest w stanie unieszkodliwiać pocisków balistycznych, nabędzie cztery jednostki ogniowe Patriotów i bliżej niesprecyzowaną liczbę rakiet.

"System ten sprawdził się w akcji, ma go już pewna liczba państw i oczekujemy pierwszej dostawy w 2021 roku" - powiedział cytowany przez szwedzkie radio minister obrony Peter Hultqvist.

Od jego resortu nie udało się na razie uzyskać potwierdzenia podanej przez radio informacji, że umowa zostanie podpisana w czwartek - wskazuje Reuters.

Rozmowy w sprawie mającego początkowo opiewać na około 10 mld koron (1,14 mld dolarów) kontraktu na Patrioty Szwecja podjęła w listopadzie ubiegłego roku. Umowa ma zawierać opcję rozszerzenia dostaw do łącznie 300 rakiet, co zwiększyłoby całość kosztów do około 3 mld dolarów.

W styczniu bieżącego roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Szwecję czterech jednostek ogniowych pocisków Patriot wraz ze 100 pociskami MIM-104E i 200 pociskami PAC-3, czego koszt wraz z usługami towarzyszącymi szacuje się na 3,2 mld dolarów. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil