Szwecja po siedmiu latach znów wprowadza obowiązkową służbę wojskową

Rząd szwedzki ogłosił w czwartek, że przywróci zniesioną przed siedmiu laty obowiązkową służbę wojskową. Jako motywy tej decyzji wymienił braki osobowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.

(fot. REUTERS/Marko Savala/TT News Agency / FORUM)

Obowiązkową służbę wojskową będą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

1 lipca zostanie powołanych 13 tys. osób urodzonych w 1999 roku. Po wstępnych ćwiczeniach i selekcji 1 stycznia 2018 roku obowiązkową jedenastomiesięczną służbę rozpocznie 1,5 tys. rekrutów obojga płci oraz 3,5 tys. kandydatów, którzy dobrowolnie zgłoszą się do wojska.

Jak wyjaśnił szwedzki minister obrony, socjaldemokrata Peter Hultqvist, Szwecja miała problemy z pozyskaniem ochotników do służby w jednostkach i dlatego konieczne stało się reaktywowanie obowiązkowej służby wojskowej.

Decyzje te poparła większość opozycji parlamentarnej. Ministerstwo obrony przewiduje, że począwszy od 2023 roku Szwecja będzie potrzebowała rocznie 8 tys. dodatkowych żołnierzy.

Szwecja, kraj stowarzyszony z NATO, chociaż nie wchodzi w skład Sojuszu, podjęła w ostatnich latach rozmaite środki w celu wzmocnienia obronności, uzasadniając to pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa w strefie ze względu na napięcie w stosunkach z Rosją.

Szwedzki parlament uchwalił m.in podwyższenie wydatków na obronę o 5 proc. w latach 2016-20 w celu modernizacji uzbrojenia, na ustanowienie stałej załogi wojskowej na Gotlandii i na obronę przeciwpodwodną na Bałtyku.

Ponadto rząd Szwecji wydał zgodę na rozmieszczanie sił NATO na jej terytorium.

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~MotoMoto

Jak zaczną tworzyć armie z muzułmanów ...... to będziemy mieli isis do potęgi tuż za miedzą :(
A patrząc na to co dzieje się w Szwecji , wszystko jest możliwe.

! Odpowiedz
4 9 ~anna_grodzki

genderowe chlopako-dziewczyny na rózowych trans-porterach

! Odpowiedz
3 2 ~niepelnosprawny_org

he, he, wróci woj i do innych krajów, pewnie też do PL, jak sie zaczyna widziec na mediach społ, youtube rozdelikaconych facetów, z resztą temu nowemu pokoleniu sie wiele nie podoba i wolą czasy starszych...

! Odpowiedz
1 3 ~hehehe

Szwecja = okolo 9 mln. ludzi, nastepne mocarstwo (obok Litwy) do przykladu ? :)

A jak im idzie z ruska lodzia podwodna - lapia ja od 2 lat i pewnie tak sie ukrywa, ze nawet ruskie zgubili :)

! Odpowiedz
2 2 ~aqa

Ty stanrs jakbyś czytał historię Polski to byś wiedział że Polacy w zagrożeniu się bratają i walczą przeciwko najezcy. I nie potrzebujemy tu ciała tych z zakrzywionym mieczem , odważnych w grupie tlukacych kobiety i dzieci. Bzdury takie to pisz w kebabie gdzie sprzatasz zapewne.

! Odpowiedz
0 1 ~Antek

Ty też bzdury piszesz. 300 lat zaborów idealnie pokazało jak pięknie sami dajemy sobie radę. O II wojnie światowej nie wspomnę

! Odpowiedz
3 7 ~aqa

Niech sobie ciapatych z Malmo wezmą będą bronić Szwecje przed ruskim ale chyba rozsiewanym ejakulatem wszędzie gdzie tylko można a nawet jak nie można to i tak można.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 3 ~StanRS

Szwecja zaimportowała w ostatnich latach oprócz beżowych i czarnych lekarzy, inżynierów, mikrobiologów, programistów komputerowych także bojowników ISIS. Dlatego nie muszą się bać kacapów. Polaczki wprost przeciwnie, nie chcą uchodźców którzy by ubogacili kulturowo Polskę. Dlatego jak wejdą ruskie, polska armijka nie będzie wstanie nas obronić, nawet w sojuszu z USraelem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 ~babcia_Kiepska

Taki średniowieczny pobór to czystej wody głupota. Młodzi tylko marnują życie siedząc w jakiejś dziurze. Chociaż może w Szwecji wygląda to inaczej. Mimo wszystko lepszy byłby model, że szkoliliby ich cyklicznie - np. kilka dni w miesiącu (chociażby weekendy i przyległe dni) intensywnego szkolenia, nauki obsługi sprzętu, strzelania itd., a później do dom. Siedzenie w koszarach cały czas i związana z tym nuda to najgłupsze co można wymyślić. Z braku zajęć tylko głupoty w głowach. Szczególnie, gdy nadzoru nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl