REKLAMA

Szwedzi znów mocno podnoszą stopy procentowe

2022-11-24 10:33
publikacja
2022-11-24 10:33

Riksbank zdecydował się na drugą z rzędu zdecydowaną podwyżkę stóp procentowych. Nie zmienia to faktu, że koszt kredytu w najstarszym banku centralnym świata wciąż pozostaje śmiesznie niski, zwłaszcza w zestawieniu z przeszło 10-procentową inflacją.

Szwedzi znów mocno podnoszą stopy procentowe
Szwedzi znów mocno podnoszą stopy procentowe
fot. hyotographics / / Shutterstock

– Inflacja wciąż jest za wysoka. Wysoka inflacja podważa siłę nabywczą wielu ludzi i utrudnia zarówno przedsiębiorstwom, jak i gospodarstwom domowych planowanie swoich finansów. Aby obniżyć inflację i zabezpieczyć cel inflacyjny, zarząd zdecydował się podnieść stopy procentowe – czytamy w listopadowym komunikacie założonego w 1668 roku Banku Szwecji (Riksbank). 

Trading Economics

Oznacza to podwyżkę podstawowej stopy procentowej o 75 pb. do poziomu 2,50%. Choć to wartość wciąż niewiele wyższa od zera, to równocześnie tak „wysokich” kosztów kredytu Szwedzi nie doświadczyli na własnej skórze od grudnia 2008 roku. Przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego w 2007 roku Riskbank ustawiał stopy procentowe w przedziale od 2 do 9% przy 2-procentowym celu inflacyjnym.

W latach 2015-20 Szwedzi stosowali ujemne stopy procentowe, by na koniec 2019 roku podnieść je do zera. W strefę dodatnich stóp wkroczyli dopiero w kwietniu, podnosząc stawkę o 25 pb. Druga podwyżka nastąpiła pod koniec czerwca i wyniosła 50 pb. Sensacją była za to stupunktowa podwyżka, na jaką Riksbank zdecydował się dwa miesiące temu.

Władze Riksbanku zapowiedziały kolejne podwyżki w najbliższych miesiącach, do poziomu „trochę poniżej 3%” na początku 2023 roku. Celem wyższych kosztów kredytu jest obniżenie nieakceptowalnie wysokiej inflacji cenowej i sprowadzenie jej z powrotem do 2-procentowego celu. Ponadto od początku przyszłego roku Szwedzi mają zamiar zrezygnować z zakupu papierów wartościowych i nie będą rolować zapadających obligacji, efektywnie zmniejszając podaż pieniądza.

Szwecja podobnie jak prawie wszystkie inne duże gospodarki świata zmaga się z niewidzianą od dekad bardzo wysoką inflacją. W październiku inflacja CPI sięgnęła tam 10,9% wobec 10,8% we wrześniu. To poziomy podobne do średniej w strefie euro i znacząco niższe niż w wielu innych krajach nadbałtyckich. Niemniej jednak są to w dalszym ciągu odczyty nieakceptowalnie wysokie w jakiejkolwiek rozwiniętej gospodarce rynkowej.   

Krzysztof Kolany

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jas2
I słusznie. Co ma im być lepiej niż nam.
ptokbentoniczny2
Do 2,5% ale podnieśli. Chyba nigdzie na świecie nie ma tak wysoko podniesionych stóp. Masakra
zoomek
Kiedyś czytałem że biorą krechy na nieruszki na UWAGA - sto lat.
Ktoś może potwierdzić?
slawekqs
Nie kupja złoto i mają niezła broń i zaraz beda w NATO dzięki Putinowi pośrednio dla nas dobrze i ty się nie martw Szweda tam buty kosztuja tyle co twoja wypłata
zoomek odpowiada slawekqs
Synku - pytałem czy może ktoś też o tym słyszał. Czy ja coś piszę o Putinie? Masz jakiś fetysz? To powąchaj jego onuce i wróc do tematu.
katzpodola odpowiada zoomek
Prawda. Można wziąć kredyt na 100 lat podobnie jest w Szwajcarii tam spłacasz same odsetki. Spłacasz ty, twoje dzieci i twoje wnuki. Taki porąbany system. Oczywiście przez to masz niskie raty
zoomek odpowiada katzpodola
Jakby to przemyśleć to nie wiem czy to nie gorsze od najmu? Z jednej strony właściel cię nie wyrzuci bo jesteś takim pseudowałścicielem a z drugiej strony to ty musisz o to dbać. No nie wiem.
slawekqs odpowiada zoomek
Synek to cie robił
slawekqs odpowiada zoomek
Tu już nie myśl za dużo idz kupuj złoto i szukaj nowej Jabłonki bo przypał pod jedna trzymać a i jeszcze ustal cenę w srebrze z piekarzem tak w razie w
zoomek odpowiada slawekqs
Będzie czas to się umówię z piekarzem albo żona będzie piekła - kiedyś parę razy piekła chle i był ok. Masz jakiś ból hemoroida?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki